خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کودکان  >  کمبودمدرسه در ایلام برای یکصد هزار دانش آموز

کمبودمدرسه در ایلام برای یکصد هزار دانش آموز

خبرگزاری هرانا ـ مدیرکل آموزش و پرورش استان ایلام از کمبود مدارس برای ۱۰۰ هزار دانش آموز در این استان خبرداد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از تابناک، علی بیرانوندی افزود: “از این تعداد، ۲۴ مدرسه در شهر ایلام قرار دارد که به علت قدمت بالای ۴۰ سال نیاز اساسی به بازسازی و تعمیر فوری دارند”.

وی با اشاره به ضرورت بازسازی این مدارس گفت: “این فضاها در برابر حوادث طبیعی احتمالی نظیر زلزله آسیب پذیر هستند و هر چه سریعتر باید مورد تعمیر و مقاوم سازی قرارگیرند”.

بیرانوندی به وضعیت فضاهای آموزشی استان نیز اشاره کرد و یادآور شد: “با وجود یک هزار و ۲۰۰ واحد آموزشی در استان ولی این سازمان با کمبود شدید مدرسه برای پذیرش ۱۰۰ هزار دانش آموز مواجه است”.

وی تاکید کرد: “۳۰ درصد جمعیت دانش آموزی استان در شهر ایلام ساکن هستند و کمبود فضای آموزشی باعث بالا رفتن تراکم جمعیت در کلاس های درس این شهرستان شده است”.

وی میزان استاندارد تراکم جمعیت دانش آموزی در کلاس های درس مقطع ابتدایی را ۲۰ نفر و برای مقاطع متوسطه ۲۵ نفر اعلام کرد و افزود: “این در حالیست که اکنون این تراکم در کلاس های درس ابتدایی شهرستان ایلام ۳۰ نفر و در مقطع متوسطه بین ۳۰ تا ۳۵ نفر است”.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس ایلام نیز با اشاره به وجود ۹۱ فضای آموزشی در استان که نیازمند تخریب و بازسازی هستند به طرح ملی تخریب و بازسازی مدارس در این استان اشاره کرد.

سعید هژبری گفت: “بر اساس مطالعه این طرح در سال ۸۴ در مجموع ۶۲۰ کلاس درس تخریبی در استان شناسایی شد که به نوسازی نیاز داشتند که از این تعداد تاکنون ۴۶۵ کلاس جدید ساخته و تحویل آموزش و پرورش شده است”.

وی ادامه داد: “با وجود پیشرفت ۷۵ درصدی این طرح ولی اکنون ۹۱ فضای آموزشی با ۲۵۰ کلاس درس تخریبی در استان وجود دارد که به بازسازی فوری نیاز دارند”.

هژبری افزود: “این مدارس هیچگونه استحکام نسبی نداشته و باید هر چه سریعتر در دستور کار تخریب و بازسازی قرار گرفته و در این زمینه به آموزش و پرورش استان نیز توصیه شده این فضاها خالی و مورد استفاده قرار نگیرند”.

مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس ایلام همچنین به طرح ملی مقاوم سازی مدارس استان نیز اشاره کرد و گفت: “در این زمینه ۴۶۸ کلاس درس استان به مقاوم سازی نیاز داشتند که از این تعداد عملیات مقاوم سازی ۲۳۶ کلاس درس انجام و مورد تعمیر قرار گرفته اند”.

وی اظهار کرد: “عملیات مقاوم سازی این مدارس با استانداردهای لازم انجام گرفته بطوری که در زلزله ۲ سال گذشته آبدانان هیچ خسارت و آسیبی به این مدارس وارد نشده است”.

وی پیشرفت طرح ملی مقاوم سازی مدارس در این استان را ۵۰ درصد عنوان کرد.

هژبری با بیان اینکه این استان فاقد مدارس کپری است گفت: “اکنون ۹۲ کلاس درس بصورت کانکس در استان فعال است که بیشتر در مناطق عشایری و تعدادی هم در مناطق زلزله زده هستند”.

وی گفت: “در مناطق عشایری استان به علت پایین بودن تعداد دانش آموزان که بیشتر زیر ۱۰ نفر است و زندگی کوچروی آنها، از کلاس های کانکس استفاده می شود”.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان ایلام تاکید کرد: “در مجموع ۵۴ فضای آموزشی با ۲۳۱ کلاس درس در استان در دست ساخت است که از این تعداد ۱۹ فضا با ۱۰۰ کلاس درس با مشارکت ۹۶ میلیارد و ۴۴۰ میلیون ریالی خیران در حال احداث است”.

هژبری ابراز امیدواری کرد مدارس مشارکتی این استان تا مهرماه امسال به بهره برداری رسیده و آماده استفاده دانش آموزان در سال تحصیلی ۹۶ – ۹۵ باشد.

از مجموع فضاهای آموزشی استان بیش از ۱۰۰ فضا با مشارکت خیرین احداث شده اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید