خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  پانصد هزار نفر بی‌سواد در سیستان و بلوچستان

پانصد هزار نفر بی‌سواد در سیستان و بلوچستان

خبرگزاری هرانا ـ استاندار سیستان و بلوچستان گفت که ۵۰۰ هزار نفر بی‌سواد در استان داریم که از این تعداد ۲۵۰ هزار نفر زیر ۵۰ سال سن دارند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، علی‌اوسط هاشمی اظهار کرد: “پارسال، ۳۹ هزار و ۱۳۷ دانش‌آموز بازمانده از تحصیل به کلاس درس بازگردانده شدند که می‌کوشیم امسال ۶۰ هزار نفر دیگر را با کلاس درس آشتی دهیم”.

استاندار با بیان این‌که برای برطرف کردن معضل بیسوادی در استان برنامه داریم، گفت: “آنچه می‎تواند ما را به مقصد مناسب برساند دید و چشم باز است و در سایه این برآورد برنامه‎ریزی زمینه‌ساز موفقیت در امور است. نرخ زیاد بی‌سوادی در این استان یک معضل است، یک پنجم استان از نعمت سواد برخوردار نیستند و یا ترک تحصیل کرده‎اند که لازم است همه برای جذب بازماندگان از تحصیل و آشتی دادن آنها با کلاس درس بکوشیم”.

هاشمی گفت: “در گذشته برنامه‎ای که بر موضع دانش باشد رصد کند و از حق دانش‌آموز صیانت کند و دانش‌آموز را سر کلاس درس نگه دارد را جدی نگرفته‏‎ایم، این استان پیچیدگی‎های خاص خود را دارد، می‎شود از سازوکارهای مختلف برای حفظ نوجوان و جوان و نونهالان برای بودن بر موضع کسب دانش استفاده کرد”.

استاندار سیستان و بلوچستان افزود: “عنصر سواد در کسب موقعیت تأثیر زیاد دارد و انسان را به‌عنوان یک سرمایه‌ی ارزشمند در جامعه مطرح می‌کند، باید زمینه برای برخورداری از دانش در نقاط محروم بیش از پیش فراهم شود”.

وی با اشاره به این‌که موضع فعال برای باسواد کردن افراد بیسواد در همه‌ی شهرستان‌های سیستان و بلوچستان وجود دارد، گفت: “در این راستا سال قبل بیش از ۳۹ هزار دانش‌آموز بازمانده از تحصیل جذب کلاس درس شدند”.

هاشمی خاطرنشان کرد: “آشتی دادن نوجوانان با کلاس درس و جلوگیری از بودن بر تاریکی وظیفه همه آحاد باسواد جامعه است، باید خانه به خانه به سراغ بیسوادان برویم آنها را شناسایی کنیم، نداری و مشکلات اقتصادی نباید عاملی برای بودن بر بی‌سوادی باشد، خیرین باید در این زمینه بیشتر فعال شوند”.

وی با اشاره به این‌که معلم مقطع ابتدایی در میزان گرایش دانش‌آموز به مدرسه و کلاس درس نقش بسزایی دارد، گفت: “دانش‌آموز باید در فضای آموزشی به گونه‌ای قرار بگیرد که مدرسه و کلاس برای او جذاب باشد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید