خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  دوبرابر شدن موارد شناسایی شده ویروس اچ.آی.وی در خراسان رضوی

دوبرابر شدن موارد شناسایی شده ویروس اچ.آی.وی در خراسان رضوی

خبرگزاری هرانا ـ کارشناس مسئول کنترل و پیشگیری از ویروس اچ.آی.وی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت که تعداد مبتلایان شناسایی شده به این ویروس در مناطق زیر پوشش این دانشگاه در خراسان رضوی طی دو سال اخیر دو برابر شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، دکتر علی حسین پور افزود: “افزایش شناسایی مبتلایان به ویروس اچ.آی.وی در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد به علت افزایش مراکز آزمایش سریع ویروس عامل بیماری ایدز و دسترسی متقاضیان به امکانات بوده است”.

وی ادامه داد: پارسال ۸۰ فرد مبتلا به ویروس اچ.آی.وی در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد شناسایی شدند، در حالی که این میزان در سال ماقبل ۴۰ نفر بود.

کارشناس مسئول کنترل و پیشگیری از ویروس اچ.آی.و دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: “هم اکنون ۸۰ مرکز آزمایش سریع ایدز در مناطق زیر پوشش این دانشگاه دایر است”.

وی افزود: “۶۰ مرکز از این تعداد در مشهد و بقیه در دیگر شهرستانها خراسان رضوی فعال هستند”.

دکتر حسین پور تعداد کل موارد شناسایی شده مبتلا به ویروس اچ.آی.وی را در خراسان رضوی از سال ۱۳۶۰ تاکنون ۷۰۰ نفر اعلام و بیان کرد: “۶۰۰ نفر از این تعداد مرد و ۱۰۰ نفر زن هستند”.

وی ادامه داد: “۴۰۰ نفر از این تعداد تاکنون فوت کرده و یا به استانهای محل زندگی خود برگشته اند، ۲۰۰ مبتلا به ویروس عامل بیماری ایدز پرونده فعال دارند و بقیه یا شناسایی نشده اند و یا به دلایلی مراجعه نمی کنند”.

آزمایش سریع ایدز یا Rapid Test نوعی ابزار تشخیص اچ.آی.وی است که در کمتر از ۳۰ دقیقه تشخیص اولیه ویروس ایدز را برای فرد متقاضی انجام می دهد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید