خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کودکان  >  آموزش‌ پیشگیری از آزارجنسی در مهدها و پیش‌دبستانی‌ها

آموزش‌ پیشگیری از آزارجنسی در مهدها و پیش‌دبستانی‌ها

خبرگزاری هرانا ـ سالی نیست که خبری از آنها منتشر نشود، از کودکانی که در مدرسه یا پیش‌دبستانی‌ها آزار جنسی می‌بینند و صدای خیلی‌های‌شان هم درنمی‌آید. حالا اما اینطور که به نظر می‌رسد، این موضوع آن‌قدر جدی شده که نه مسئولان سازمان بهزیستی و نه وزارت آموزش‌وپرورش، بلکه یکی از مسئولان استانداری تهران خبر داده، قرار است آموزش‌های پیشگیری از آزارجنسی به مهدهای کودک و پیش‌دبستانی‌ها وارد شود، آموزش‌هایی که البته قرار است به مربیان داده شود نه به کودکان و دانش‌آموزان.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از شهروند، فروردین امسال بود که خبر تجاوز و قتل «ستایش» دختر ۶ساله افغانستانی در ورامین برای نخستین‌بار منتشر شد و بازتاب‌های زیادی را بین مردم داشت. هرچند قاتل «ستایش» که پسر ١٧ساله همسایه بود. درهمان روز حادثه دستگیر شد اما ابعاد گسترده این ماجرا همچنان ادامه پیدا کرد. حالا این «سیاوش شهریور»، مدیرکل امور اجتماعی استانداری تهران است که با مرور این حادثه، درباره لزوم آموزش مسائل جنسی به کودکان و نوجوانان خبر داده است. او با بیان این‌که باید برای جوانان در دوران بلوغ برنامه داشته باشیم، درباره حادثه قتل «ستایش» گفته است: «این فاجعه از زوایای مختلف قابل تحلیل است و باید به نیازهای جوانان توجه شود. باید تصمیم‌گیران، تصمیم‌سازان به همراه مجریان قبول کنند که سن بلوغ سن تقاضا درحوزه جنسی است و به‌گونه‌ای باید به این تقاضا پاسخ داده شود.»

شهریور ادامه داد: «محدودیت جنسی و نداشتن برنامه برای این سن می‌تواند فاجعه‌آفرین باشد. مدت زیادی نگاهمان دراین حوزه سلبی بوده است. بی‌تردید نیازهایی را که خداوند در وجود انسان قرار داده، نیازهای مقدسی هستند و همانند سایر نیازهای مشروع باید به آن پاسخ داده شود.»

مدیرکل امور اجتماعی استانداری گفت: «باید برای جوانان برنامه داشت، باید این نسل را دید. در نسل‌های گذشته محدودیت درحوزه چشم و اقدام وجود داشت اما امروز با وجود حضور جوانان و نوجوانان درفضای مجازی، آنان به‌طور گسترده در معرض مسائل مختلف هستند و متأسفانه خانواده‌ها نیز مهارت‌های لازم را برای گفت‌وگو و تعامل با فرزندان ندارند. باید کودکان ما نیز آن‌قدر آموزش دیده باشند که بتوانند به‌گونه‌ای عمل کنند که در معرض تجاوز و تهدید جنسی قرار نگیرند، متأسفانه درچنین شرایطی هیچ‌گونه آموزشی درحوزه پیشگیری از آزار جنسی وجود ندارد، لذا پس از بررسی‌های کارشناسانه از کتابی که توسط یکی از اساتید دانشگاه درحوزه آزار جنسی کودکان تألیف شده بود، استفاده شد تا در مهدهای کودک و پیش‌دبستانی‌ها برای آموزش مربیان به کار گرفته شود و این اقدام به صورت آزمایشی با انتشار پنج‌هزار جلد در مرحله اول آغاز خواهد شد.»

به گفته مدیرکل امور اجتماعی استانداری تهران ٢٧‌درصد زنان و مردانی که وارد حوزه روسپیگری می‌شوند، در کودکی مورد تجاوز قرار گرفته‌اند: «مسأله آموزش‌های مقابله و پیشگیری از آزار جنسی در کودکان از اهمیت بسزایی برخوردار است و نشان می‌دهد روی دادن یک اتفاق درکودکی می‌تواند چه فاجعه‌ای به بار بیاورد. کتابی که در این طرح برای آموزش‌ها انتخاب شده، کتابی نجیب و مطابق با آیین‌های کشورمان و مذهب ما تألیف شده است. از این‌رو می‌تواند گام موثری برای آغاز این آموزش‌ها باشد.»

شهریور با بیان این‌که برای تأثیر بهتر این کتاب حدود ٣٠ کارگاه آموزشی برگزار شد و حدود یک‌هزارنفر آموزش دیدند، گفت:   «متأسفانه این آموزش‌ها در مبانی آموزشی مدارس ما وجود ندارد. علت هم وجود تابوهای موجود است. برهمین اساس این طرح را به شورای اجتماعی استان بردیم و در کارگروه اجتماعی و فرهنگی استان با رأی حداکثری اعضا به مرحله اجرایی رسید. امیدواریم در آینده نزدیک با اجرایی‌شدن طرح این آموزش‌ها و طی کردن مراحل آزمایشی به پروتکلی ملی تبدیل شود. این کتاب از همه زوایا مورد بررسی قرار گرفت و دغدغه‌های ما را ازجمله این‌که کتابی باشد با قابلیت تدریس سر کلاس و هماهنگی با مضامین مذهبی و سنتی کشورمان که خوشبختانه این کتاب به همه این مسائل پاسخ داد و کتاب عمیق و ارزشمندی خواهد بود.»

شهریور ادامه داد: «قطعا در این مسیر رسانه‌ها به‌ویژه رسانه ملی نقش موثری خواهند داشت. علاوه بر این مدیرکل آموزش‌وپرورش استان تهران نیز از این آموزش‌ها استقبال کردند و در کارگروه اجتماعی استان مسائل را به صورت کارشناسی و تخصصی پیگیری کرده‌اند. همچنین بهزیستی نیز در اجرای این طرح همکاری و کمک شایسته‌ای داشته است.»

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید