خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  گورستان بهاییان قروه تخریب شد

گورستان بهاییان قروه تخریب شد

خبرگزاری هرانا – روز گذشته گورستان بهاییان قروه (گلستان جاوید) از توابع استان کردستان توسط ماموران دولتی تخریب شد. این تخریب در حالیست که براساس ابلاغیه سال ۹۴ مقامات قضایی در هر استان تنها یک شهر برای دفن شهروندان متوفی بهایی درنظر گرفته شده است. گورستان قروه در استان کردستان تنها محل دفن برای شهروندان بهایی این استان بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز پنج‌شنبه ۲۴ تیرماه گورستان بهاییان قروه (گلستان جاوید) از توابع استان کردستان توسط ماموران دولتی تخریب شد.

آقای اقدامیان یکی از مطلعان این واقعه در این باره توضیحاتی در شبکه های اجتماعی داد، او گفت :”حدود ساعت ۱۰ مامور نیروی انتظامی احضاریه ای برای پدرم آورد وگفت شما زمین کشاورزی را تغییر کاربری دادید و خانه باغ ساختید که ما گفتیم چنین چیزی نبوده، گفت به هر صورت در پنج روز آینده به دادگاه مراجعه نمایید. و گفت اگر سوالی دارید از مامور اداره جهاد کشاورزی بپرسید که در ماشین حضور دارد. وقتی به مامور اداره جهاد کشاورزی مراجعه کردم گفت من نمیدانم بروید پیش رییس اداره.”

وی تصریح کرد: “بعد از اینکه مامورین رفتند فردی آمد و گفت تمام ساختمان و محوطه قبرستانتان را تخریب کردند و بردند. به اتفاق پدر به گلستان جاوید رفتیم و با یک زمین صاف مواجه شدیم. ساختمان غسالخانه و تاسیسات گرمایشی و سالن اجتماعات و تابوت ها و قبور کرد هایی که در قبرستان ما دفن شده بودند … همگی تخریب و برده شده بود و جالب اینکه حدود ۳۰۰ اصله درخت ۲۰ ساله نیز بریده شده بود حتی درخت‌های کاجی که کنار قبر مادرم بود نیز از ریشه کنده بودند.”

این شهروند بهایی هم‌چنین افزود: “وقتی به اداره جهاد کشاورزی رفتیم رییس گفت که حکم قضایی داشته و هیچ کاره است و ما را به دادستان ارجاع داد.

این شهروند بهایی در پایان تاکید کرد: “گلستان جاویدی که با هزینه ریال به ریال بهاییان قروه و به مبلغی حدود شصت، هفتاد میلیون تومان احداث شده بود روز پنج شنبه ساعت ۵ صبح توسط ماموران دولتی نابود شد. فقط خود قبور بهاییان دست نخورده باقی مانده است.”

لازم به یادآوری است، یک شهروند بهائی اهل سنندج چهار روز پس از فوت، در بیستم تیرماه سال گذشته با عدم مجوز دفن در شهر محل اقامت، سنندج و با فشار نیروهای امنیتی و برخلاف احکام شرعی آئین بهائیت در شهرستان قروه در ۹۰ کیلومتری شهر سنندج به خاک سپرده شد.

سال ۹۴ رسانه ها خبر از ابلاغیه مقامات قضایی به بهائیان دادند که بر اساس آن: “در هر استان شهری برای تدفین و خاک‌سپاری فوت شدگان آن‌ها در نظر گرفته شده و تنها می‌توانند در این شهرها قبرستان داشته باشند”.

شهرستان قُروِه یکی از شهرستان‌های استان کردستان در غرب ایران است. مرکز آن شهر قروه است. شهرهای دیگر آن سریش‌آباد، دزج و دلبران است. شهرستان قروه در شرق استان کردستان قرار گرفته و از شرق به استان همدان و از جنوب به استان کرمانشاه محدود است.

جمعیت این شهرستان بر طبق سرشماری سال ۱۳۹۰، برابر با ۱۳۶٬۹۶۱ نفر بوده است. اهالی شهرستان قروه به زبان کردی سورانی و ترکی تکلم می‌کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید