خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۴, 17th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۰۹/۱۴ ساعت ۱۲:۵۸:۱۷

    خانه  > اعدام  >  ادعای یک متهم به قتل: جنون دارم، اعدامم نکنید

ادعای یک متهم به قتل: جنون دارم، اعدامم نکنید

خبرگزاری هرانا ـ  یک متهم به قتل پس از محکومیت به اعدام با ادعای داشتن ناراحتی اعصاب و جنون، از چوبه دار فاصله گرفت و پرونده خود را دوباره به جریان انداخت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از شرق، سه‌سال قبل مأموران پلیس در جریان قتل جوانی به نام پدرام قرار گرفتند که به ضرب چاقوکشته شده ‌بود.

وقتی پلیس به محل رسید، اقدامات اورژانس برای نجات پدرام راه به جایی نبرده و این جوان در دم جانش را از دست داده‌ بود.

زمانی که مأموران تحقیقات خود را آغاز کردند متوجه شدند مازیار، دوست مقتول جوان سابقه‌داری است که به‌تازگی از زندان آزاد شده و پیش از این به دلیل نگهداری و توزیع مواد مخدر در زندان بوده است.

مازیار بازداشت شد. و با اعتراف به قتل دوستش گفت به دلیل کینه‌ای که در دل داشته پدرام را به قتل رسانده و از کاری که کرده پشیمان نیست.

مازیار گفت که کینه او از پدارم به دلیل آنچیزی است که وی لو دادن خود و در نتیجه بازداشت پلیس و زندان عنوان کرده است.

بعد از اعترافات متهم، پرونده برای رسیدگی به دادگاه کیفری استان تهران فرستاده ‌شد. در ابتدای جلسه رسیدگی، بعد از اینکه نماینده دادستان کیفرخواست را خواند و خواستار مجازات متهم شد، اولیای‌دم نیز در جایگاه قرار گرفتند و درخواست قصاص کردند. متهم در جایگاه حاضر شد. او گفت: “اتهام را قبول دارم. پدرام به من خیانت کرد و من را لو داد با اینکه می‌دانست چقدر ناراحت می‌شوم اما این کار را کرد و من هم تلافی کردم. او می‌دانست من چقدر عصبی هستم.”

با پایان جلسه رسیدگی، هیأت قضات برای صدور رأی دادگاه وارد شور شدند و متهم را به قصاص محکوم کردند اما مازیار از حق اعتراضی که هر محکومی دارد استفاده نکرد.

بااین‌حال پرونده برای طی مراحل قانونی به دیوان‌عالی کشور و سپس برای استیذان نزد رئیس قوه قضائیه فرستاده‌ شد که در هردو مرحله رأی مورد تأیید و نام مرد جوان در فهرست اعدامیان قرار گرفت. درحالی‌که شعبه اجرای احکام دادسرای جنایی تهران به مازیار ابلاغ کرد که یک‌ماه تا زمان اجرای حکم زمان دارد و باید در این مدت در صورتی که می‌تواند رضایت اولیای‌دم را جلب کند، متهم مدرکی رو کرد که اجرای حکم را به تعویق انداخت، او با ارسال نامه‌ای، درخواست رسیدگی مجدد به پرونده‌اش را کرد و گفت به دلیل بیماری شدید اعصاب دارای کارت قرمز است و مجنون تشخیص داده‌ شده به همین دلیل هم از سربازی معاف شده‌ است.

متهم گفت نمی‌دانسته بیان این مسئله می‌تواند در روند رسیدگی به پرونده‌اش به او کمک کند. با توجه به مدارکی که او ارائه داد، درخواست اعاده دادرسی پذیرفته شد و مازیار یک‌بار دیگر پای میز محاکمه می‌رود و در صورت اثبات ادعایش از قصاص نجات پیدا می‌کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید