خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  تأسیس رشته دانشگاهی «خدمت در مسجد»

تأسیس رشته دانشگاهی «خدمت در مسجد»

خبرگزاری هرانا ـ تعدادی از خادمین مساجد در تهران آموزش های بررسی وضعیت بهداشتی مساجد، ممنوعیت استعمال دخانیات، ممنوعیت بردن کفش به مساجد، ممنوعیت استفاده مشترک از البسه مخصوص عزاداری، رعایت نکات بهداشتی در کفشداری، تجهیز مسجد به جعبه کمک‌های اولیه، استفاده از روپوش سفید در آبدارخانه مسجد و ممنوعیت خوابیدن افراد در مسجد را گذراندند. در نهایت برای این افراد گواهی دوره آموزشی بهداشت صادر شد همزمان رشته “خدمت مسجد” با امضای تفاهم‌نامه‌ای میان دانشگاه علمی کاربردی و مرکز رسیدگی به امور مساجد راه اندازی شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا یه نقل از مهر، طرح کرامت ویژه خادمین مساجد استان تهران با هدف ارتقای توان مهارتی خدام در مباحث بهداشت محیط در حالی اردیبهشت و خرداد ماه سال جاری پیگیری شد که آشنایی با بهداشت محیط مسجد و آشپزخانه، بهداشت فردی در مسجد، ضدعفونی صحیح لوازم آبدارخانه و سرویس‌های بهداشتی و شیوه اصولی مبارزه با حیوانات موذی از جمله موارد آموزشی بود که خدام مساجد با آن آشنا شدند و در نهایت گواهی دوره آموزشی بهداشت برای خادمین شرکت‌کننده صادر شد.

در این طرح ۱۷ مرکز بهداشت از جمله مراکز شهید محلاتی، شهید باهنر، شهید بهشتی، علامه طباطبایی، شهید مدرس، شهید مدنی، شیخ کلینی، شهید اشرفی اصفهانی، شهید مطهری و شهید صدوقی حضوری فعال داشتند و کار آموزش بهداشت خدام مساجد را بر عهده داشتند.

رشته «خدمت مسجد» در دانشگاه برای خدام مساجد دائر می‌شود

دوره آموزش بهداشت و سلامت ویژه خدام مساجد ناحیه علامه امینی به همت معاونت آموزش مرکز رسیدگی به امور مساجد و ناحیه مذکور برگزار شد که مربیان بهداشت به تببین و آموزش بررسی وضعیت بهداشتی مساجد، ممنوعیت استعمال دخانیات، ممنوعیت بردن کفش به مساجد، ممنوعیت استفاده مشترک از البسه مخصوص عزاداری، رعایت نکات بهداشتی در کفشداری، تجهیز مسجد به جعبه کمک‌های اولیه، استفاده از روپوش سفید در آبدارخانه مسجد و ممنوعیت خوابیدن افراد در مسجد پرداختند.

این در حالی است که بهداشت محیط مسجد و آشپزخانه، بهداشت فردی در مسجد، ضدعفونی صحیح لوازم آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی و شیوه اصولی مبارزه با حیوانات موذی موضوعات آموزشی اصلی این دوره است.

خدام مساجد ناحیه شهید مطهری نیز دوره آموزش بهداشت و سلامت خدام مساجد را گذراندند، در این دوره آموزشی حجت‌الاسلام مزدجو معاون ناحیه شهید مطهری با اشاره به بسته آموزشی کرامت ویژه خدام گفت: در این بسته محتواهایی با موضوع ایمنی، بهداشت و سلامت و محافظت از مسجد ارائه شده است.

وی با بیان اینکه در بحث تحصیلات خدام در رشته خدمت مسجد تفاهم‌نامه‌ای میان دانشگاه علمی کاربردی و مرکز رسیدگی به امور مساجد بسته شده است، گفت: خدامی که دیپلم دارند می‌تواند در این رشته تحصیلات تکمیلی را ادامه دهند.

مزدجو با اشاره به شعار معاونت آموزش مبنی بر «مدیریت مسجد یک تخصص است»، بیان داشت: هر کسی در جایگاه خودش در مسجد می‌تواند عهده‌دار وظایف تخصصی باشد، چرا که در مسجد باید وظایف مشخص و معین باشد، همچنین آموزش کمک‌های اولیه، آموزش بهداشت و سلامت و دوره آموزش ایمنی از جمله موارد ضروری آموزشی خدام است.

در این دوره آموزشی هم مربیان بهداشت که دو ساعت به طول انجامید بر مواردی نظیر لزوم رعایت بهداشت فردی در مسجد، ممنوعیت استعمال دخانیات و بردن کفش به مسجد، تجهیز مسجد به جعبه کمک‌های اولیه و لزوم استفاده از روپوش سفید در آبدارخانه مسجد تأکید کردند.

مدیریت مسجد یک تخصص است

براساس این گزارش، دومین دوره آموزش بهداشت و سلامت ویژه خدام ناحیه شهید مطهری در مسجد پیامبر اعظم برگزار شد، در ابتدای این دوره آموزشی حجت‌الاسلام مزدجو معاون ناحیه شهید محلاتی گفت: معاونت آموزش مرکز رسیدگی به امور مساجد با شعار مدیریت مسجد یک تخصص است، دوره‌های بهداشت و سلامت و ایمنی مساجد را طراحی کرده است.

در این کلاس آموزشی سرمستی یکی از کارشناسان اداره بهداشت و درمان شمال غرب تهران به طرح مباحثی نظیر تعریف بهداشت، راهکارهای ارتقای سطح بهداشت در مساجد، برنامه‌های اجرایی بهداشتی متناسب با سطح بهداشت هر مسجد، نکات بهداشتی مختص اجزا و بخش‌های مختلف مسجد، بهداشت مواد غذایی در مسجد مانند شیر، گوشت، سبزیجات و …، علائم فساد مواد غذایی، روش‌های پیشگیری از سرایت بیماری‌ها در مسجد، نکته‌های بهداشتی در آبدارخانه و آشپزخانه مسجد و رعایت بهداشت سرویس‌های بهداشتی پرداخت.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید