خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز سه شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۵, 6th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۲/۰۷ ساعت ۱۴:۳۹:۴۸

    خانه  > سایر گروهها  >  مخالفت ایران با لغو اعدام مجرمان مواد مخدر در اجلاس نیویورک

مخالفت ایران با لغو اعدام مجرمان مواد مخدر در اجلاس نیویورک

خبرگزاری هرانا ـ وزیر کشور گفت که جمهوری اسلامی ایران مخالفت خود را با لغو اعدام‌ها، قانونی کردن مصرف مواد مخدر و حقوق بشری کردن این موضوع در اجلاس نیویورک اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از میزان، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور با حضور در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما درباره دستاوردهای سفر اخیر خود به نیویورک و شرکت در اجلاس جهانی مبارزه با موادمخدر اظهار کرد: “موضوع مواد مخدر یک مسئله جهانی و انسانی است از این رو سازمان ملل یک ساختار خاصی را در رابطه با این موضوع دارد”.

وی افزود: “معاون دبیرکل سازمان ملل به شخصه موضوع مواد مخدر را پیگیری می‌‍کند چنانچه در سال ۲۰۰۹ سه کنوانسیون درباره موضوع مواد مخدر تصویب شد و قرار شد نتیجه این سه کنوانسیون در سال ۲۰۱۹ در سازمان ملل بررسی شود که امسال در مجمع ویژه این سازمان این سه بند مورد بررسی قرار گرفتند تا نتایج آن در سال ۲۰۱۹ به طور کلی بیان شود”.

رحمانی فضلی تصریح کرد: “لغو اعدام‌ها، قانونی کردن مصرف مواد مخدر و حقوق بشری کردن بحث مواد مخدر از موضوعات مهمی بود که همواره در اجلاس وین پیرامون مواد مخدر از سوی برخی کشورها مطرح شد که ایران باتوجه به مجاورت بودن با کشور افغانستان با این سه مورد مخالفت کرد”.

وزیر کشور تاکید کرد: “برخی از کشورهای اروپایی و آمریکای لاتین معتقد بودند که این سه بند باید در اجلاس نیویورک قانونی شود اما خوشبختانه سند جدیدی در این اجلاس تدوین شد که این سه مورد در آن لغو نشد”.

وی با اشاره به اینکه ما در بحث مواد مخدر با کسانی مواجه هستیم که جرم سخت و سنگینی انجام می‌دهند گفت: “از نظر قوانین جمهوری اسلامی ایران اعدام یک امر قانونی است لذا شرایط ما با برخی از کشورها در زمینه مواد مخدر متفاوت است”.

رحمانی فضلی تصریح کرد: “بدون شک کشورهایی که در مسیر ترانزیت مواد مخدر هستند نمی‌توانند در مورد قانونی بودن مصرف مواد مخدر وارد عمل شوند از این رو ما مخالفت خود را صراحتا با این موضوع اعلام کردیم”.

وزیر کشور با اشاره به اینکه ۱۱ملاقات با مقامات کشورهای مختلف در حاشیه اجلاس نیویورک داشتم اظهار کرد: “در حاشیه این اجلاس با معاون حقوقی سازمان ملل درباره مباحث حقوق بشری گفتگو کردم”.

وی افزود: “همچنین در این اجلاس بنده درباره امور پناهندگان نیز صحبت کردم و به این موضوع اشاره داشتم که ایران به مدت ۴ دهه پذیرای سه میلیون افغانی بوده است ولی هیچ کمکی تا به امروز به مقدار کافی از سوی سازمان‌های بین المللی به جمهوری اسلامی ایران ارائه نشده است که این موضوع را صراحتا در حاشیه این اجلاس بیان کردم”.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه کشورهای بسیاری از شرایط ایران در پذیرش پناهندگان تقدیر و تشکر کردند اظهار کرد: “زمینه و بستر باید برای افزایش تجهیزات و امکانات برای کشورمان در زمینه پذیرش پناهندگان فراهم شود”.

رحمانی فضلی تاکید کرد: ایران “به عنوان یک کشور پذیرای پناهندگان در طی سالهای اخیر خدمات بسیاری را به پناهندگان کشورهای مختلف از جمله افغانستان ارائه کرده است که این موضوع درخور تقدیر است”.

وزیر کشور در پاسخ به این سوال که چرا ما شاهد اقدام جدی از سوی کشورهای غربی در موضوع مواد مخدر نیستیم تاکید کرد: “جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور در بحث مواد مخدر همواره پیشگام بوده به گونه ای ما تا به امروز ۳۸۰۰ شهید را در موضوع مواد مخدر تقدیم کرده ایم و بیش از ۵۰۰ عملیات درگیرانه با قاچاقچیان مواد مخدر داشته ایم ودر سال گذشته ۶۲۰ تن مواد مخدر در ایران کشف کرده ایم”.

وی افزود: “کشورهای اروپایی و غربی هیچگاه در بحث مواد مخدر کمک چشمگیری را به ایران نداشته‌اند و در حال نیز ما به آنها تاکید کرده‌ایم که باتوجه به رفع تحریم‌ها باید در جهت ارائه تجهیزات به ما کمک کنند”.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه ارائه اطلاعات درباره بحث مواد مخدر نیز از موضوعات مهمی است که کشورهای اروپایی باید درباره آن با ایران تعامل کنند تاکید کرد: “کشورهای اروپایی و سازمان‌های جهانی به ما قول دادند که امسال بتوانند کمک‌هایی را در موضوع مبارزه با مواد مخدر ارائه دهند که امیدواریم این موضوع محقق شود و در بحث کمک‌های اطلاعاتی نیز ما با رویکرد خوبی از سوی آنها روبرو شویم”.

وزیر کشور تاکید کرد: “ما از کشورهای حوزه بالکان در اروپا درخواست کرده‌ایم که در راستای کنترل پول‌های کثیف ناشی از فروش مواد مخدر و مبارزه با پولشویی با ما همکاری کنند از این رو امیدوار هستیم این امر به زودی محقق شود”.

وزیر کشور تاکید کرد: “در بحث جایگزین کردن کشت مواد مخدر در افغانستان نیز رایزنی‌هایی را نیز انجام داده‌ایم که امیدوارم این مورد نیز محقق شود”.

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: “لزوم افزایش تجهیزات و امکانات در بحث مبارزه با مواد مخدر از موضوعات مهمی است که باید به آن توجه شود که امیدوار هستیم که سازمان‌های جهانی نیز در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید