خبرگزاری هرانا

    خانه  > اعدام  >  سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر: ما نمی‌توانیم مجازات اعدام را حذف کنیم

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر: ما نمی‌توانیم مجازات اعدام را حذف کنیم

خبرگزاری هرانا ـ سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر با اعلام اینکه “ما نمی توانیم مجازات اعدام را حذف کنیم”، خواستار افزایش کمک‌های بین المللی برای “مبارزه با قاچاق مواد مخدر” شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: “کمک هایی که از سوی سازمان های بین المللی مانند سازمان ملل برای امر مبارزه با موادمخدر به ایران داده می شود، بسیار ناچیز است”.

دکتر پرویز افشار افزود: “در هفته های اخیر تعدادی از رسانه های خارجی در کشورهای اروپایی به ویژه انگلستان، موضوعاتی را مطرح می کنند که ایران پول هایی که از مجامع بین المللی برای امر مبارزه با موادمخدر دریافت می کند صرف مبارزه نمی کند و نهایتا در بخش اعدام قاچاقچیان آن را هزینه می کند در صورتی که این امر به هیچ وجه صحت ندارد”.

وی گفت: “ما در نشست هایی که داشتیم اعلام کرده ام که جمهوری اسلامی ایران به خاطر قرار گرفتن در کنار بزرگترین تولیدکننده موادمخدر کشور افغانستان قرار دارد و نیاز به یک مبارزه نفس گیر و تمام وقت دارد و همین موضوع منجر به درگیری های مسلحانه می شود و ایران مجبور است به دلیل جرائم خشن بودن، برخی از قاچاقچیان را اعدام کند”.

معاون کاهش تقاضا و مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با موادمخدر ادعا کرد: “ما دنبال کیفی سازی مبارزه با موادمخدر هستیم و اکنون جای تعجب است کسانی که از حقوق بشر حرف می زنند و نمی دانند که مبارزه با تروریسم و قاچاقچیان بسیار خشن است و از ما انتظار دارند که با قاچاقچیان به شیوه ای دیگر برخورد کند”.

وی با ادعای اینکه جمهوری اسلامی ایران هیچ گزارشی از اعدام غیر از این افراد به عنوان جرائم خشن ندارد، افزود: “ما این موضوع را به اطلاع سازمان ملل می رسانیم، ما نمی توانیم مجازات اعدام را حذف کنیم اما به دنبال کیفی سازی مجازات اعدام خاص این قاچاقچیان هستیم چرا که جامعه را تهدید کرده است”.

افشار با بیان اینکه کمک های سازمان ملل به ایران جزئی است، ادامه داد: “سهم کمک های بین المللی باید افزایش یابد و بدون پیش شرط و بی منت باشد، چراکه رسانه های بیگانه در کشورهای اروپایی درصدد خدشه دار کردن این مساله هستند”.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر قاچاق با “خشن خواندن” این اتهام مدعی شد : “کمک به ایران کمک به موضوع اعدام در ایران نیست و ما رسما اعلام کرده ایم که منشور سازمان ملل است که مجازات اعدام متوجه افراد با جرائم خشن شود و این اقدام ما ضد حقوق بشر نیست”.

گفتنی است قواعد بین المللی اعدام را صرفا برای جرائم جدی جایز دانسته و اغلب کارشناسان قاچاق مواد مخدر را جزء جرائم جدی و خشن تلقی نمی کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید