خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی ۴۳۰ کارگر در سه واحد اقتصادی و اعتراض آن‌ها

معوقات مزدی ۴۳۰ کارگر در سه واحد اقتصادی و اعتراض آن‌ها

خبرگزاری هرانا ـ بیش از ۴۰۰ کارگر در سه واحد اقتصادی پتروشیمی ایلام، ارسا ساختمان (پیمانکار آزاد راه تهران شمال) و شرکت فراپتروساز در بندرعباس از ۳ تا شش ماه معوقات مزدی دارند. تعداد ۳۷۰ تن از این کارگران در پتروشیمی ایلام و ارسا ساختمان به ترتیب از دیروز و سه روز قبل دست به اعتصاب اعتراضی زده اند. برخی از این کارگران شرایط معیشتی خود را ناگوار توصیف کرده‌اند و می‌گویند که باتوجه به آغاز سال تحصیلی جدید، توان تامین مایحتاج اولیه تحصیلی فرزندانشان را ندارند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، بیش از ۳۰۰ نفر از کارگران چندین شرکت پیمانکاری پتروشیمی ایلام از دیروز (۳۱ شهریور) دست به تجمع زده‌اند.

بیش از ۳۰۰ نفر از کارگران چندین شرکت پیمانکاری پتروشیمی ایلام از دیروز (۳۱ شهریور) در اعتراض به سه ماه معوقات مزدی  و عدم تحقق وعده‌های کارفرما در داخل دفاتر شرکت پیمانکاری  تجمع کرده‌اند.

یکی از کارگران که به نمایندگی از دیگران تماس گرفته بود، گفت: “این اعتراضات از بامداد دیروز آغاز شد و کارگران چندین شرکت پیمانکاری زیرمجموعه شرکت پتروشیمی ایلام در آن حضور داشتند، اما با حضور نماینده کارفرمای اصلی در جمع کارگران و نشان دادن چک  پرداخت مطالبات،  به کار بازگشتیم”.

وی در توضیح مطالبات صنفی کارگران ادامه داد: “قرار بود امروز (اول مهرماه) پرداختها انجام شود و کارفرمای مادر به جای واریز صورتحساب پیمانکار مطالبات کارگران را مستقیم به حساب آنها واریز کند اما تا این لحظه اقدامی صورت نگرفته و با این حساب کارگران امروز هم دست از کار کشیده اند”.

برپایه اظهارات کارگران، پیش از این نیز در ماه‌های گذشته  تاخیر در پرداخت مطالبات مزدی کارگران بارها منجر به اعتراضات صنفی آنها شده است.

در اعتراض به عدم دریافت معوقات مزدی؛ کارگران قراردادی شرکت ارسا ساختمان ۳ روز است که دست از کار کشیده‌اند

 

به گزارش ایلنا، حدود ۷۰ کارگر قراردادی شرکت ارسا ساختمان، یکی از پیمانکار آزاد راه تهران شمال ۳ روز است که به علت عدم دریافت مطالبات مزدی سال ۹۵ (فرودین تا شهریور) خود دست از کار کشیده‌اند.

این کارگران در تماس‌های جداگانه گفتند که از روز سه‌شنبه دست از کار کشیده‌اند. اعتراض این کارگران به جهت عدم دریافت مطالبات مزدی سال ۹۵ و اضافه‌کاری و سنوات سال ۹۴ است.

این ۷۰ کارگر شرایط معیشتی خود را ناگوار توصیف کرده‌اند و می‌گویند که باتوجه به آغاز سال تحصیلی جدید توان تامین مایحتاج اولیه تحصیلی فرزندانشان را ندارند.

تعدادی از این کارگران نیز به دنبال عدم دریافت مطالبات مزدی خود نتوانسته‌اند اجاره خانه‌هایشان را پرداخت کنند.

کارگران قراردادی شرکت ارسا ساختمان همچنین به ایلنا گفتند که از عدم تامین امنیت شغلی خود گلایه‌مند هستند.

کارگران تاکید دارند که با وجود کار در تونل و حجم عظیم گرد و غبار کارشان مشمول قانون سختی و زیان‌آور  محسوب نمی‌شود که همین موجب شده از شرایط روحی مناسبی برخوردار نباشند.

کارگران شرکت فراپتروساز بندرعباس معوقات مزدی دارند/نگرانی از مرخصی اجباری

 

به گزارش ایلنا، مطالبات مزدی کارگران شرکت فراپتروساز در بندرعباس از تیرماه پرداخت نشده است، این درحالیست که کارفرما این کارگران را به مرخصی اجباری فرستاده است.

حدود ۶۰ کارگر شرکت فراپتروساز در بندرعباس سه ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده؛ دارند.

این شرکت پیمانکاری که یکی از زیرشاخه‌های شرکت نفت جی است و در اسکله شهید رجایی بندرعباس کار تعمیر و نگهداری مخازن صادراتی نفت را انجام می‌دهد، دستمزد کارگران را از تیرماه پرداخت نکرده‌است.

از قرار معلوم، با خاتمه یک فاز از قرارداد شرکت، کارگران این شرکت از امروز (اول مهرماه) به مرخصی اجباری فرستاده شده‌اند.

این کارگران ضمن نگرانی از این مرخصی اجباری می‌گویند: به ما گفته شده چند روزی به مرخصی بروید و اگر قرار شد کار ادامه داشته باشد، با شما تماس می‌گیریم.

کارگران فرا پتروساز این مرخصی اجباری را به معنای بیکاری می‌دانند و می‌گویند: در روزهای گذشته برای پیگیری مطالبات مزدی خود به کارفرمای مادر یا همان شرکت نفت جی مراجعه کردیم، اما متاسفانه هیچ پاسخی دریافت نکردیم.

از قرار معلوم شرکت فراپتروساز عدم پرداخت صورت وضعیت‌ها توسط کارفرمای مادر را دلیل تاخیر در پرداخت مطالبات مزدی کارگران عنوان کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید