خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۵, 21st of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۳/۰۴ ساعت ۱:۱۹:۰۱

    خانه  > اعدام  >  رهایی محکوم به اعدامی که دوبار پایه چوبه دار رفت

رهایی محکوم به اعدامی که دوبار پایه چوبه دار رفت

خبرگزاری هرانا ـ مرد زندانی که در زندان رجایی شهر با چاقوی دست ساز هم بندی اش را کشته بود با جلب رضایت اولیای دم از اعدام رهایی یافت. او در طی ۱۰ سال گذشته دو بار برای اجرای حکم اعدام به پای چوبه دار برده شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، چهاردهم تیرماه سال ۸۵  به دنبال درگیری دو زندانی در بند اول اندرزگاه رجایی شهر احمد ۲۹ ساله با ضربه های چاقو دست ساز صلاح الدین ۵۰ساله جان سپرد. صلاح الدین که به اتهام کلاهبردرای و فروش مال غیر در زندان به سر می برد به پلیس گفت: به خاطر اختلاف حساب با احمد درگیر شدم و او را کشتم. این مرد پای میز محاکمه ایستاد و به درخواست مادر قربانی به قصاص محکوم شد. صلاح الدین بامداد چهارم دی ماه ۸۷ پای چوبه دار رفت اما اجرای حکم به خاطر غیبت تنها ولی دم به بعد موکول شد. مدتی بعد مرد میانسال برای دومین بار پای چوبه دار رفت و با التماس توانست از مادر قربانی مهلت دو ماهه بگیرد تا اینکه با پرداخت دیه رضایت ولی دم را جلب کرد و از قصاص رهایی یافت و دیروز از جنبه عمومی جرم محاکمه شد.

در جلسه رسیدگی به این پرونده که دیروز در شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی اصغر عبداللهی و با حضور دو قاضی مستشار تشکیل شد ابتدا نماینده دادستان کیفرخواست را خواند.

وی گفت: “با توجه به گذشت ولی دم از انجا که جرم صلاح الدین منجر به اخلال در نظم عمومی جامعه شده است طبق ماده ۶۱۲ قانون مجازات اسلامی برایش تقاضای کیفر دارم”.

سپس صلاح الدین که حالا ۶۰ ساله است  در جایگاه ویژه ایستاد و در تشریح جزییات ماجرا گفت: “به جرم کلاهبرداری به هشت سال  و هشت ماه زندان محکوم شده بودم و محکومیتم را می گذراندم که در بند با احمد دوست شدم. مبلغ ۸۰ هزار تومان از او قرض گرفته بودم اما توان پرداخت بدهی ام را نداشتم. احمد هر روز سر این پول به من ناسزا می گفت تا اینکه آخرین بار با هم درگیر شدیم.او به سمت من حمله کرد و من هم با چاقو دست سازی که در زندان و در اوقات بی کاری آن را درست کرده بودم چند ضربه به سینه اش زدم”.

وی ادامه داد: “من با احمد دوست بودم و واقعا قصد کشتن او را نداشتم. دوباری که پای چوبه دار رفتم زندگی برایم تمام شده بود تا اینکه با بزرگواری مادر احمد از قصاص رهایی یافتم. حالا ۱۰سال است که  به اتهام قتل در زندانم و از هیات قضایی تقاضا دارم در مجازاتم تخفیف قائل شوند”.

سپس مادر سالخورده قربانی که در دادگاه حاضر بود گفت: “من بعد از مرگ همسرم فرزندم را به سختی بزرگ کردم اما او به جرم سرقت به زندان افتاد و به دست هم بندی اش کشته شد. من برای قصاص قاتل پسرم مصمم بودم اما اولین بار در موقع اجرای حکم نتوانستم در زندان حاضر شوم. دومین بار هم وقتی گریه های همسر و دختر صلاح الدین را شنیدم و دیدم این مرد برای زنده ماندن التماس می کند به او مهلت دوماهه دادم. یک شب پسرم به خوابم آمد و از من خواست تا قاتل او را ببخشم. من هم به خاطر شادی روح فرزندم از خون پسرم گذشت کردم و حالا از این بابت خوشحالم”.

در پایان این جلسه هیات قضایی وارد شور شد و حکم آزادی صلاح الدین را صادر کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید