خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵, 4th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۲/۲۱ ساعت ۱۷:۰۷:۳۴

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  تشکیل پرونده سوم برای محمد نجفی وکیل دادگستری

تشکیل پرونده سوم برای محمد نجفی وکیل دادگستری

خبرگزاری هرانا – پس از احضار و حضور در دادستانی به محمد نجفی وکیل دادگستری اطلاع داده شد علاوه بر دو پرونده مفتوح، پرونده سومی با اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» صرفا به دلیل سخنرانی در مسجد نوبنیاد شازند برای وی تشکیل شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محمد نجفی وکیل و فعال در زمینه حقوق بشر امروز ۲۱ اردیبهشت‌ماه ۹۵ درپی احضار تلفنی به دادستانی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شازند مراجعه کرد.

به او اطلاع داده شد که پرونده  جدیدی با اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» در پی سخنرانی در مسجد نوبنیاد شازند برای او باز شده است، لازم است نامبرده در ۵ روز آینده برای دفاع از خود در آن محل حضور به هم رساند.

یک منبع نزدیک به این وکیل دادگستری در این رابطه به گزارشگر هرانا گفت: “اتهامات تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب در پرونده جدید صرفا به خاطر سخنرانی آقای نجفی در مسجد شازند پیش از عید است.”

آقای نجفی علاوه بر این پرونده، در دو پرونده دیگر در شعبه ی ۱۰۲ دادگاه کیفری۲ شازند به اتهام «تشویش اذهان عمومی از طریق نوشتن شعر و نثر انتقادی در وبلاگ و فیس بوک» و همچنین در شعبه ی سوم دادگاه انتظامی کانون وکلای استان مرکزی مستقر در اراک با اتهام «۷ تخلف انتظامی» تحت پیگرد است.

هرانا پیش‌تر گزارش کرده بود، روز ۱۹ اردبیهشت‌ماه سال جاری جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات محمد نجفی وکیل دادگستری در شعبه سوم دادگاه انتظامی کانون وکلای استان مرکزی مستقر در اراک با موضوع بررسی «هفت تخلف انتظامی» توسط دو قاضی آقایان شیرازی و قمشلویی با حضور وکلای وی خانم نسرین ستوده، خانم نجما رحمانی و آقایان آرش کیخسروی و پیام درفشان، برگزار شد.

یک منبع نزدیک به آقای نجفی وکیل فعال در زمینه حقوق بشر، در مورد این پرونده به هرانا گفته بود: “این هفت تخلف انتظامی در واقع تماما سیاسی است مثل شرکت در تحصن خانم ستوده و.. که در این پرونده در واقع امکان تعلیق وکیل از شغل وکالت یا گرفتن دائمی پروانه از وکیل وجود دارد.”

این منبع مطلع همچنین افزود: “رفتار قضات در دادگاه خوب بوده است و وکلای وی امیدوارند حکم صادره نیز در زمان انشاء حکم عادلانه‌ای باشد.”

پیش‌تر هرانا گزارش کرده بود دادستان انتظامی کانون وکلای استان مرکزی (اراک)، با استناد به شکایت یک شهروند مجهول الهویه، آقای محمد نجفی را با مجموعه‌ای از اتهامات سیاسی مورد پیگرد قرار داده است.

“شرکت در تحصن غیرقانونی نسرین ستوده”، “هواداری از نسرین ستوده و نوریزاد”، “وبلاگ نویسی و نوشتن مطالب انتقادی در فیسبوک” بخشی از موضوعاتی است که به عنوان اتهامات آقای نجفی در این پرونده مطرح شده‌ است.

نسرین ستوده، یکی از وکلای آقای نجفی در این رابطه به گزارشگر هرانا گفته بود دادگاه انتظامی وکلا نمی تواند یک وکیل را رأسا با اتهامات سیاسی و امنیتی محاکمه کند و فقط در صورتی می تواند به چنین موضوعاتی وارد شود که قبلا دادگاه صالحی درباره چنین اتهاماتی رأی صادر کرده و وکیل را محکوم کرده باشد.

گفتنی است شاکی اولیه با عنوان “امضاء محفوظ” خود را “فردی از آحاد جامعه” معرفی کرده و مدعی شده است که محمد نجفی با اقدامات “دشمن‌شادکن” زمینه انحراف جوانان را فراهم می کند.

همچنین هرانا پیش‌تر گزارش کرده بود، آقای نجفی در پرونده دیگری به قید وثیقه آزاد است که دادگاه این پرونده در تاریخ ۳۱ فروردین سال جاری در شعبه ۱۰۲ کیفری در شازند از توابع استان مرکزی به دلیل عدم حضور قاضی برگزار نشد و رسیدگی به پرونده برای مدت نامعلومی به تعویق افتاد. اتهام آقای نجفی در این دادگاه «تشویش اذهان عمومی» است.

شهرستان شازند یکی از شهرستانهای استان مرکزی است. مرکز این شهرستان، شهر شازند است که در ۳۳ کیلومتری جنوب غربی اراک قرار دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید