خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۴, 1st of December 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۱۱/۲۶ ساعت ۱۱:۵۰:۵۰

    خانه  > زندانیان  >  پرونده مازندرانی و سحرخیز به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب ارجاع شد

پرونده مازندرانی و سحرخیز به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب ارجاع شد

خبرگزاری هرانا ـ پرونده احسان مازندرانی و عیسی سحرخیز دو تن از روزنامه‌نگاران بازداشتی، با صدور کیفرخواست از سوی دادستانی تهران، برای رسیدگی به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه ارسال شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از تسنیم، سید محمود علیزاده طباطبایی وکیل مدافع مازندرانی و سحرخیز درباره آخرین وضعیت پرونده موکلان گفت: “پرونده موکلانم با صدور کیفرخواست به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران ارجاع شده اما هنوز فرصت نکرده‌ام به شعبه مراجعه کنم”.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا برای پرونده سایر متهمان نیز کیفرخواست صادر و به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب ارسال شده است افزود: “از این موضوع اطلاع ندارم اما می‌دانم که پرونده موکلانم به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب ارسال شده است”.

علیزاده طباطبایی پیشتر نیز گفته بود: “در این پرونده بازپرس معتقد بود اقدامات اینها فقط مصداق فعالیت تبلیغی علیه نظام است اما دادستان عقیده داشت این اقدامات علاوه بر فعالیت تبلیغی علیه نظام، مصداق اقدام علیه امنیت ملی از طریق اجتماع و تبانی و توهین به مقامات است. البته برای برخی از متهمان علاوه بر اتهامات یاد شده، نشراکاذیب هم گرفته‌اند. موضوع برای حل اختلاف به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب ارجاع شد که دادگاه به نفع دادستان نظر داد”.

عیسی سحرخیز در تاریخ ۱۱ آبان ماه در منزلش با حکم شعبه دوازده دادسرای تهران و از سوی ماموران لباس شخصی سپاه پاسداران، پس از بارزسی منزل و ضبط وسائل شخصی و ابزار کارش بازداشت شد.

وی یکی از چهره‌های شناخته‌ شده مطبوعات ایران است که پیش از این نیز بازداشت و زندانی شده است. مدیر نشریه توقیف شده آفتاب، در تاریخ ١١ تیرماه ١٣٨٨ نیز بازداشت و در شهریور ماه همان سال از سوی شعبه ١۵ دادگاه انقلاب تهران به سه سال زندان برای “فعالیت تبلیغی علیه نظام” محکوم شد، وی همچنین در تاریخ ١۴ مرداد ماه ١٣٩٠ برای فعالیت‌های مطبوعاتی پیش از دوران بازداشت اخیرش، به دوسال زندان محکوم شده بود.

عیسی سحرخیز که در زندان رجایی شهر زندانی بود، از بیمارهای متعددی رنج می‌برد و از چندین ماه پیش از آزاد شدن در ۱۶ مهرماه ۱۳۹۱، در بیمارستانی در تهران بستری شده بود.

پس از آزادی و با وجود ممنوعیت کار، وی با نوشتن مقالات و تحلیل هایی به نقش و مدیریت رهبر جمهوری اسلامی انتقاد کرد. وی مطالب خود را در صفحه فیس بوک و یا در برخی رسانه‌های آنلاین از جمله روزآنلاین منتشر می‌کرد.

به گزارش نشریات تندرو، بازداشت عیسی سحرخیز و چند تن دیگر از روزنامه نگاران از جمله “احسان مازندرانی”، “آفرین چیت ساز” و “سامان صفرزایی”، در چارچوب پروژه امنیتی به عنوان مقابله با نفوذ انجام شده است که پس از یکی از سخنرانی های آقای خامنه ای درباره راه های نفوذ “دشمن” و لزوم مقابله با آن در سطح رسانه ها مطرح شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید