خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  اخراج بیش از ۶۰ کارگر در دو واحد صنفی با چند ماه معوقات مزدی

اخراج بیش از ۶۰ کارگر در دو واحد صنفی با چند ماه معوقات مزدی

خبرگزاری هرانا ـ دست کم ۴۲ نفر از کارگران شهرداری یاسوج و دست کم ۲۰ کارگر با سابقه واحد اداری کارخانه آپادانا سرام در قزوین از محل اشتغال خود اخراج شدند. اخراج این کارگران درحالی است که در هر دو واحد کارگران اخراجی بیش از دوماه معوقات مزدی و دیگر مزایا را طلبکارند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، دست کم ۴۲ نفر از کارگران شهرداری یاسوج با ورود پیمانکار جدید از کار اخراج شدند.

اخبار دریافتی کارگران اخراج شده بخشی از جمعیت ۶۰ نفری کارگران  خدماتی شهرداری یاسوج هستند که شهریور ماه با  ورود پیمانکار جدید از کار بیکار شده‌اند.

گفته می شود میانگین سابقه این کارگران  ۱۰ تا ۱۵ سال است و آنها هنوز دست کم بابت چند ماه مزد پرداخت نشده طلبکار هستند.

بر پایه اطلاعاتی که به نقل از سایر رسانه ها در اختیار قرار گرفته است آنها بعد از اتمام قراردادهای کارشان در راستای اجرای سیاست کاهش هزینه شهرداری اخراج شده اند.

به گفته کارگران شاغل درشهرداری یاسوج،کارفرمای شرکت پیمانکاری اعتنایی به خواسته بازگشت بکار کارگران اخراجی ندارد و می گوید طبق قرار دادی که با شهرداری داریم به این تعداد نیروی کار لازم نداریم.

طبق اظهرات آنان شهرداری یاسوج نیز پی گیر مشکلات کارگران نیست از این رو کارگران  که چاره ای جزء مطرح کردن مشکلاتشان با مقامات بالا دستی را ندارند طی چند روز (سوم وچهارم مهر ماه)با تجمع مقابل  ساختمان شورای شهر یاسوج نارضایتی خود را با مسئولان شهرداری اعلام کرده اند.

به گفته آنان مسئولان شهرداری یاسوج مدعی هستند که هیچ مسئولیتی در قبال کارگران پیمانی شهرداری یاسوج ندارند به همین دلیل جدا از تعدیل اخیر پی گیر مطالبات مزدی وبیمه ای آنها نیستند.

دست کم ۲۰کارگر کارخانه «آپادانا سرام» اخراج شدند؛ نگرانی کارگران از افزایش اخراج‌ها

به گزارش ایلنا، منابع خبری از اخراج دست کم ۲۰ کارگر با سابقه واحد اداری کارخانه آپادانا سرام در قزوین با اتمام قرار داد کار خبر می‌دهند.

کارگران این واحد صنعتی واقع در محور قزوین- بوئین زهرا افزودند: “این اخراج برای ۲۰ کارگر واحد اداری کارخانه آپادانا سرام که به عنوان مسئول بخشهای روابط عمومی، فروش و شکایت مشتریان فعالیت داشتند، در تاریخ ۲۵ شهریور ماه  سال جاری صورت گرفته است”.

منابع کارگری با یادآوری اینکه کارگران اخراجی با میانگین سوابق ۱۰سال به امید بازگشت بکار هنوز شکایتی را برای پیگیری مطالبات صنفی خود در مراجع رسیدگی در اداره کار مطرح نکرده‌اند در ادامه افزودند: “کارفرما در حالی کارگران مذکور را اخراج کرده که هنوز یک ونیم ماه تا پایان قرار داد آنان باقی مانده است”.

در عین حال منابع خبری در خصوص وضعیت  مطالبات کارگران اخراجی گفتند: “کارگران مذکور دست کم دو ماه دستمزد ،سنوات خدمت و حق عیدی شش ماه نخست سال ۹۵ را از کارفرما طلب دارند”.

به گفته آنان از سه ماه پیش حق اضافه کاری های حدود  هزار و ۱۰۰ کارگر کارخانه متوقف شده وبه همه کارگران حداقل پایه حقوق قانونی کار را پرداخت می‌کند.

طبق اظهارات آنان، کارفرما معتقد است این تعدیل‌ها به بهانه کاهش هزینه‌ها صورت گرفته است وبرای کم کردن بیشتر هزینه های کارخانه باید تعداد نیروی کار را به حدا اقل نیم برساند به همین زمزمه اخراج‌ شمار قابل توجهی از کارگران خط تولید به گوش می‌رسد.

کارگران  کارخانه آپادانا سرام دربخش پایانی سخنان خود می‌گویند: “ظاهرا آنچه تا به امروز مانع اخراج جمعی کارگران در این کارخانه شده حضور یک روزه (چهارشنبه ۷ مهر ماه) اعضای هیئت دولت در استان قزوین است”.

به اعتقاد آنان نگرانی ما کارگران آپادانا سرام از این است که  بعد از خاتمه سفر هیئت دولت به استان قزوین کارفرما تصمیم خود را در خصوص اخراج کارگران کارخانه اجرایی کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید