خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  دانشگاه کردستان برای اولین بار در رشته زبان کردی دانشجو می‌پذیرد

دانشگاه کردستان برای اولین بار در رشته زبان کردی دانشجو می‌پذیرد

خبرگزاری هرانا ـ مسئولان دانشگاه کردستان از راه‌اندازی رشته زبان و ادبیات کردی در این دانشگاه و پذیرش دانشجو در این رشته برای سال تحصیلی آتی خبر داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از روابط عمومی دانشگاه کردستان، دکتر فردین اخلاقیان در مراسم بزرگداشت اساتید برجسته احمد قاضی و احمد شریفی که با حضور دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و مذاهب در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد، اظهار کرد: امیدواریم پذیرش دانشجو در رشته ادبیات و زبان کردی موجب تقویت زبان کردی شود.

وی به نقش و اثر نخبگان و بزرگان در هدایت جامعه اشاره کرد و افزود: نقش احمد قاضی و احمد شریفی به عنوان اساتید برجسته مانند ستاره‌های آسمان می‌مانند که راه را برای پیشرفت و توسعه فرهنگی هموار می نماید.

رئیس دانشگاه کردستان افزود: آثار احمد قاضی و مقالات پژوهشگر احمد شریفی برای کرد و ایران مایه خیر و برکت است، از ویژگی‌های این عالمان را عاشق بودن عنوان کرد.

رئیس دانشگاه کردستان گفت: آثار این هنرمندان از جمله دلایلی است که موجب ماندگاری و جاودانگی خاطرات هنرمندان و اساتید می‌شود.

ایشان با یادآوری پیشنهاد تاسیس رشته زبان وادبیات کردی در دانشگاه توسط استاد احمد قاضی درنخستین همایش بین المللی زبان و ادبیات کردی که در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۹ در دانشگاه کردستان برگزار گردید، از تحقق این پیشنهاد و اجرایی شدن آن از مهرماه ۹۴ خبر داد.

اخلاقیان تصریح کرد: برآورده کردن انتظارات و خواسته‌های مردم از جمله وظایف دانشگاه‌ها است و امیدواریم با تلاش‌هایی که در دانشگاه کردستان صورت می‌گیرد، بتوانیم سهم قابل‌توجهی در خدمت به مردم استان و کشور داشته باشیم.

حسن روحانی رئیس جمهور نیز در صفحه فیسبوکش به این خبر اشاره کرده است.

آقای روحانی فردا یکشنبه، چهارم مرداد، در بیستمین سفر استانی خود برای اولین بار به استان کردستان سفر می‌کند، او در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ بعد از سیستان و بلوچستان بیشترین درصد آرا را در استان کردستان کسب کرد.

اوایل سال جاری خورشیدی فردین اخلاقیان، رئیس دانشگاه کردستان از راه‌اندازی رشته زبان و ادبیات کردی “در سایه دولت تدبیر و امید” خبر داده بود اما جزئیات بیشتری در این زمینه منتشر نشده بود.

پیش از این درخواست‌هایی برای راه‌اندازی رشته زبان و ادبیات کردی مطرح شده بود، اما این درخواست‌ها همواره مورد مخالفت قرار گرفته بود.

آموزش زبان مادری و آموزش به زبان مادری از جمله مسائل مورد اختلاف در سال‌های اخیر بوده است، گروهی آموزش به زبان مادری را حق طبیعی افراد می‌دانند ولی در مقابل، مخالفان معتقدند که این مسئله هویت ملی را به خطر می‌اندازد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید