خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  به گفته یک مقام دادگستری، تنها با مجازات معتادان نمی‌توانیم به نتیجه برسیم

به گفته یک مقام دادگستری، تنها با مجازات معتادان نمی‌توانیم به نتیجه برسیم

خبرگزاری هرانا ـ رئیس دادگستری استان تهران گفت که مسئولان به این نتیجه رسیده اند که صرفاً با مجازات معتادان نمی‌توانند به نتیجه لازم برسند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از تسنیم، اسماعیلی، رئیس دادگستری استان تهران در جریان دویست و یازدهمین جلسه علنی شورای شهر تهران با بیان اینکه همه دستگاه‌ها باید وظایف قانونی خود را در قبال آسیب‌های اجتماعی انجام دهند، گفت: “قانونگذار بعد از سالیان متمادی به این نتیجه رسید که روش‌های گذشته در برخورد با آسیب‌های اجتماعی باید اصلاح شود. بیش از این به دنبال جمع آوری و مجازات معتادان بودیم و سپس آنها را رها می‌کردیم. اما من در میان این افراد فردی را دیدم که تاکنون ۵۲ بار دستگیر و اعمال قانون شده است”.

وی با بیان اینکه در ماده ۴ قانون مبارزه با مواد مخدر که مربوط به تریاک و مشتقات آن است، افزود: “کشف این نوع ماده مخدر تا ۵۰ گرم حداکثر ۴ میلیون ریال جزای نقدی یا حداکثر ۵۰ ضربه شلاق دارد”.

رئیس دادگستری استان تهران ادامه داد: “از آنجا که هر یک شب بازداشت معادل یک ضربه شلاق یا ۳۰ هزار تومان جریمه نقدی است با سه شب بازداشت حداقل مجازات قانونی حمل تریاک تا ۵۰ گرم اعمال می‌شود و تبعاً چنین مجازاتی بازدارندگی ندارد و نمی‌تواند نتیجه لازم را حاصل کند”.

وی با بیان اینکه برابر ماده ۱۶ این قانون نگهداری از معتادان در کمپ‌های ترک اعتیاد به مدت ۶ ماه پیش بینی شده است، گفت: “با این وجود فردی که مواد مخدر همراه داشته یا معتاد بوده است پس از دستگیری با فرآیند رسیدگی یکی دو ماهه مواجه می‌شود و در بازداشت به سر می‌برد در حالیکه جای این افراد زندان نیست. بلکه کمپ‌های ماده ۱۵ و ۱۶ است”.

اسماعیلی با تأکید بر اینکه قوه قضاییه نگران جنبه مجازات جرم نیست، گفت: “ما برای قاچاقچیان با قاطعیت حکم اعدام را امضا می‌کنیم و در برابر مدعیان حقوق بشر خواهیم ایستاد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید