خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  مرتضی رحیم طایفه؛ زندانی سالخورده‌ی بیمار و کارشکنی در آزادی

مرتضی رحیم طایفه؛ زندانی سالخورده‌ی بیمار و کارشکنی در آزادی

خبرگزاری هرانا – مرتضی رحیم‌طایفه ۷۰ ساله که به دلیل کهولت‌سن از بیماری های مختلف رنج می‌برد در شرایط نامساعد سالن ۱۲ بند هفت زندان اوین نگهداری می‌شود. وی علی‌رغم برخورداری از شرایط آزادی از طریق عفو، شاهد کارشکنی دستگاه امنیتی است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مرتضی رحیم طایفه ۷۰ ساله، سرهنگ بازنشسته نیروی زمینی ارتش که با اتهامات امنیتی به ده سال حبس تعزیری محکوم گردیده، مدت نیمی از حبس خود را (۵ سال) در زندان سپری کرده‌ است.

با توجه به بیماری‌های مرتضی رحیم طایفه زندانی امنیتی و کهولت سن، وی از شرایط بند استثنای عفو رهبری در خصوص زندانیان سیاسی-امنیتی بیمار و سن بالای ۶۵ سال برخوردار است اما مسئولان قضایی-امنیتی علیرغم بیماری و کهولت سن از اعطای آن خودداری می کنند.

یک منبع نزدیک به این سرهنگ بازنشسته نیروی زمینی ارتش به گزارشگر هرانا گفت: “آقای رحیم طایفه درخواست عفو کرده که با اصرار زیاد و پیگیری فراوان وی را برای کمیسیون پزشکی به بیمارستان اعزام کردند. اما به وی اعلام شده‌است که هزینه‌ی پزشکی قانونی و ویزیت پزشک به عهده‌ی خود او بوده، در غیر این‌صورت عفو وی مردود می‌گردد!”

این منبع مطلع در ادامه تاکید کرد: “طبق آیین نامه سازمان زندان ها هزینه‌‌ی کمیسیون پزشکی به عهده‌ی زندان می‌باشد و این موضوع تنها برای سنگ اندازی از سوی بهداری اوین و مسئولان قضایی‌است.”

هرانا پیش‌تر لیست اسامی ۵۵ زندانی سیاسی-امنیتی زندان اوین که با اتهاماتی نظیر «ارتباط با دول متخاصم» و یا «جاسوسی»، بازداشت و یا محکوم و زندانی شده اند را منتشر کرده است.

بند هفت زندان اوین متشکل از هشت سالن، یکی از بندهای بدنام این زندان است که زندانیان عمدتا با جرایم مالی در آن نگهداری می‌شوند اما دست‌کم ۵۵ زندانی سیاسی-امنیتی در کنار زندانیان معتاد به مواد مخدر و جرایم مالی برخلاف اصل تفکیک جرائم در وضعیتی بسیار نامناسب حبس‌های طولانی مدت خود را طی می‌کنند. در این بند حداقل ۳۰ زندانی مبتلا به ایدز وجود دارد. هرانا در گزارش «آشنایی با بند‌ هفت زندان‌ اوین؛ تبعیدگاه زندانیان سیاسی-امنیتی» مشروحا به وضعیت این بند پرداخته است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید