خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  نماینده مجلس: ایران در زمینه یافتن لوینسون گام بر می دارد

نماینده مجلس: ایران در زمینه یافتن لوینسون گام بر می دارد

خبرگزاری هرانا ـ نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت که ایران از بعد انسانی در زمینه یافتن لوینسون گام بر می دارد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مجلس نیوز، مقامات آمریکایی اعلام کرده اند، در طول ماه‌ها فعالیت دنبال پاسخی برای ناپدید شدن رابرت لوینسون بودند اما در این مورد چیزی پیدا نکردند.

رابرت لوینسون (Robert Levinson) در اسفند ۱۳۸۵ در ایران، ناپدید شد.

مقامات پلیس فدرال آمریکا (FBI) مدعی شدند که لوینسون احتمالاً از سوی یک گروه ربوده شده و در منطقه مرزی بین ایران با افغانستان و پاکستان نگهداری می‌شود. همسر و پسر وی برای یافتن او به ایران سفر کرده‌اند. تلاش‌ها برای یافتن وی بی ثمر بوده است.

یک مقام آمریکایی درگیر در گفت‌وگوهای با ایران دی ماه سال گذشته گفته بود در پایان او به عنوان بخشی از توافق آزاد نمی‌شود، اما ما با ایرانیان توافق کردیم تا به جست‌وجوی اطلاعات درباره مکان تقریبی او ادامه دهیم.

مقامات آمریکایی مدعی شدند لوینسون که از بیماری دیابت رنج می‌برد، پس از ملاقات با یک شبه نظامی آمریکایی اسلام‌گرا در جزیره کیش ناپدید شد، در اسارت مرده است، خانواده لوینسون امیدوارند او هنوز زنده باشد.

آخرین تصویر از لوینسون در سال ۲۰۱۱ او را در روپوشی نارنجی نشان می‌داد که پلاکاردی که بر روی آن نوشته شده بود به من کمک کنید در دست داشت. هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین آمریکا در ماه مارس ۲۰۱۱ گفت که دولت آمریکا معتقد است او در جایی در جنوب آسیا نگهداری می‌شود.

در این بین ماه گذشته اعضای مجلس نمایندگان آمریکا قطعنامه‌ای صادر کرده و در آن از ایران خواستند به تحقیقات برای یافتن «رابرت لوینسون»، کارمند سابق سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا کمک کند.

حسین سبحانی نیا، عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی در خصوص وضعیت رابرت لوینسون گفت: “دولت آمریکا باید توجه داشته باشد که ایران از بعد انسانی در یافتن لویسون همکاری می کند و لزوما بحث قطعنامه ها برای ما تعیین تکلیف نمی کند”.

نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: “مجلس نمایندگان آمریکا نمی توانند قطعنامه ای در خصوص کشور دیگری صادر کند و آن ها را ملزم به انجام کاری کند چرا که این گونه بیانیه های الزام آور نخواهد بود”.

سبحانی تصریح کرد: “رابرت لوینسون جاسوس سرویس های اطلاعاتی آمریکا  بوده  است و آمریکا باید به خاطر داشته باشد که نمی تواند برای دخالت در امور منطقه و کشورهای دیگر مرتب جاسوس های رسمی و غریرسمی اش را به نقاط مختلف دنیا بفرستد”.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: “ایران از بُعد انسانی در زمینه یافتن لوینسون گام بر می دارد اما واشنگتن به خاطر داشته باشد که نمی تواند برای تهران تعیین تکلیف کند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید