خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام, کودکان  >  بازگشت به زندگی با ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی

بازگشت به زندگی با ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی

خبرگزاری هرانا ـ پسر ١۶ساله متهم به “قتل”، پس از گذشت ۴ ‌سال از وقوع حادثه، با حکم دادگاه مشمول ماده ٩١ قانون مجازات اسلامی شد و از اعدام رهایی یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از شهروند، پرونده این حادثه روز ٢٧ آذر ‌سال ٩٠ پیش روی کارآگاهان پلیس دماوند قرار گرفت.

آن روز به ماموران کلانتری خبر رسید که ٢ پسر جوان با یکدیگر درگیر شده و دست به چاقو برده‌اند. آنها بلافاصله موضوع را در دستور کار خود قرار دادند و با حضور در محل حادثه به تحقیق در این رابطه پرداختند.

با حضور ماموران مشخص شد که مهرداد شانزده‌ساله پس از این‌که با دوست صمیمی‌اش درگیر شده، با چاقوی میوه‌خوری او را کشته است. همان لحظه به دستور بازپرس، جسد به پزشکی قانونی منتقل شد و مهرداد نیز تحت بازجویی قرار گرفت.

پس از اعتراف این پسر، وی صحنه قتل را بازسازی کرد و پرونده‌اش برای رسیدگی به دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شد. متهم در این شعبه محاکمه شد و اظهارات قبلی خود را تکرار کرد. در پایان آن جلسه به درخواست اولیای دم که اصرار بر قصاص قاتل پسرشان داشتند، متهم به اعدام محکوم شد. با اعتراض وکیل وی این پرونده در دیوان عالی کشور بررسی شد و درنهایت مهرداد مشمول ماده نجات بخش ٩١ قانون مجازات اسلامی شد.

این پسر که امیدی برای نجات از اعدام پیدا کرده بود، صبح دیروز برای بار دوم در شعبه هشتم دادگاه کیفری استان تهران محاکمه شد و در مقابل قاضی اصغرزاده و مستشارش از خود دفاع کرد. او به هیات قضایی گفت: “روزی که به خانه مقتول رفتم، او به من گفت که به محله ما رفته و به ٢ خواهرم متلک‌پرانی کرده است. من به شدت عصبانی شدم و کنترل خودم را از دست دادم. همان موقع با مقتول درگیر شدم اما او هم کوتاه نیامد و به سمت آشپزخانه رفت. سهیل یک چاقوی میوه‌خوری برداشت و به سمت من حمله کرد. من که ترسیده بودم سعی کردم چاقو را از او بگیرم. برای همین وقتی چاقو را از دستش گرفتم ٣ ضربه به او وارد کردم.”

قاضی پرسید: “آن لحظه به قصد قتل به دوستت ضربه زدی”.

متهم گفت: “باور کنید حتی نمی‌دانستم که این ضربه‌ها کشنده هستند. من تا آن لحظه اصلا نمی‌دانستم که مجازات قتل اعدام است.”

قاضی پرسید: “یعنی در فیلم هم ندیده بودی که قاتل‌ها را اعدام می‌کنند”، متهم گفت: “فیلم زیاد دیده بودم ولی نمی‌دانستم که مجازات قتل اعدام است.، در پایان هیات قضایی وارد شور شدند و این پسر را مشمول ماده ٩ قانون مجازات اسلامی دانسته و او را از مجازات اعدام رها کردند. پسر جوان پس از گذشت ۴‌سال با حکم دادگاه به زندان محکوم شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید