خبرگزاری هرانا

    خانه  > کودکان  >  کودکان افغانستانی هنوز در مدارس ثبت‌نام نشده‌اند

کودکان افغانستانی هنوز در مدارس ثبت‌نام نشده‌اند

خبرگزاری هرانا ـ عضو شورای شهر تهران می گوید که متاسفانه در ایام تابستان که فرصت ثبت‌نام کودکان افغانستانی بود، سنگ‌اندازی‌های زیادی انجام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، معصومه آباد در تذکر امروز خود خطاب‌ به وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و کشور در خصوص کودکان افغانستانی بازمانده از تحصیل به پیام رهبر اشاره کرد و گفت: “بر اساس این پیام قرار بود؛ کودکان افغان در مدارس، فارغ از کارت هویت خود حضور یابند”.

وی ادامه داد: “اما متاسفانه در ایام تابستان که فرصت ثبت‌نام این عزیزان بود، سنگ‌اندازی‌های زیادی انجام شد به صورتی که امروز در شهریور ماه هنوز کودکان افغان نتوانسته‌اند، ثبت‌نام خود را انجام دهند”.

رئیس کمیته ایمنی شورای شهر با بیان اینکه کودکان افغانستانی درصد بالایی از جمعیت تهران را تشکیل می‌دهند و نزدیک به ۱.۵ میلیون نفر تبعه افغان در کشور حضور دارند، خاطرنشان کرد: “بر اساس کنوانسیون حقوق کودک ما موظف هستیم؛ آموزش و پرورش و بهداشت رایگان را در اختیار این کودکان قرار دهیم”.

آباد با بیان اینکه آموزش و سوادآموزی ابزاری مهم در بازدارندگی از آسیب‌های اجتماعی است تصریح کرد:  “آموزش و پرورش و وزارت کشور ۵ روز از تیر ماه سال جاری را فرصتی برای ثبت‌نام این کودکان قرار دادند و بعد از این تاریخ ۳۰۰ هزار تومان شهریه از آنان طلب کردند”.

وی ادامه داد: “برخی می‌گویند فرمان رهبری تنها مبنی بر اوراق هویت است در حالی که این موضوع تفسیر به رای است”.

آباد اظهار کرد: “از شورای شهر و آموزش و پرورش می‌خواهم؛ برای مهاجرین قانونی که سالانه مبالغی را به عناوین مختلف پرداخت می‌کنند مبلغی در حدود ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان برای تحصیل کودکان آنان در نظر بگیرند”.

دنیامالی در پاسخ به سخنان آباد گفت: “این موضوع در جلسه شورای آموزش و پرورش مطرح شده و بر اساس آمار تعداد اتباع بیگانه‌ای که در مدارس تهران تحصیل می‌کنند ۳۳ هزار و ۲۰۰ نفر است که هزار نفر از آنها اتباع خارجی سایر کشورها و ۳۲ هزار و ۲۰۰ نفر افغانستانی هستند”.

وی ادامه داد: “این موضوع مورد توجه شورای آموزش و پرورش قرار دارد و ضمن آنکه اکثر این بچه‌ها در مدارس دولتی تحصیل می‌کنند و لذا بحث شهریه برای انها مطرح نیست”.

ابوالفضل قناعتی همچنین اظهار کرد: “برای اخذ عوارض از افغانه در تهران مصوبه‌ای داشتیم که بر اساس آن قرار بود سالیانه ۱۰۰ هزار تومان از آنها اخذ شود  که این اتفاق نیفتاد”.

وی از وزارت کشور درخواست کرد که فرایند اجرای این مصوبه در دستور کار وزارت کشور قرار گیرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید