خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام, اندیشه و بیان  >  ضرورت بازبینی اعدام محکومان مواد مخدر

ضرورت بازبینی اعدام محکومان مواد مخدر

خبرگزاری هرانا ـ سخنگوی کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس با تاکید بر ضرورت حذف بسیاری از عناوین مجرمانه درجهت کاهش تعداد زندانیان در کشور، گفت به طورحتم افرادی که سوء پیشینه نداشته و درباندهای توزیع مواد مخدر فعالیت نمی کنند، همچنین افرادی که اقدام به حمل مواد مخدر با سلاح گرم و سرد نداشتند باید از مجازات اعدام مواد مخدر مستثنی شوند. وی هم‌چنین با اشاره به فضای استاندارد برای یک زندانی، از کمبود جا برای زندانیان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خانه ملت، حسن نوروزی با تاکید بر اجرای مجازات‌های جایگزین حبس با هدف کاهش آمار زندانیان، گفت: “در برنامه ششم توسعه کاهش عناوین مجرمانه مورد توجه قرار گرفته است که در همین زمینه اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس هم کاهش عناوین مجرمانه را با هدف جلوگیری از افزایش تعداد زندانیان مورد تصویب قراردادند که امیدواریم این موضوع در کمیسیون تلفیق و صحن علنی مجلس حائز آراء کافی شود”.

نماینده مردم رباط کریم درمجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه صدها عنوان مجرمانه باید از قانون مجازات اسلامی جدا شود، افزود: “این جرائم باید درردیف تخلفات قرارگرفته و بررسی آنها به نهادهایی مانند سازمان تعزیرات حکومتی سپرده شود، به طورحتم مجازات بسیاری ازتخلفات مانند توزیع مواد خوراکی غیربهداشتی، رها کردن فاضلاب در معابر عمومی و نگهداری حیوانات در خانه زندان نبوده و می توان با درنظرگرفتن برخی احکام مانند انجام فعالیت های خدماتی آمار زندانیان در زندان ها را کاهش داد”.

وی با بیان اینکه قضازدایی، کاهش عناوین مجرمانه و جرم زدایی در جهت کاهش آمار زندانیان باید اجرا شود، تصریح کرد: “بررسی موارد تخلف و تعدی اجتماعی افراد باید از قوه قضاییه جدا شود، زیرا درحال حاضر ورود پرونده‌های بسیار به قوه قضاییه مشکلات بسیاری را برای قضات و کارکنان محاکم قضایی به وجود آورده که با اجرای قضازدایی، کاهش عناوین مجرمانه و جرم زدایی می توان قوه قضاییه را در رسیدگی به وظایف اصلی خود کمک کرد”.

نوروزی با انتقاد از اینکه قضات در حال حاضر مجبور به بررسی ده ها عنوان مجرمانه در جامعه هستند، گفت: “در شرایطی که هر فرد متخلفی با عنوان مجرمانه‌ به دادگاه و محاکم قضایی معرفی می‌شود نمی توان انتظاری جز افزایش تعداد زندانیان را داشت و در این شرایط با کمبود قاضی و محل نگهداری مجرم در کشور روبه رو خواهیم شد؛ بنابراین کاهش عناوین مجرمانه در جامعه ضرورتی اجتناب ناپذیر است”.

این نماینده مردم درمجلس دهم با تاکید براینکه در کمیسیون قضایی نمایندگان به دنبال اجرای راهکارهایی برای تغییر در شیوه مقابله با مجرمان مواد مخدر نیز هستند، تصریح کرد: “به طورحتم افرادی که سوء پیشینه نداشته و درباندهای توزیع مواد مخدر فعالیت نمی کنند، همچنین افرادی که اقدام به حمل مواد مخدر با سلاح گرم و سرد نداشتند باید از مجازات اعدام مواد مخدر مستثنی شوند که کمیسیون قضایی تا کنون اقدامات بسیاری را دراین حوزه انجام داده است”.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به اینکه به لحاظ استانداردهای بین المللی باید در فضایی یک متری یک زندانی وجود داشته باشد، افزود: “این درحالی است که در حال حاضر در فضای یک متری بیش ازیک زندانی نگهداری می‌شود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید