خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۲۵ تیر ۱۳۹۵, 16th of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۴/۲۵ ساعت ۳:۱۶:۵۶

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  دادگاه تجدیدنظر ۲۴ شهروند بهایی استان گلستان برگزار نشد

دادگاه تجدیدنظر ۲۴ شهروند بهایی استان گلستان برگزار نشد

خبرگزاری هرانا – دادگاه تجدیدنظر ۲۴ شهروند بهایی اهل استان گلستان که قرار بود روز گذشته برگزار شود به دلیل «تشکیک دادگاه تجدیدنظر در صلاحیت خود» برگزار نشد. این شهروندان در دادگاه بدوی به حبس‌های ۶ تا ۱۱ سال محکوم شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دادگاه تجدیدنظر ۲۴ شهروند بهایی اهل شهرهای مختلف استان گلستان که قرار بود روز گذشته چهارشنبه ۲۳ تیرماه برگزار شود به دلیل «تشکیک دادگاه تجدیدنظر در صلاحیت خود» برگزار نشد.

یک منبع نزدیک به این شهروندان بهایی با اعلام این خبر درگفتگو با گزارشگر هرانا گفت: “مشکل بر می گردد به تشکیک دادگاه تجدیدنظر (شعبه سوم) در صلاحیت خود، لذا پرونده جهت تعیین تکلیف ارجاع می شود به شعبه ویژه تجدیدنظر در امور کودکان.”

این منبع مطلع در مورد پیچیدگی حقوقی این موضوع خاطرنشان کرد: “دلیل هم این است که یکی از متهمین حین دستگیری و تشکیل پرونده زیر ۱۸ سال داشته و لذا کودک محسوب می شده است. ازاین‌رو می بایست همه متهمین به تبع او در دادگاه ویژه کودکان (در مرحله بدوی) محاکمه می شدند.”

لازم به یادآوری است، ۳۲ شهروند بهایی ساکن شهرهای مختلف استان گلستان از مهرماه ۱۳۹۱ و طی یک پروژه یک ساله به بهانه معاشرت با مسلمانان و تبلیغ بهاییت، بازداشت شده و زیر شکنجه‌های شدید فیزیکی و روانی برای پذیرفتن اتهامات خود تحت فشار قرار گرفتند.

هشت تن از آنان با محکومیت به حبس‌های ۵ تا ۱۰ سال، در حال گذراندن حبس خود در زندان رجایی شهر هستند و ۲۴ تن دیگر که دادگاه ‌تجدیدنظرشان در ۲۳ تیر ماه جاری قرار بود برگزار شود به حبس‌های ۶ تا ۱۱ سال محکوم شده‌اند.

چندی پیش، ده نهاد حقوق بشری در این ارتباط با انتشار بیانیه مشترکی از اتحادیه اروپا خواستند تا در یک اقدام فوری، مانع آزار و اذیت شهروندان بهائی و لغو احکام زندان‌شان از سوی مقامات جمهوری اسلامی ایران شوند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید