خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل از دولت ایران می‌خواهند تا جیسون رضاییان روزنامه‌نگار را تا زمان اعلام حکم وی آزاد کند

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل از دولت ایران می‌خواهند تا جیسون رضاییان روزنامه‌نگار را تا زمان اعلام حکم وی آزاد کند

خبرگزاری هرانا ـ کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد امروز از دولت ایران خواستند تا فورا جیسون رضاییان، خبرنگار روزنامه واشنگتن پست در تهران را که پس از چهارمین و احتمالا آخرین جلسه دادگاه محاکمه‌اش در حال حاضر در انتظار اعلام حکم خویش است را آزاد کند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد امروز از دولت ایران خواستند تا فورا جیسون رضاییان، خبرنگار روزنامه واشنگتن پست در تهران را که پس از چهارمین و احتمالا آخرین جلسه دادگاه محاکمه‌اش در حال حاضر در انتظار اعلام حکم خویش است را آزاد کند.

دیوید کی، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد آزادی عقیده و بیان، گفت: “دستگیری، بازداشت و محاکمه محرمانه آقای رضاییان، حقوق وی را نقض کرده و همه کسانی که در ایران در رسانه‌ها مشغول به کار هستند را مورد تهدید و ارعاب قرار می‌دهد”.

وی افزود: “ادامه بازداشت او نقض قوانین اساسی است که هدف آنها نه تنها حمایت از روزنامه‌نگاران، وبلاگ‌نویس‌ها، فعالان حقوق بشر و سایرین است، بلکه ضامن حق همه به دسترسی به اطلاعات نیز هستند”.

مقامات ایرانی آقای رضاییان و همسرش یگانه صالحی را بیش از یک سال پیش دستگیر کردند، اما همسر وی متعاقبا آزاد شد. در جلسات محرمانه دادگاه، طبق گزارش‌ها آقای رضاییان به جاسوسی، همکاری با دول متخاصم، جمع‌آوری اطلاعات طبقه بندی‌شده و تبلیغ علیه جمهوری اسلامی ایران متهم شده است.

کارشناس حقوق بشر سیونگ-فیل هونگ، که در حال حاضر رییس کارگروه بازداشت‌های خودسرانه در سازمان ملل متحد است، گفت: “به نظر می‌رسد آقای رضاییان برای این واقعیت ساده بازداشت شده است که از حقوق خویش نسبت به آزادی بیان، تشکل و مشارکت سیاسی استفاده کرده است”.

وی افزود: “به نظر می‌رسد حقوق وی برای دسترسی به وکیل مدافع انتخابی خود و روند دادرسی عادلانه فراموش شده باشند”.

جلسات محاکمه آقای رضاییان به روی عموم مردم و حتی اقوام نزدیک او نیز بسته بوده است. او از هیچ فرصتی برای ارائه شهود یا مدارکی در دفاع از خویش برخوردار نبوده، و یا قادر به بررسی و چالش شواهد و مدارکی که علیه وی استفاده شده‌اند نبوده است. آقای رضاییان همچنین از حق خویش نسبت به ملاقات کنسولی محروم بوده است.

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران به دولت ایران یادآور شد که مسئولیت دارد تا نسبت به اینکه روزنامه‌نگاران برای انجام فعالیت‌های حرفه‌ای خویش با تعقیب قضایی روبرو نشوند اطمینان حاصل کند. وی تاکید کرد: “مورد آقای رضاییان بخشی از یک سرکوب گسترده‌تر علیه آزادی بیان در ایران است. روزنامه‌نگاران باید محافظت شوند، نه اینکه مورد اذیت و آزار، بازداشت و یا تعقیب قضایی قرار بگیرند”.

کارشناسان سازمان ملل متذکر شدند که آقای رضاییان که در حال حاضر در زندان اوین تهران نگهداری می‌شود، به مدت پنج ماه در حبس انفرادی نگهداری شده و مورد بازجویی‌هایی که تمام روز ادامه داشت قرارگرفته که باعث فشارهای جسمی و روانی قابل توجهی در وی شده‌است.

شرایط زندان اوین باعث شده‌است که آقای رضاییان وزن بسیار زیادی را از دست داده و دچار مشکلات تنفسی و عفونت‌های مزمن بشود. آقای هونگ خاطرنشان کرد: “او طی زمان حبس طولانی مدت خود از رفتارهای غیرقانونی رنج برده است”.

کارشناسان حقوق بشر گفتند: “ما از دولت ایران می‌خواهیم آقای رضاییان و همچنین همه کسانی که برای اجرای حق خود به آزادی بیان به صورت خودسرانه دستگیر، بازداشت و محاکمه شده‌اند را آزاد کند”.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید