خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴, 9th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۰۲/۱۹ ساعت ۱۶:۱۹:۰۵

    خانه  > slide, اعدام  >  سازمان ملل درباره اعدام‌های اعلام‌ نشده در ایران هشدار داد

سازمان ملل درباره اعدام‌های اعلام‌ نشده در ایران هشدار داد

خبرگزاری هرانا ـ کارشناسان حقوق بشری سازمان ملل درباره افزایش اعدام‌ها و به خصوص درباره اعدام‌های اعلام‌نشده در ایران هشدار داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از بی بی سی، احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، و کریستف هینز، گزارشگر اعدام‌های خودسرانه، گفته‌اند در بسیاری از موارد اعدام‌ها از طرف منابع رسمی اعلام نشده و اسامی اعدام‌شدگان منتشر نمی‌شوند.

احمد شهید گفته است این رویه حکومت ایران در قبال اعدام‌ها هم خلاف کرامت انسانی است و هم خلاف قوانین حقوق بشری بین‌المللی.

به گزارش سازمان ملل از آغاز سال جاری میلادی تا کنون ۳۴۰ نفر در ایران اعدام شده‌اند که از میان آنها دست کم شش نفر زندانی سیاسی بوده‌اند. هفت نفر از این اعدام‌شدگان نیز زن بوده‌اند.

ایران پس از چین بیشترین تعداد اعدام در جهان را دارد و نهادهای بین‌المللی و فعالان حقوق بشری مکررا درباره تعداد بالای احکام اعدام در ایران ابراز نگرانی می‌کنند.

کریستف هینز گفته است که بسیاری از اعدام‌ها در ایران به خاطر جرایم مرتبط با مواد مخدر بوده که جرایم بسیار جدی تلقی نمی‌شوند.

دو کارشناس حقوق بشری سازمان ملل همچنین گفته‌اند در حالی که اعدام در ملاءعام اثری غیرانسانی بر قربانی و شاهدان دارد، از آغاز سال میلادی جاری تاکنون ۱۵ نفر در ایران در ملاءعام اعدام شده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید