خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  برگزاری پنج تجمع صنفی در شهرهای مختلف

برگزاری پنج تجمع صنفی در شهرهای مختلف

خبرگزاری هرانا ـ روز جاری پنج تجمع اعتراضی صنفی در شهرهای مختلف توسط کارگران اخراجی سیمان دهلران در استان ایلام، کارگران شرکت آذریت تبریز در اعتراض به تعویق ۹ماه حقوق و بلاتکلیفی، ۲۸ کارگر باقیمانده فولاد زاگرس برای پیگیری مطالبات مزدی، کارگران کارخانه فولاد البرز در استان قزوین و کارگران کارخانه سدید ریخته گر برگزار شد. تجمع کنندگان بر تحقق مطالبات صنفی خود تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، روز گذشته کارگران اخراجی سیمان دهلران در استان ایلام به همراه خانواده ایشان در اعتراض به آنچه بی توجه ای کارفرمای کارخانه به پرداخت مطالبات مزدی خود می خواندند در دروازه ورودی شهر دهلران تجمع کردند.

حدود ۴۳ نفر از  کارگران سیمان دهلران که از زمان اخراج آنان از کارخانه حدود یکسال می گذرد علارغم داشتن احکام قضایی ورای اداره کار هنوز نتوانسته اند به مطالبات صنفی خود دست پیدا کنند.به همین دلیل این تعداد کارگر روز گذشته به همراه خانواده ایشان به نشانه اعتراض در دروازه ورودی شهر دهلران تجمع کردند.

به ادعای کارگران معترض ،کارفرمای کارخانه سیمان دهلران  از اجرای احکام  صادر شده از سوی مراجع قضایی واداره کار خوآمدند

می کند به همین دلیل این تعداد کارگر که در یک سال گذشته از شرایط بد معیشتی رنج برده اند ناچار شدند به نشانه اعتراض در دروازه ورودی شهر دهلران تجمع کنند.

کارگران معترض در ادامه تصریح کردند  کارفرما به کارگران اخراجی کارخانه سیمان دهلران که هر کدام دارای سوابق بیش از ۷ سال هستند گفته است در شرایط می توانند به کار سابقشان بازگردند  که  بصورت قرار داد موقت در کارخانه کار کننداین در حالیست که پیش از این نوع قرار داد کار کارگران بصورت دائمی بوده وکارفرما حق اخراج آنها را نداشته است.

این کارگران که که اکنون بیش از یکسال  معطل  بازگشت بکار و دریافت مطالبات معوقه  خود بر اساس احکام صادره هستند در ادامه تصریح کردندبا وجود آنکه همه مسئولان استانی و شهرستان از موضوع اخراج ما ۴۳ کارگر با خبرند متاسفانه تا به امروز هیچ عکس العملی از جانب انها مشاهده نکرده ایم به همین  دلیل درپایان اجتماع روز گذشته مان به دفتر امام جمعه شهرستان دهلران مراجعه کردیم تا از نزدیک مشکلاتمان را با ایشان در جریان بگذاریم.

کارگران آذریت تبریز در تهران تجمع کردند

 

به گزارش ایلنا، کارگران شرکت آذریت تبریز در اعتراض به تعویق ۹ماه حقوق و بلاتکلیفی در وضعیت شغلی خود از روز شنبه (۳۰ مرداد ماه) تاکنون در تهران به سر می برند.

کارگران حاضر در تجمع امروز که تعدادشان بیش از ۴۰ نفر گزارش شده، گفته‌اند: “۹ ماه است که نه مزدی به ما پرداخت شده و نه تکلیف شغلمان روشن است برای همین  از سه روز قبل در اعتراض به بی‌توجهی مجموعه مدیریت کارخانه به تهران آمده ایم تا از سهامدارن اصلی کارخانه پیگیر مطالباتبان بشویم”.

برپایه این اظهارات فعالیت روزانه حدود ۴۶ کارگر کارخانه آذریت تبریز نخستین بار از تیر ماه سال گذشته (۹۴) با مشکل مواجه می شود اما در نهایت تشدید و استمرار این وضعیت باعث می شود که تمام پرداخت های مزدی این کارگران از ۹ ماه قبل مختل شود.

بنا بر ادعای کارگران علت توقف فعالیت کارخانه آذریت انجام اصلاحات ساختاری برای حذف ماده سمی و خطرناک آزبست از چرخه تولید کارخانه عنوان شده است اما در عین حال کارگران آذریت از اینکه مدیریت کارخانه برخلاف توافق انجم شده در شورای تامین استان آذربایجان شرقی عمل کرده است انتقاد دارند.

آنها یادآور می شوند که طبق مصوبه شورای تامین استان آذربایجان شرقی مدیریت کارخانه آذریت در مقام کارفرما و قائم مقام سهامدار اصلی متعهد شده بود که ضمن پرداخت تمامی مطالبات مزدی و بیمه ای شرایط انتقال و جابجایی  کارگران به دیگر کارخانه های متعلق به سهامدار اصلی را فراهم کند که تاکنون هیچ کدام از این تعهدات عملیاتی نشده است.

آنها در عین حال افزودند: “البته قبل از اینکه این اتفاقات در کارخانه آذریت تبریز بیفتد تعداد کارگران شاغل در این کارخانه به حدود ۶۷ نفر می رسید که در این بین تعداد ۲۱ نفر از آنها توسط مدیریت بازخرید شدند”.

به گفته این کارگران اگرچه در جریان مراجعه اخیر تهران به آنها اعلام شده است که سهامدار اصلی تصمیم دارد تا تمامی کارگران باقیمانده آذریت را به بیمه بیکاری معرفی کند اما نظر به اتفاقاتی که در ۱۳ ماه گذشته بر سر آنها آمده است آن کارگران انتظار عملیاتی شدن تمامی وعده های مربوط به پرداخت مطالبات مزدی و حقوقی خود را دارند.

در اعتراض به یک سال بلاتکلیفی؛ تجمع دوباره باقیمانده کارگران فولاد زاگرس در تهران

 

به گزارش ایلنا، از روز گذشته، ۲۸ کارگر باقیمانده فولاد زاگرس برای پیگیری مطالبات مزدی خود به تهران آمده اند.

امروز (اول شهریور ماه)، دومین روز از تجمع صنفی  بیست و هشت کارگر باقیمانده فولاد زاگرس در تهران است.

این کارگران که اهل منطقه قروه کردستان هستند از روز گذشته در تهران حضور دارند. امروز دومین روز متوالی است که برای مطالبات مزدی خود مقابل وزارت کار جمع می شوند.

یکی از کارگران بابیان اینکه شب گذشته را در تهران سپری کردیم  می‌گوید: “در حال حاضر یک سال تمام است که دستمزد نگرفته‌ایم و بلاتکلیفیم و در این یک سال دقیقا هجده بار برای تجمع و اعتراض به تهران آمده‌ایم، اما تا کنون هیچ پاسخ روشنی به ما داده نشده است”.

از قرار معلوم، شرکت فولاد زاگرس به موجب مجمع فوق العاده‌ای که در اسفند ماه ۹۲ توسط سهامداران عمده برگزار شد، منحل اعلام گردید.

پس از برگزاری این مجمع حدود ۲۰۰ کارگر این شرکت تعدیل شدند و در‌‌‌‌ همان مجمع مقرر شد ۲۸ نفر از کارگران به منظور انجام امور جاری و حفظ و حراست از دارایی‌ها به فعالیت خود ادامه دهند و مزایای آن‌ها توسط سهامداران پرداخت گردد که تاکنون اجرای این مصوبه عملیاتی نشده است.

صبح امروز اتفاق افتاد: کارفرمای فولاد البرز از ورود کارگران جلوگیری کرد؛ آغاز دومین روز تجمع صنفی کارگران

 

به گزارش ایلنا، به دنبال اجتماع صنفی روز گذشته کارگران کارخانه فولاد البرز در استان قزوین، کارفرمای این واحد صنعتی صبح امروز به ۱۵۰ نفر از کارگران اجازه نداد تا طبق روال همیشه وارد محل کار خود بشوند.

تعدادی از کارگران این واحد صنعتی با اعلام این خبر گفتند: “که همکارانشان در واکنش به این رفتار کارفرما برای دومین روز متوالی تجمع صنفی برپا کردند”.

از قرار معلوم این اجتماع صنفی از ساعتی قبل که توسط عوامل نگهبانی کارخانه از ورود کارگران به محل کارشان جلوگیری می شود؛ در مقابل در ورودی کارخانه فولاد البرز در حال برگزاری است.

بنابر اعلام قبلی کارگران این واحد صنعتی به دنبال خاتمه اجتماع صنفی روز گذشته مدیریت فولاد البرز در مقام کارفرما به آنها گفته بود: “از این پس برای حضور در کارخانه باید فرد فرد کارگران یک تعهدنامه کتبی را اما کند که براساس متن آن کسی حق ندارد نسبت به وضعیت موجود مزدی معترض شود”.

کارگران  معترض می گویند دلیل اعتراض ما کارگران فولاد البرز عدم دریافت ۷ ماه مزد معوقه و عیدی وپاداش سال ۹۴ به همراه پرداخت نشدن ۱۶ ماه حق بیمه  کارگران به تامین اجتماعی است که کارفرما از پرداخت آن به کارگران خوداری می کند.

برای پیگیری مطالبات مزدی صورت گرفت: جمعی از کارگران سدید ریخته گر به تهران آمدند

 

به گزارش ایلنا، تعدادی از کارگران کارخانه سدید ریخته گر پیش از ظهر امروز برای پیگیری مطالبات مزدی خود به تهران آمدند.

منابع خبری در کارخانه سدید ریخته گر در شهرستان اسلامشهر با اعلام این خبر گفتند: “حدود ۶ نفر از مجموع ۴۴کارگر  کارخانه سدید ریخته گر ،صبح امروز پس از طولانی شدن روند پرداخت مطالبات معوقه خود به دفتر مالک جدید قسمتی از زمین های واگذار شده این واحد صنعتی در تهران آمدند”.

به گفته آنان با توقف فعالیت تولیدی این کارخانه از ابتدای سال گذشته (۹۴)، در حال حاضر حدود ۴۴ کارگر با سابقه در بلاتکلیفی به سر می‌برند و در عین حال هنوز ۱۸ ماه مزایای مزدی وبیمه ای  آنها به همراه عیدی سال ۹۵ پرداخت نشده است.

به نقل از این کارگران گفته می شود که حدود یک هفته قبل بخش زیادی از اموال وماشین آلات  این واحد تولیدی  بابت یک بدهی حدودا یک میلیارد تومانی در حال مصادره شدن است و همین اتفاق باعث تضعیف امید کارگران برای بازگشایی دوباره کارخانه شده است.

طبق اظهرات کارگران سدید ریخته گر این وام در سالهای ۸۵ تا ۸۶  دریافت شد که بعدا بازپرداخت آن با مشکلاتی همراه شدو در نتیجه طی تفاهم نامه ای مالکیت حدود ۱۰ هزار متر از زمین کارخانه در ازای قبول مسئولیت بازپرداخت وام دریافت شده به خریدار واگذار شد.

این کارگران در ادامه تصریح کردند:با وجود عملیاتی شدن این توافق متاسفانه مالک زمین های تفکیک شده به تعهد خود در خصوص در باز پرداخت بدهی مورد نظر عمل نمی کند  و به همین دلیل طی یک هفته گذشته شرکت مورد نظر در حال مصادره کردن اموال وماشین آلات کارخانه برای فروش هستند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید