خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, زندانیان  >  میلاد اکبری آزاد شد

میلاد اکبری آزاد شد

خبرگزاری هرانا ـ میلاد اکبری فعال ترک (آذری) اهل تبریز، با تودیع وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از زندان مرکزی تبریز آزاد شد. علی حمزه زاده دیگر متهم پرونده کماکان در اداره اطلاعات این شهر به سر می برد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، میلاد اکبری فعال ترک (آذری) اهل تبریز، امروز مورخ ۲۶ تیر ماه حدود ساعت ۴ بعد از ظهر، از زندان مرکزی تبریز با تودیع وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

روز جمعه یازدهم تیرماه دو شهروند اهل تبریز به نامهای میلاد اکبری و علی حمزه زاده درپی احضار توسط وزارت اطلاعات و حضور در این اداره بازداشت شدند.

یک منبع نزدیک به این دو شهروند تبریزی در این‌باره به گزارشگر هرانا گفت: “خانواده میلاد و علی پس از مراجعه این دو جوان به اداره اطلاعات از سرنوشت آن‌ها بی‌خبر ماندند. آنها تلاش خود برای کسب اطلاع از وضعیت میلاد و علی را با مراجعه به اداره اطلاعات شروع کردند اما در روز نخست مسئولین اداره اطلاعات از سرنوشت آنها اظهار بی اطلاعی میکردند و مسئولیت بازداشت آنان را نمی‌پذیرفتند تا اینکه با مراجعه مامورین اداره اطلاعات در روز بعد به منزل میلاد و تفتیش آن‌جا خانواده‌ها از نگهداری آنان در این اداره مطمئن شدند.”

این منبع مطلع هم‌چنین در مورد اعتصاب غذا و نحوه اطلاع خانواده آن‌ها از این موضوع خاطرنشان کرد: “مامورین امنیتی که به خانه میلاد آمده بودند به خانواده‌اش گفته اند از لحظه ورود به بازداشتگاه این دو لب به غذا نزده‌اند و پاسخ سوالات ما را هم نمی‌دهند. ما به آن‌ها اجازه می‌دهیم با خانه تماس بگیرند و شما بخواهید تا اعتصابشان را بشکنند. با اینحال در تماسی که این دو زندانی با خانواده های خود گرفتند بر عدم شکستن اعتصاب غذا و عدم پاسخ به سئوالات به دلیل نامشخص بودن دلیل اصلی بازداشت پافشاری کردند.”

لازم به یادآوری است همزمان با جمعه «روز قدس» دست‌کم چهار شهروند دیگر در شهرهای تبریز و اهر دستگیر شدند.

ابراهیم نوری و اکبر جهانگیرزاده دو شهروند اهل اهر از این بازداشت شدگان، عصر روز دوازدهم تیرماه آزاد شدند.

گفته می شود دلیل بازداشت آقایان نوری و جهانگیرزاده “پیشگیری” از ارتکاب جرم با توجه به فعالیت‌های سال گذشته آنان در «روز قدس» در حمایت از برخی اقلیت‌های ترک «تحت ستم» در کشورهای دیگر از جمله کشور چین، آذربایجان و ترکمن‌های سوریه بود.

گفتنی است علی حمزه زاده دیگر متهم این پرونده هم اکنون در بازداشتگاه اطلاعات تبریز نگهداری میشود.

همچنین گزارش ها حاکی از این است که پرونده این فعالین در شعبه ۷ بازپرسی دادگاه انقلاب تبریز در حال رسیدگی است. به گفته دادستان تبریز اتهام این شهروندان “تبلیغ علیه نظام” و “تشویق به تجمع غیرقانونی” است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید