خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  تهران و خراسان‌رضوی بیشترین مدارس فرسوده را دارند

تهران و خراسان‌رضوی بیشترین مدارس فرسوده را دارند

خبرگزاری هرانا ـ عمر بالا ونبود بودجه لازم برای تعمیرات ونگهداری موجب شده تا اکثر مدارس کشور از فرسودگی در رنج باشند به طوری که هرچند وقت یکبار شاهد تخریب ویا آسیب دیدگی برخی ازمدارس کشور باشیم. هزینه بالای آموزش، خصوصا نگهداری وحفظ مراکز آموزشی دولتی که تمامی هزینه های آن بردوش دولت است موجب شده تا بیشترین مدارس فرسوده دراین بخش باشد. آمارها نشان می دهد۷ میلیون متر مربع از فضای مدارس کشور کهنه و فرسوده بوده و برای بازسازی نیاز به بودجه ای کلان دارند. هرچند در سالهای اخیر، کمک های خیرین مدرسه ساز موجب شده تا حدودی از مشکلات مدارس فرسوده ودرحال تخریب کاسته شود اما هنوز مدارس برخی از استانها از جمله تهران واردبیل وخوزستان… نیازمند بازسازی ونوسازی اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از جوان آنلاین، حداقل میزان سرانه آموزشی هردانش آموزکه در مدارس دولتی درس می خواند، با وجود هزینه های بالای مدارس موجب شده تا هیچگاه دخل و خرج مدارس دولتی با یکدیگرجوردرنیاید.

آمارها نشان می دهد در میان استانهای کشور، تهران و خراسان رضوی و آذربایجان شرقی دارای بیشترین مدارس تخریبی بوده که به شدت نیازمند مقاوم سازی هستند.

مرتضی رییسی معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش با تایید این موضوع می گوید: “هرچند در اکثر استانها با مدارس فرسوده ونیازمند تخریب وبازسازی مواجه هستیم اما دواستان تهران وخراسان رضوی در زمینه دارا بودن بیشترین مدارس، بالاترین رتبه در این زمینه در کل کشور را دارند که با وجود تصویب بیشترین اعتبار قانونی برای تخریب و بازسازی مدارس آنها ،همچنان این دو استان به بالاترین توجه در این زمینه نیازمند هستند”.

وی می افزاید: “به همین دلیل بیشترین اعتبار از محل قانون تخریب و بازسازی مدارس نیز به استان‌های تهران و خراسان رضوی اختصاص یافته است چرا که قدمت مدارس آنها بالاست ، از طرفی پایتخت کشور جزء محروم ترین‌های فضای های آموزشی کشور به شمار می آیند”.

تهران رتبه اول در فرسودگی مدارس

درحالی که خیلی ها فکر می کنند تهران به عنوان پایتخت کشور دارای بالاترین وباکیفیت ترین مدارس از لحاظ نوسازی وایمنی است اما مدیر کل آموزش وپرورش این کلان شهر در این خصوص نظر دیگری دارد.

اسفندیار چهاربند در این خصوص می گوید: “مساله ایمنی فضاهای آموزشی از مهمترین دغدغه‌های جدی آموزش وپرورش است اما با تمام تلاش هایی که در چند سال اخیر در این زمینه انجام شده است ۳۰ درصد ساختمان‌های مدارس که حدود ۱۰ هزار کلاس درس را شامل می‌شود، فرسوده بوده ونیاز به تخریب و نوسازی هستند”.

وی ادامه می دهد: “برخی مدارس پایتخت حتی از حداقل ایمنی‌ نیز برخودار نیستند، در حال حاضر ۱۷ هزار کلاس درس در شهر تهران در نوبت مقاوم‌سازی قرار گرفته‌اند واگردراین میان زلزله‌ای چهار یا پنج ریشتری رخ دهد، ممکن است ۱۷هزار کلاس درس تخریب شود واگر بخواهیم این تعداد کلاس درس را تخریب و مقاوم‌سازی کنیم با اعتبارات فعلی به ۳۲ سال زمان نیاز داریم”.

این مسئول ادامه می دهد: “به‌لحاظ مشکلات فضای آموزشی، وضعیت بیشتر مناطق کشور بد است. مثلا در شهرهای مختلف خوزستان، سیستان و بلوچستان و… مدارسی وجود دارند که بنیان اولیه ساختمان‌هایشان برای مدرسه نیست و دانش‌آموزان در ساختمان‌های فرسوده‌ای درس می‌خوانند که هیچ‌گونه امکاناتی را برای تدریس ندارند”.

فرسودگی ۵۹درصد مدارس خراسان رضوی

قدمت این استان ومدارس آن موجب شده تا پس از شهر تهران، خراسان رضوی بالاترین میزان مدارس فرسوده را به خود اختصاص دهد.

غلامحسین افسری رییس سازمان آموزش و پرورش استان خراسان ‌رضوی با اشاره به وضعیت نامناسب مدارس در این استان می گوید: “۱۴۹ مدرسه در استان استیجاری است ۵۹درصد مدارس استان به بازسازی یا مقاوم‌سازی نیاز که از این حیث خراسان پس از تهران رتبه دوم را داراست”.

وی می افزاید: “تقریبا در تمامی مناطق مشهد با بحث فرسودگی مدارس روبه‌رو هستیم و تنها در نواحی ۶ و ۷ آموزش و پرورش که شهرهای جدید هستند مشکل نداریم”.

این مسئول ادامه می دهد: “با این وجود، مشکل فرسودگی مکان های آموزشی در شهرستان‌هایی مثل نیشابور و یا سبزوار این مسئله نمود بیشتری دارد”.

وی اظهارامیدواری می کند با تصویب ۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار از سوی مجلس برای بازسازی و مقاوم‌سازی مدارس کشور که قرار است طی ۴ سال در اختیار آموزش و پرورش قرار بگیرد بتوان تا حدودی این مشکل را حل کرد.

قدمت صد ساله برخی مدارس اردبیل

پس از استانهای تهران وخراسان رضوی، اردبیل از جمله مناطقی به شمار می رود که از فرسودگی بالای مراکز آموزشی خود رنج می برد.

آمارها نشان می دهد عمر یکصد ساله منطقه دو اردبیل موجب شده تا به طور میانگین قدمت مدارس ناحیه ۲ آموزش و پرورش این استان به۲۵ سال رسیده وبه شدت نیاز مند نوسازی باشد.

جاهد شعاع مدیر آموزش و پرورش شهرستان اردبیل در این خصوص می گوید: “یکی از دغدغه‌های ناحیه دو اداره آموزش و پرورش وجود مدارس فرسوده در این منطقه است به طوری هم اکنون، بیش از ۲ هزار کلاس درس در قالب ۳۷۲ مدرسه در ناحیه ۲ آموزش و پرورش شهرستان اردبیل وجود دارد که میانگین قدمت این مکانها به ۲۵سال می رسد”.

وی می افزاید: “هم اکنون ۳۷۲ مدرسه در این ناحیه مستقر هستند که قدمت برخی از آنها به سال ۱۲۹۵ می‌رسد و به شدت نیازمند تخریب وبازسازی هستند”.

این مسئول ادامه می دهد: “در حال حاضر در ناحیه دو آموزش‌وپرورش اردبیل ۲۳ هزار و ۱۱۳ دانش‌آموز پسر، ۱۹ هزار و ۷۲۱ دانش‌آموز دختر و چهار هزار و ۱۷۷ دانش‌آموز در مدارس مختلط تحصیل می‌کنند”.

جاهد وجود مدارس مختلط در مقطع ابتدایی را ناشی از کمبود تعداد معلمان دانسته ومی گوید: “هم اکنون دراین مقطع با کمبود ۱۵۰ آموزگار مواجه هستیم واین موضوع موجب شده تا بیشتر این مدارس به صورت مختلط وچند پایه اداره شود”.

این اظهارات در حالی است که در چند سال اخیر و تنها پروژه مدرسه جهان علوم بوده که با ۱۱میلیارد ریال سال گذشته در این منطقه به بهره‌برداری رسیده است.

نوسازی مدارس در انتظار تصویب بودجه

درحالی که براساس ضرب‌العجل برنامه پنجم توسعه، با تامین شدن اعتباری معادل ۳۲۱۶ میلیارد تومان، بایدتمامی مدارس فرسوده و تخریبی کشور تا ۳سال آینده مقاوم‌سازی شود اما بررسی ها نشان می دهد تصویب این موضوع در هاله ای از ابهام قرار دارد.

مرتضی رئیسی، معاون عمرانی و رئیس سازمان تجهیز و نوسازی مدارس کشور دراین خصوص می گوید: “طبق برنامه پنجم توسعه برای تخریب ونوسازی مدارس فرسوده وقدیمی نیاز به ۳۲۱۶ میلیارد تومان اعتبار است که امیدواریم این موضوع به تحقق بپیوندد”.

درحالی که باید در سال‌۹۰، ۹۰۰۰ میلیارد تومان، در سال ۹۱، حدود ۱۰۱۷ میلیارد تومان و در سال ۹۲ رقمی معادل ۱۲۹۹ میلیارد تومان از سوی دولت به مدرسه‌سازی اختصاص می یافت اما بررسی ها نشان می دهد که این موضوع در برخی موارد اتفاق نیفتاده است .

خیران مدرسه ساز پیشرو در ساخت مدارس

بررسی ها نشان می دهد از ابتدای مشارکت خیران در توسعه و ساخت فضاهای آموزشی بیش از ۳۰درصد مدارس کشور توسط آنها ساخته وتحویل آموزش وپرورش داده می شود.

احمد صالحی مدیرعامل جامعه خیرین مدرسه ساز کشور در این خصوص می گوید: “خوشبختانه با اقداماتی که در چند سال اخیر انجام شده است بیش از ۲۰ هزار خیر مدرسه‌ساز دراین زمینه در تمام کشور فعال هستند”.

وی می افزاید: “علاوه براین موضوع ،۵۵۰ هزار خیر در کشور نیز با اهدای زمین، کمک مالی و مواردی از این دست در توسعه و ساخت فضاهای آموزشی سهیم بوده‌اند”.

رسول خضری، نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی نیز در خصوص اقدامات انجام شده توسط خیرین مدرسه سازمی گوید: “طبق آمارها ۵۰درصد مدارس کشور توسط خیران مدرسه ساز ساخته می شود”.

وی می افزاید: “دولت توجه ویژه ای دولت به آموزش و پرورش در سال جاری دارد درحالی که اعتبارت تخصیص یافته در سال ۹۴ برای وزارت آموزش و پرورش حدود ۲۴ هزار میلیارد تومان بود که این رقم در سال جاری به حدود ۲۸ هزار و ۵۴۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است، در همین راستا میزان اعتباری که فقط برای نوسازی مدارس در سراسر کشور در نظر گرفته شده است در سال ۹۵، ۸۴۲ میلیارد تومان می باشد که در مقایسه با مدت سال گذشته که رقمی در حدود ۶۲۴ میلیارد تومان بود، از رشد بسیار خوبی برخوردار می باشد که در نهایت این آمار نشان از این دارد که هم بخش دولتی و هم بخش خصوصی و مردمی توجه ویژه و خاصی به امر آموزش و تعلیم و تربیت دارند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید