خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۵, 19th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۳/۳۰ ساعت ۲۳:۰۴:۰۳

    خانه  > کارگران  >  دو تجمع کارگری امروز برگزار شد

دو تجمع کارگری امروز برگزار شد

خبرگزاری هرانا ـ کارگران بازنشسته نئوپان گنبد و کارگران آدنیس در چارچوب مطالبات خود به تجمع، اعتصاب و پیگیری اعتراضی دست زدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، روز گذشته تعدادی ازکارگران بازنشسته کارخانه نئوپان گنبد با تجمع مقابل درب ورودی این واحد صنعتی خواستار دریافت سنوات پایان خدمت خود مطابق عرف کارگاه شدند.

این کارگران بازنشسته علت برگزاری این تجمع را اعتراض به عملکرد کارفرمای کارخانه در پرداخت سنوات پایان خدمت خود عنوان کردند.

کارگران نئوپان گنبد که همگی‌آن‌ها در حال حاضر بازنشسته شده‌اند؛ مدعی‌اند تا پیش از خرداد ماه سال ۹۴ کارگرانی که از این واحد تولیدی بازنشسته می‌شده‌اند مطابق عرف کارگاه معادل ۶۰ روز سنوات دریافت می‌کردند اما بعد آن بیش از ۱۶ کارگری که تا به امروز بازنشسته شده‌اند تنها معادل ۴۵ روز سنوات دریافت کردند.

کارگران معترض مدعی هستند که در نتیجه این تغییر مبنای محاسبه سنوات پایان کار هرکدام از آنها تا حدود ۳۰ میلیون تومان ضرر کرده‌اند.

آنها افزودند: “به همین دلیل کارگرانی که امروز مقابل درب ورودی کارخانه جمع شده‌اند خواستار بازپرداخت مابقی سنوات خدمت خود و همکارانشان مطابق با عرف کارگاه هستند”.

کارگران تجمع کننده می‌گویند ظاهرا کارفرما نبود منابع مالی را دلیل عمل نکردن به تعهدات خود عنوان کرده است اما آن‌ها که از ادامه این وضعیت خسته شده‌اند تصمیم به برپایی این تجمع گرفتند.

به ادعای این کارگران آن‌ها در حدود ۱۶ نفر هستند که علاوه بر دریافت نکردن بخشی از سنوات عرفی خود حق بهره بر داری سال ۹۳ خود را به ارزش ۶ میلیون تومان از کارفرما طلب کارند.

تجمع کارگران آدنیس مقابل درب ورودی کارخانه

جمعی از کارگران کارخانه لوازم خانگی آدنیس در مشهد، صبح امروز در اعتراض به تعویق حقوق و سایر مطالبات صنفیشان در مقابل درب ورودی این کارخانه تجمع کردند.

یکی از کارگران معترض با اشاره به اشتغال حدود ۳۰۰ کارگر پیش از تعطیلی این واحد تولیدی گفت: “تجمع کنندگان کارگرانی هستند که بعد از اعلام تعطیلی کارخانه (اسفند ماه ۹۳) بیکار شده‌ وهنوز نتوانسته‌اند مطالبات معوقه مزدی خودرا دریافت کنند”.

این کارگر با بیان اینکه بعد از تعطیلی کارخانه حدود ۵۰ نفر از همکارانش با قرارداد دائمی و سوابق بالای ۲۰ سال سال بعد از یکسال دوندگی توانستند با استفاده از قانون مشاغل سخت و زیان آور بازنشسته شوند افزود: “این کارگران که از یکسال ونیم پیش به مروراز این واحد بازنشسته شده‌اند اما هنوز نتوانسته‌اند سنوات پایان خد مت خود را از کارفرما دریافت کنند”.

به گفته یکی از کارگران اخراجی، کارفرما در زمان اخراج کارگران مرتبا وعده پرداخت مطالباتشان را می‌داد اما بعدا به بهانه‌های مختلف از جمله مشکلات مالی از پرداخت مطالبات کارگران طفره رفت.

این کارگر درباره روند پی‌گیری حقوقی دریافت مطالباتشان خود وسایرهمکارانش می‌گوید، بعد از بدقولی کارفرما‌ همه کارگران به صورت مجزابه اداره کار مشهد شکایت کردند و اداره کار حکم به پرداخت مطالبات ما داد اما کارفرما تمکین نکرد و پرونده برای اجرای احکام به سایر مراجع قضایی انتقال پیدا کرد.

این کارگر «آدنیس» می‌گویند پس از پی‌گیری‌های حقوقی سرانجام توانستند حکم مصادره اموال کارخانه را برای دریافت طلبشان بگیرند اماپیش از کارگران اموال شرکت در مصاده بانک‌ها واداره مالیات و.. قرار گرفته بود.

او بابیان اینکه در حال حاضرتنها راه وصول مطالبات همکاری مسئولان در توقیف اموال شخصی کارفرماست؛ درباره جرئیات مطالبات کارگران بازنشسته واخراجی کارخانه آدنیس گفت: “میانگین سنوات پایان خدمت هر یک از بازنشستگان بر اساس سوابق کاری بین ۱۵ تا ۲۵میلیون تومان است که کارفرما به بهانه نداشتن منابع مالی، توان پرداخت آن را ندارد”.

به گفته وی کارگران بازنشسته آدنیس علارغم دریافت نکردن سنوات، چندین ماه مطالبات معوقه مزدی دارند که مربوط به زمان اشتغالشان می‌شود.

 به ادعای این کارگر کارخانه لوازم خانگی آدنیس، همچنین ۲۵۰ کارگر قراردادی کارخانه که از سوی کارفرما همزمان با تعطیلی کارخانه اخراج شده‌اند به طور میانگین هر کارگر از ۲ تا ۶ ماه مزد دریافت نکرده طلب دارند.

به گفته وی مجموع مطالبات کارگران بازنسته وشاغل کارخانه حدود ۸۰۰ میلیون تومان می‌شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید