خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, زندانیان  >  سعید حسین زاده در نهمین روز تهدید به اعتصاب غذای خشک کرد

سعید حسین زاده در نهمین روز تهدید به اعتصاب غذای خشک کرد

خبرگزاری هرانا – سعید حسین‌زاده، فعال مدنی زندانی که در اعتصاب غذا به سر می‌برد، در نامه‌ای نوشته است که در صورت عدم رسیدگی به مطالباتش در روزهای آینده دست به اعتصاب غذای خشک می زند و از نوشیدن آب نیز خودداری می کند. او نوشته است که اطلاع نداشته فعالیت‌های خیریه و حمایت از کودکان کار جرم است و با زندان پاسخ داده می شود.

به گزارش منابع هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این فعال مدنی و اجتماعی که از بیماری های قلبی، گوارشی و مفصلی مختلفی رنج می‌برد، از ۹ روز قبل با خواسته‌ی «اعزام به مرخصی درمانی یا اجرایی شدن عدم تحمل کیفر و یا توقف و تعلیق مجازات» اعلام اعتصاب غذا کرده است و در نامه اش گفته که در نهمین روز اعتصاب غذا، «با ۶ کیلو گرم کاهش وزن، افت فشار و تپش قلب» مواجه شده است.

آقای حسین زاده در این نامه نوشته است که حین اعتصاب به علت مشکلات گوارشی و خطر از کار افتادن کلیه ناچار شده است مصرف داروهایش را قطع کند و مسئولیت هر اتفاقی را متوجه مسئولین قضایی و عوامل اطلاعات سپاه دانسته که بدون هیچ حکم و تعریف قانونی «اقدام به دستگیری، بازجویی و تفتیش عقاید و پرونده سازی برای او کرده‌اند و بدون اختیار و قدرت قانونی مانع آزادی اش شده اند.»

این زندانی همچنین خواستار اجرای ماده ۵۰۲ قانون آیین دادرسی شده است که به شرح زیر است: “هرگاه محکوم علیه به بیماری جسمی یا روانی مبتلا باشد و اجرای مجازات موجب تشدید بیماری و یا تأخیر در بهبودی وی شود، قاضی اجرای احکام کیفری با کسب نظر پزشکی قانونی تا زمان بهبودی، اجرای مجازات را به تعویق می‌اندازد. چنانچه در جرائم تعزیری امیدی به بهبودی بیمار نباشد، قاضی اجرای احکام کیفری، پس از احراز بیماری محکوم علیه و مانع بودن آن برای اعمال مجازات، با ذکر دلیل، پرونده را برای تبدیل به مجازات مناسب دیگر با در نظر گرفتن نوع بیماری و مجازات به مرجع صادرکننده رأی قطعی ارسال میکند.”

او از روز جمعه سی ام بهمن ماه اعلام اعتصاب غذا کرده است و مسئولین قضایی ناظر زندان به خانواده این فعال مدنی گفته اند که مشغول بررسی و رسیدگی به وضعیت وی هستند.

این فعال مدنی که چندی پیش در اعتراض به وضعیت پرونده و نگهداری اش در زندان اعلام اعتصاب غذا کرده بود، طی نامه ای نوشته بود که از بیماری های مختلف نظیر روماتیسم، تنگی نفس، مشکلات قلبی و عفونت و خونریزی معده رنج می برد که حین بازداشت و حبس مبتلا شده است.

وی همچنین نوشته بود که در حین اعزام به بیمارستان “کارشکنی ها و رفتارهای غیرمعمول”  شده که منجر به وخامت بیماری شده است.

سعید حسین زاده روز ۲۷ بهمن ماه به بیمارستان «امام خمینی» اعزام شد و پزشکان تایید کرده اند که رماتیسم مفصلی او به قلب سرایت کرده و نیاز به معالجه مستمر دارد و این زندانی تحمل ادامه این وضعیت در شرایط حبس را ندارد.

پیشتر پزشکی قانونی زندان اوین نیز شرایط عدم تحمل کیفر این فعال اجتماعی را تایید کرده بود.

خانواده آقای حسین زاده هم اخیرا گفته اند که از طرف نیروهای سپاه جهت عدم پیگیری و رسانه ای کردن فرزندشان به صورت تلفنی تهدید شده اند.

همچنین علیرغم پیگیری‌های حقوقی برای اعتراض به وضعیت پرونده، وکیل وی تا کنون موفق به مطالعه‌ی پرونده نشده است.

سعید حسین زاده در مهرماه ۱۳۹۳، از سوی ماموران سپاه در منزل شخصی‌اش دستگیر و به سلول‌های انفرادی بند ۲-الف زندان اوین منتقل شد.

وی در دادگاه بدوی در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، به اتهام تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری به هفت سال زندان محکوم شد. حکمی که در مرحله تجدیدنظر و در شعبه ۳۶ توسط قاضی زرگر تایید شد. این در حالی است که مجموع اشد مجازات این دو اتهام چهار سال حبس بیشتر نیست.

آقای سعید حسین‌زاده هم‌اینک دومین سال حبس خود را در بند هفت زندان اوین سپری می کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید