خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۵, 24th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۴/۱۴ ساعت ۲:۲۶:۴۷

    خانه  > کارگران  >  بیکار شدن ۱۸۰ کارگر در دو کارخانه

بیکار شدن ۱۸۰ کارگر در دو کارخانه

خبرگزاری هرانا ـ بیش از ۱۲۰ کارگر کارخانه کاچیران و ۶۰ کارگر کارخانه اکسید منیزیم به علت تعدیل نیرو از کار بیکار شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، منابع کارگری از اخراج دست کم ۱۲۰ کارگر کارخانه تولید چرخ خیاطی «کاچیران» از فروردین ماه سال جاری خبر می‌دهند.

کارگران اخراجی کارخانه کاچیران گفته‌اند در این واحد تولیدی حدود ۸۰ کارگر دائمی و۴۰۰ کارگر قرار دادی مشغول به کار هستند اما از ابتدای فروردین ماه سال جاری تا هم اکنون به دلیل آنچه از سوی کارفرما «رکود بازار فروش محصولات» عنوان شده است، تعداد ۱۲۰ نفر از همکارانشان پس از اتمام قرارداد اخراج شده‌اند.

این کارگران بابیان اینکه همکاران تعدیل شده آنها بین ۱۰ تا ۱۵ سال سابقه کار داشتند؛ می‌گویند: آخرین اخراج کارگران کارخانه کاچیران مربوط به ۲۰ نفر از همکاران قرادادیمان می‌شود که اول تیر ماه جاری با دو ماه دستمزد معوقه بعد از اتمام قرار داد کاریشان اخراج شده‌اند.

به گفته آنان کارفرما مدعی است کارخانه در زمینه فروش محصولات تولیدی خود دچار مشکل شده است و توان پرداخت به موقع حقوق حدود ۴۸۰ کارگر شاغل در کارخانه را ندارد، به همین دلیل با تعدیل ۱۲۰نفر از کارگران قصد کاهش هزینه‌های جاری کارخانه را دارد.

این منابع کارگری از تلاش کارگران اخراجی برای دریافت مقرری بیمه بیکاری و بازگشت به کار خبر داده‌اند. آنان می‌گویند: بعد از ۱۶سال سابقه کار در این کارخانه فرصت شغلی جدیدی برایمان وجود ندارد.

 کارگران اخراجی همچنین می‌گویند رکود فعالیت کارخانه‌های کاچیران همچنین باعث شده تا کارفرما به کارگران استخدامی برای بازخریدی اجباری فشار وارد کند.

به گفته آن‌ها کارفرما به کارگران دائمی کارخانه گفته است در صورتی که پیشنهاد بازخریدی را در موعد تعیین شده بپذیرند می‌توانند بر مبنای دو ماه دستمزد بازخرید شوند در غیر اینصورت با یک ماه بازخرید خواهند شد.

در خراسان جنوبی رخ داد؛۶۰ کارگر کارخانه اکسید منیزیم تعدیل شدند

به گزارش ایلنا، در ۶ ماه گذشته حدود ۶۰ نفر از کارگران کارخانه اکسیدمنیزیم در شهرستان سربیشه خراسان جنوبی اخراج شده‌اند.

طی ۶ ماه گذشته حدود ۶۰ نفر از کارگران کارخانه اکسیدمنیزیم در شهرستان سربیشه استان خراسان جنوبی اخراج شده‌اند.

این کارخانه اولین و تنها تولیدکننده اکسیدمنیزیم در کشور و یکی از بزرگ‌ترین مراکز اشتغال این شهرستان است.

کارگران این کارخانه با ابراز نگرانی از وضعیت فعلی تولید در این واحد معدنی، از شرایط به وجود آمده ابراز ناراحتی کردند و گفتند: “با کاهش تولید و خطر تعطیلی معادن خراسان جنوبی، امنیت شغلی و معیشت کارگران در این شهرستان محروم در معرض خطر قرار گرفته است”.

نماینده خراسان جنوبی در مجلس نیز در مورد وضعیت این کارخانه گفته است: “با ادامه این روند، باید به جای تولید در سربیشه از چین منیزیم وارد کرد”.

پیش از این در فروردین ماه رئیس امور معادن سربیشه گفته بود، کمبود نقدینگی عامل توقف کار معادن در شهرستان سربیشه است و مسئولان باید با حمایت از صنایع از رشد بیکاری در این شهرستان جلوگیری کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید