خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  ضارب خلیلی از زندان آزاد شد

ضارب خلیلی از زندان آزاد شد

خبرگزاری هرانا ـ احسان شاه قاسمی که به اتهام قتل یک “ناهی از منکر” به اعدام محکوم شده بود با پایان حبس از جنبه عمومی جرم و نیز اخذ رضایت اولیای دم آزاد شد، اتهام قتل و محکومیت به اعدام شاه قاسمی در شرایطی صورت گرفته بود که زمان مرگ “علی خلیلی” سه سال  پس از درگیری بوده و مضروب پیش از آن رضایت رسمی داده و مبلغی را نیز به عنوان دیه یا هزینه درمان دریافت کرده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، احسان شاه قاسمی و دوستانش در تیر ماه سال ۱۳۹۰ و به دنبال “نهی از منکر” یک بسیجی به نام علی خلیلی، با او درگیر شدند و در این درگیری احسان شاه قاسمی با چاقو علی خلیلی را مضروب کرد.

علی خلیلی مدتی در بیمارستان بستری بود و چند عمل جراحی روی او انجام گرفت و مرخص شد اما حدود سه سال بعد و در فروردین سال ۱۳۹۳ درگذشت.

علی خلیلی و خانواده‌اش در پرونده درگیری به احسان شاه قاسمی رضایت داده بودند اما بعد از درگذشت علی خلیلی پرونده دوباره به جریان افتاد و اتهام قتل علیه احسان شاه قاسمی مطرح شد. رئیس پزشکی قانونی ایران اعلام کرده بود که ضربات چاقو “با مرگ او [علی خلیلی] بی‌ارتباط نبوده است”.

سازمان عفو بین‌الملل نیز طی بیانیه ای صدور حکم اعدام احسان شاه قاسمی را محکوم کرده و عنوان نموده که احسان شاه قاسمی دسترسی به وکیل مورد نظر خود و محاکمه‌ عادلانه نداشته و در اصل یک بار محاکمه شده و مورد عفو قرار گرفته بود.

بعد از درگذشت علی خلیلی گروهی از او با عنوان “شهید امر به معروف و نهی از منکر” یاد می‌کنند.

با توجه به گذشت اولیاء دم خلیلی از قصاص، اجرای حکم قصاص متوقف شد و پرونده برای بررسی جنبه عمومی جرم دوباره به شعبه دهم دادگاه کیفری یک رفت تا در این خصوص تصمیم‌گیری شود. دادگاه ۲۲ دی ۹۴ برای بررسی جنبه عمومی جرم، تشکیل جلسه داد و دادگاه متهم را در ارتباط با جنبه عمومی جرم به سه سال و پنج ماه حبس محکوم کرد.

محمدرضا زمانی وکیل مدافع متهم این پرونده، از آزادی موکلش خبر داد و گفت: “محکومیت موکل پایان یافته و وی یک هفته مانده به تعطیلات نورز ۹۵ از زندان آزاد شده است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید