خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۴, 19th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۰۸/۱۲ ساعت ۱۱:۵۹:۳۸

    خانه  > اعدام, کودکان  >  رهایی دختر نوجوان از اعدام با اعمال ماده ۹۱ قانون جدید مجازات اسلامی

رهایی دختر نوجوان از اعدام با اعمال ماده ۹۱ قانون جدید مجازات اسلامی

خبرگزاری هرانا ـ دختر نوجوانی که پیشتر به دوبار قصاص محکوم شده و متهم بود که هفت سال قبل وقتی ۱۲ ساله بوده با همدستی مادر و خواهرش پدرش را به قتل رسانده، دیروز و با اعمال ماده ۹۱ قانون جدید مجازات اسلامی از قصاص رها و حکم آزادی‌اش صادر شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فرهیختگان، رسیدگی به این ماجرا از تیر ۸۸ به دنبال تماس مرد جوانی با کلانتری ۱۵ شهرک علوی ساوجبلاغ در دستور کار پلیس قرار گرفت. این مرد گفت: “ساختمانم را به مرد ۴۳ ساله‌ای به نام حسین اجاره داده بودم و دو ماه پیش قراردادمان تمام شد. خودم در خانه‌ام ساکن شده بودم که ناگهان در یکی از اتاق‌ها، پایم به زمین فرو رفت. پس از درآوردن موزاییک‌ها با صحنه وحشتناکی روبه‌رو شدم. جنازه مستاجر سابقم در کف خانه دفن شده بود.”

“صحنه‌سازی همسر قربانی رنگ باخت”

ماموران با دیدن بقایای پیکر حسین رازگشایی معما را در دستور کار قرار دادند.

زن ۳۴ ساله حسین به نام طاهره هنگام تخلیه ساختمان اجاره‌ای به صاحبخانه گفته بود شوهرش قهر و آنان را ترک کرده است. به این ترتیب صحنه‌سازی این زن رنگ باخت و طاهره بازداشت شد. این زن گفت: “۱۷ سال پیش با حسین ازدواج کردم و دو دختر و یک پسر دارم. در زندگی ما همیشه مردسالاری حاکم بود و احساس اسیر بودن و کمبود محبت می‌کردم. به همین دلیل تصمیم گرفتم شوهرم را از زندگی‌ام حذف کنم. اواسط اسفند ۸۷ شوهرم بعد از مصرف موادمخدر به خواب عمیق رفت. همان موقع ماشاءالله وارد خانه ما شد و به کمک او و با همدستی دو دخترم، نقشه قتل را اجرا کردم.” او افزود: “فرزندانم همیشه از پدرشان بی‌مهری می‌دیدند و دیگر نمی‌توانستند وجودش را تحمل کنند. ما با یک شال، حسین را خفه کردیم و پس از قتل، با تیشه و قندشکن، گودالی در کف اتاق خواب کندیم و جنازه را همان‌جا دفن کردیم. سپس خانه را به صاحبخانه تحویل دادیم و نقل مکان کردیم.”

“حکم قصاص برای مادر و دو دختر نوجوان”

به دنبال اعتراف‌های این زن همدستانش نیز بازداشت شدند و مشارکت در جنایت خانوادگی را گردن گرفتند. متهمان در شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران پای میز محاکمه ایستادند. در آن جلسه طاهره گفت: “به خاطر کینه‌ای که از حسین به دل داشتم نقشه قتلش را کشیدم. آن روز، دو دخترم دست و پای پدرشان را نگه داشتند تا من شال را دور گردن او بپیچم. اما ماشاءالله در صحنه جنایت حضور نداشت. این مرد بی‌گناه است.” نوبت دفاع که به دو خواهر به نام‌های سمیرا و سمیه که هنگام قتل ۱۲ و ۱۴سال داشتند رسید، مشارکت در کشتن پدرشان را پذیرفتند و آنان هم ادعا کردند ماشاءالله نقشی در قتل نداشته است. ماشاءالله نیز گفت: “قبول دارم که با طاهره در ارتباط بودم اما در زمان قتل در خانه او حضور نداشتم.” در پایان آن جلسه، هیات قضایی طاهره و دو دخترش را به قصاص محکوم کرد. ماشاءالله نیز به ۹۹ ضربه شلاق محکوم شد.

“آغاز کش و قوس پرونده”

اما این رای به‌ خاطر ایراد قضایی در شعبه ۱۵ دیوان عالی کشور نقض و پرونده به شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران برگردانده شد. این آغاز کش و قوس پرونده بود. در دومین جلسه رسیدگی به این ماجرا که در غیاب طاهره تشکیل شد سمیرا، سمیه و ماشاءالله پشت درهای بسته از خود دفاع کردند. در سومین دور رسیدگی به این ماجرا طاهره مشارکت در جنایت را گردن گرفت ولی سمیرا منکر دست داشتن در جنایت شد و گفت: “پدرم می‌خواست مرا به زور مجبور به ازدواج با مردی کند که هیچ علاقه‌ای به او نداشتم به همین دلیل یک‌بار دست به خودکشی زدم اما زنده ماندم. در حالی که از پدرم کینه به دل داشتم مادرم پیشنهاد کشتن او را مطرح کرد. آن شب، مادرم شال را دور گردن پدرم انداخت و من و سمیه آن را کشیدیم. با دیدن صحنه جان دادن پدرم ترسیدم و دستم شل شد. من روی زمین افتاده بودم که مادر و خواهرم کار را تمام کردند.” سمیه پس از شنیدن حرف‌های خواهرش گفت: “فقط ۱۲ سال داشتم که تحت تاثیر حرف‌های مادرم قرار گرفتم. پس از مرگ پدرم، حال سمیرا بد شد اما من و مادرم تا صبح با تیشه و قندشکن، گودالی در کف اتاق خواب کندیم و جنازه را دفن کردیم. ماشاءالله در این ماجرا دستی نداشت.” چهارمین و پنجمین جلسه رسیدگی به این ماجرا نیز به‌منظور رفع برخی نواقص برگزار شد و متهمان به سوالات هیات قضایی پاسخ دادند.

“دومین حکم قصاص برای قاتل ۱۲ ساله”

سرانجام هیات قضایی بار دیگر طاهره و سمیه را به اتهام مشارکت در قتل به قصاص محکوم کرد. سمیرا اما از اتهام مشارکت در قتل تبرئه و به نگهداری در کانون اصلاح و تربیت محکوم شد. ماشاءالله نیز به جرم دفن غیرقانونی جنازه به یک‌سال زندان محکوم شد.

“اعمال ماده نجات‌بخش قانون جدید”

در حالی که این حکم در دیوان عالی کشور مهر تایید خورده و قطعی شده بود، پرونده سمیه در راستای اعمال ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی جدید که برای محکومان زیر ۱۸سال امتیازی ویژه قائل شده است، بار دیگر به دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد. به این ترتیب سمیه که حالا ۱۹ سال دارد دیروز در شعبه چهارم به ریاست اصغر عبداللهی و با حضور دو مستشار پای میز محاکمه ایستاد.

وی گفت: “باور کنید هنگام وقوع قتل ماهیت آن را نمی‌فهمیدم. من فقط فکر می‌کردم کشتن پدرم یک شوخی است و حتی نمی‌دانستم مجازات کسی که دست به قتل بزند قصاص است.» وی ادامه داد: «شب قبل از کشته شدن پدرم مادر و پدرم بار دیگر با هم درگیر شدند و پدرم مادرم را کتک زد. وقتی مادرم پیشنهاد قتل را مطرح کرد من هم آن را قبول کردم چون دیگر نمی‌خواستم مادرم کتک بخورد و خواهرم به خاطر سختگیری‌های پدرم دست به خودکشی بزند. من بچه بودم و نادانسته دست به این کار زدم. حالا از هیات قضایی می‌خواهم در مجازاتم تخفیف قائل شوند.”

سپس سمیرا که حالا بعد از گذراندن دوره محکومیتش آزاد شده و زیر نظر بهزیستی در یک پانسیون زندگی و در دفتر وکالت کار می‌کند، روبه‌روی هیات قضایی ایستاد و گفت: “هنگامی که مادرم شال را دور گردن پدرم انداخت دست‌های من شل داد و روی زمین نشستم. سمیه هم شوکه بود. او هم شال را رها کرد و مادرم به تنهایی پدرم را کشت. خواهرم در این ماجرا بی‌گناه است.”

طاهره نیز گفت: “من به تنهایی شوهرم را کشتم. سمیه وقتی دید خواهرش روی زمین نشسته او هم شوکه شد و شال را رها کرد. من به تنهایی و با دستان خودم شوهرم را خفه کردم.” در پایان جلسه هیات قضایی وارد شور شد و در راستای اعمال ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی جدید سمیه را از قصاص معاف کرد. به این ترتیب حکم آزادی این دختر صادر شد. همچنین قرار شد وی مانند خواهر و برادر کوچکش تحت نظر بهزیستی قرار گیرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید