خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  نشر اکاذیب در فضای مجازی جرم است

نشر اکاذیب در فضای مجازی جرم است

خبرگزاری هرانا ـ رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان ایلام گفت که برابر قانون با اشخاصی که در فضای مجازی اقدام به نشر اکاذیب کنند برخورد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، سرگرد علی کسانی، اظهار کرد: “امروزه فضای مجازی و به‌خصوص اینترنت باعث شده است که اخبار و اطلاعات بسیار سریع در آن منتشر و در دسترس همگان قرار گیرد”.

وی افزود: “همان‌گونه که اخبار و اطلاعات به‌سرعت منتشر می‌شوند به همان اندازه اخبار و مطالب کذب در شبکه‌ها و رسانه‌ها نشر داده می‌شود و این موضوعات دروغین به‌سرعت در اختیار عموم قرارگرفته و در بعضی موارد می‌تواند باعث بروز مشکلاتی برای آحاد مردم شود”.

کسانی با اشاره به مصادیق نشر اکاذیب ازجمله، اخبار غیرواقعی، تهمت افکنی، تبلیغات ضد دینی و القای شبهات که البته این موارد در فضای حقیقی و فیزیکی نیز اتفاق می‌افتد، خاطرنشان کرد: “با توجه به ماده ۱۸ قانون جرائم رایانه‌ای هر کس به‌قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به‌وسیله سیستم رایانه یا مخابراتی، اکاذیبی را منتشر نماید یا در دسترس دیگران قرار دهد یا با همان مقاصد اعمالی را برخلاف حقیقت، رأساً یا به‌عنوان نقل‌قول، به شخص حقیقی یا حقوقی یا مقام‌های رسمی به‌طور صریح یا تلویحی نسبت دهد، اعم از این‌که از طریق یادشده به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به دیگری وارد شود یا نشود، افزون بر اعاده حیثیت به حبس از نودویک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج‌تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد”.

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان ایلام تصریح کرد: “نشر اکاذیب هم جنبه فردی دارد و هم اجتماعی که در مورد اول‌شخص آسیب می‌بیند اما در بحث گسترده‌تر می‌تواند در خصوص یک مسئله اجتماعی باشد که در این صورت باعث تشویش اذهان عمومی نسبت مقامات و حتی اشخاص حقوقی است”.

وی ادامه داد: “برای جلوگیری از گسترش مطالب غیرواقعی اول باید منبع خبر را بررسی کنند و تا زمانی که اطمینان حاصل نکرده‌اند، آن خبر را باور نکرده و اقدام به گسترش آن نکنند و کسانی که دست به چنین اقدامی می‌زنند طبق قانون مجازات می‌شوند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید