خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵, 22nd of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۲/۲۵ ساعت ۱۹:۱۸:۲۲

    خانه  > slide, زندانیان  >  دادستان به افشین سهراب زاده؛ مشکلی نیست در زندان میمیرى و جنازه ات را به سردخانه میفرستیم

دادستان به افشین سهراب زاده؛ مشکلی نیست در زندان میمیرى و جنازه ات را به سردخانه میفرستیم

خبرگزاری هرانا – امروز حال افشین سهراب‌زاده زندانی سیاسی و تبعیدی زندان میناب که از بیماری سرطان روده رنج می برد به نحوی وخیم شده که در بهداری این زندان به طور مداوم خون بالا می آورد اما همچنان مسئولین زندان از اعزام وی به بیمارستانی خارج از زندان خودداری می کنند. دادستان میناب چند روز قبل به این زندانی بیمار گفته است مشکلی نیست اگر نتوانی سند برای مرخصی استعلاجی تهیه کنی، در زندان میمیری و ما جنازه‌ات را به سردخانه می فرستیم.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه وضعیت جسمی افشین سهراب‌زاده زندانی سیاسی که از بیماری‌های مختلف از جمله سرطان روده رنج می برد به نحوی وخیم شده است که در بهداری زندان میناب به طور مداوم خون بالا آورده ولی همچنان مسئولین زندان از اعزام وی به بیمارستانی خارج از زندان امتناع میکنند.

یک منبع نزدیک به افشین سهراب‌زاده زندانی سیاسی بیمار و تبعیدی در زندان میناب با اعلام این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “چند روز قبل دادستان میناب به زندان رفت که افشین از وی درخواست مرخضی پزشکی کرده. اما دادستان از وی درخواست تهیه ۱۰۰ میلیون تومان سند اضافی کرد. افشین در جواب از عدم استطاعت مالی خود برای تهیه وثیقه مضاعف گفته بود. دادستان میناب در جواب نهایی خود گفت: مشکلی نیست در زندان میمیری و ما جنازه ات را به سردخانه می‌فرستیم و پدرو مادرت می‌آیند جنازه‌ات را تحویل می‌گیرند.”

وی در ادامه تصریح کرد: “حال افشین به نحوی امروز خراب شده است که در بهداری زندان به طور مداوم خون بالا می‌آورد اما همچنان مسئولین زندان از اعزام وی به بیمارستان خودداری می کنند. خود افشین گفته است حرف دادستان درحال انجام شدن است و به زودی جنازه‌ام را به سردخانه می‌فرستند.”

بر اساس اسنادی که هرانا به آن دست یافته مسئولان زندان بیماری “سرطان روده” افشین سهراب زاده، زندانی سیاسی را تایید می کنند، ریاست زندان میناب در این اسناد صراحتا اشاره می کند آقای سهراب زاده دست کم یکبار از مرگ حتمی ناشی از بیماری نجات یافته است. این مقام مسئول بر ضرورت انتقال فوری افشین سهراب زاده به مرکز درمانی خارج از زندان تاکید می کند و همچنین خواستار این میشود که آقای سهراب زاده ادامه حبسش را در زندان بزرگتر و مجهزتری سپری کند.

آقای سهراب زاده که یک بار در اعتراض به عدم اعطای مرخصی پزشکی در ۲۳ فروردین با دوختن لبانش دست به اعتصاب غذا زده بود و اکنون نیز دچار مشکلات تنفسی و خونریزی داخلی شده است با احتساب بیماری پیشرفته و عدم رسیدگی پزشکی هر روز یک‌گام به مرگ نزدیک‌تر می‌شود.

هرانا پیش تر گزارش کرده بود، روز جمعه سوم اردیبهشت‌ماه سال جاری، افشین سهراب‌زاده در پی وخامت اوضاع به بهداری زندان منتقل شد و پزشک بهداری نامه اعزام وی را صادر کرد اما مسئولین حفاظت زندان میناب از اعزام وی جلوگیری کردند. این اقدام موجب اعتراض زندانیان و حتی مسئول بند مربوط شد.

وزن این زندانی سیاسی که از سرطان روده و خونریزی شدید داخلی رنج می برد به ۴۰ کیلوگرم رسیده و هر روز وضعیت او خطرناک تر می‌شود اما برخلاف نظر پزشکان معالج، همچنان مسئولین قضایی، دادستان میناب و مسئولین زندان این شهر از اعزام وی به بیمارستانی خارج از استان هرمزگان جلوگیری می‌شود.

شایان ذکر است، چندی پیش سازمان عفو بین الملل در بیانیه ای با عنوان «زندانی در نیاز مبرم به رسیدگی پزشکی» خواستار اقدام فوری در مورد وضعیت افشین سهراب زاده زندانی سیاسی محبوس و تبعیدی در زندان میناب شد که از بیماری وخیم گوارشی و مشکلات تنفسی رنج می برد. اما با این وجود هنوز اقدامی صورت نگرفته است.

هرانا پیش تر گزارش کرده بود علیرغم پیگیری های خانواده سهراب زاده اوایل تابستان سال ۹۴ با پرداخت مبلغ ۴ میلیون تومان، این زندانی جهت درمان پزشکی به زندان اوین منتقل شده بود، پس از چند ماه و بدون هیچ رسیدگی پزشکی به وضعیت وی به علت بالا بودن هزینه درمان (حدود ۷۰ میلیون تومان) و عدم توانایی پرداخت این مبلغ توسط خانواده وی به زندان میناب بازگزدانده شد، بازگرداندن این زندانی به محل سابق نیز برای خانواده اش مبلغ ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هزینه در پی آورد.

افشین سهراب زاده سال ۹۴ تحت عمل جراحی روده قرار گرفت، این عمل ناموفق عفونت منجر به خونریزی داخلی را برای وی در پی آورد.

سال ۹۳ خانواده وی اقدام به تودیع ۲۰۰ میلیون تومان وثیقه جهت اعزام وی به مرخصی کردند که با عدم موافقت زندان میناب مواجه شد، آنها مجددا در سال ۹۴ نیز جهت گرفتن مرخصی افشین سهراب زاده با گذاشتن سند درخواست مرخصی کردند که تاکنون با توجه به عدم موافقت مقامات زندان میناب، نتیجه ای در بر نداشته است.

لازم به یادآوری است با وجود هزینه های بالای درمان و دارو و ناتوانی خانواده ی افشین سهراب زاده در پرداخت هزینه ها، این زندانی به دلیل ضبط مدارک شناسایی اش در زمان بازداشت از داشتن بیمه نیز محروم مانده است.

افشین سهراب زاده متولد ۱۳۶۹ است وی در ۱۸ خرداد ۱۳۸۸ بازداشت و در یک دادگاه دو دقیقه ای به اتهام همکاری با احزاب اپوزیسیون کردستان به ۲۵ سال حبس در تبعید محکوم شد که این حکم در دیوان عالی کشور نیز تایید شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید