خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  نهمین انفجار مین در سال جاری در قصرشیرین

نهمین انفجار مین در سال جاری در قصرشیرین

خبرگزاری هرانا ـ در جریان این انفجار که روز گذشته در اطراف روستای هدایت از توابع بخش مرکزی این شهرستان به وقوع پیوست یک راس دام عشایر منطقه که در حال تعلیف بود تلف شد. این حادثه خسارت جانی در بر نداشت و در هشت انفجار دیگر مین های به جا مانده از دوران جنگ در سه مورد آن ۱۱ راس گوسفند که در منطقه در حال تعلیف بودند تلف شدند و در پنج انفجار دیگر نیز به سه دستگاه بولدوزر متعلق به مرکز مین زدایی و ۲ دستگاه کمباین خسارت مادی وارد شد و چهار تن نیز دچار موج گرفتگی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از بسیج، پارسال نیز در مجموع بر اثر ۳۵ مورد انفجار مین و مهمات به جای مانده از دوران جنگ در شهرستان قصرشیرین ۶ تن کشته و ۳۱ تن نیز مجروح شدند.

نیروهای نظامی، کشاورزان، روستاییان، عشایر منطقه و همچنین نیروهای پاکسازی کننده مواد منفجره در مناطق آلوده به مین حادثه دیدگان را شامل می شوند.

همچنین پارسال به علت انفجارهای مین به جا مانده از دوران جنگ به ماشین آلات کشاورزی و دستگاه های مین روب که در قصرشیرین مشغول فعالیت بودند خسارت مادی وارد شد و چند راس احشام عشایر منطقه نیز تلف شدند.

جشن پاکسازی ۷۰۰ هزار هکتار از زمین های آلوده به مین استان کرمانشاه بهمن ماه سال ۹۱ با حضور مسئولان برگزار شد اما با این وجود از آن زمان تاکنون چند مورد برخورد خودرو یا انسان با مین های باقیمانده از زمان جنگ تحمیلی در نواحی مرزی این استان مشاهده شده است.

اکنون ۲ شرکت مین زدایی وابسته به وزارت دفاع در قالب ۱۲ گروه به استعداد ۱۰۰ تن در مناطق آلوده قصرشیرین مشغول بازنگری و پاکسازی اراضی آلوده به مین هستند.

با وجود تلاش بی وقفه نیروهای پاکسازی میدان های مین تاکنون تعدادی از مردم مناطق مرزی استان کرمانشاه به ویژه مرزداران، عشایر و نیروهای پاکسازی اراضی آلوده به مین در شهرستان قصرشیرین در اثر برخورد و یا انفجار مین و مهمات به جا مانده از دوران جنگ شهید، جانباز، مجروح و معلول شده اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید