خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زنان  >  دویست و بیست هزار سقط جنین در سال گذشته

دویست و بیست هزار سقط جنین در سال گذشته

خبرگزاری هرانا ـ رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان، گفت که در سال ۹۴ آمار سقط جنین ها ۲۲۰ هزار مورد اعلام شد که نسبت به دو سال گذشته خود کاهش داشته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فارس، حسین مروتی در نشست خبری اولین کنگره بین‌المللی سلامت باروری که امروز در شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، گفت: “کاهش نرخ باروری مسئله‌ای است که هم‌اکنون به جز متخصصان داخلی، در عرصه بین‌الملل نیز متخصصان بر آن تأکید دارند و برخی از آنها اعتقاد دارند که کاهش نرخ باروری در ایران در تاریخ بشر بی‌نظیر است و از آن به عنوان یک کیس نادر یاد می‌کنند. باید این موضوع علت‌یابی شود و اگر علت این جریان را بررسی کنیم، می‌توانیم راهکاری را برای جلوگیری از بحرانی‌ترین شدن وضعیت پیدا کنیم”.

این پژوهشگر جمعیتی در مورد آمار سقط جنین در کشور گفت: “اولین بار در سال ۱۳۷۷ وزارت بهداشت اعلام کرد ۹۰ هزار سقط جنین در کشور انجام شده است که ۱۰ هزار مورد به صورت قانونی انجام شده و ۸۰ هزار مورد غیرقانونی بوده است. در سال ۹۲ نیز اعلام شد که ۲۵۶ هزار مورد سقط سالانه داریم که از این میان، تنها ۶ هزار مورد قانونی است و ۲۵۰ هزار مورد غیرقانونی انجام شده است”.

وی ادامه داد: “ما ۱۸ هزار کشته تصادفات داریم و برای آن برنامه‌ریزی و فرهنگسازی می‌کنیم تا این تعداد را کاهش دهیم که البته کار بسیار خوبی است، اما برای ۲۵۰ هزار سقط جنین و غیرقانونی، کاری انجام نمی‌دهیم”.

مروتی افزود: “در سال ۹۴ آمار سقط جنین ها ۲۲۰ هزار مورد اعلام شد که نسبت به دو سال گذشته خود کاهش داشته است”.

وی ادامه داد: “متأسفانه عزم جدی مقابله با سقط جنین در کشور وجود ندارد”.

در ادامه این نشست، کبرا خزعلی رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده گفت: “گزارش‌های مکرری به ما رسیده است مبنی بر اینکه تحت عنوان غربالگری به تعدادی از مادران گفته می‌شود که باید بچه‌های خود را سقط کنید چرا که دارای مشکل هستند، اما ما مواردی را داشته‌ایم که به ما مراجعه کردند و گفتند علی‌رغم تأکیدات پزشکان، ما بچه‌های خود را سقط نکردیم و بچه سالم بوده است”.

خزعلی افزود: “از پزشکان دعوت کردیم تا در یک نشست به این موضوع بپردازند، آنها اعلام کردند به ما خبر رسیده است که اگر تشخیص‌تان درست نباشد و بچه‌ای که متولد می‌شود سالم نباشد، تمام هزینه‌های کل عمر این فرزند برعهده شماست. در این جلسه این مطرح شد و مشخص شد شایعه‌ای بیش نبوده است”.

وی تصریح کرد: “۹۰ درصد مادرانی که سقط جنین انجام می‌هند، در سن بالای ۴۰ سال دچار افسردگی می‌شوند و ما تا چه حد به مادران باردار این آموزش را داده‌ایم که سقط جنین در حقیقت، قتل نفس است و مجازات‌هایی برای آن درنظر گرفته شده است”.

در ادامه، محمدمهدی آخوندی رئیس انجمن جنین‌شناسی گفت: “پزشکی قانونی از ۵ سال پیش این کار را انجام داده است و این مجازات‌ها ابلاغ شده است، اما مکانیزم انجام کار مشکل دارد، اگر بتوانیم این مسیر را درست پیش ببریم، حداقل افرادی که مشکل دارند، در مسیر گناه نمی‌افتند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید