خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۴, 17th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۰۴/۲۱ ساعت ۱۰:۱۱:۵۳

    خانه  > سایر گروهها  >  حکم طلاق توافقی بدون مشاوره ممنوع شد

حکم طلاق توافقی بدون مشاوره ممنوع شد

خبرگزاری هرانا ـ رئیس اداره مددکاری و خدمات مشاوره‌ای معاونت فرهنگی قوه قضائیه اعلام کرد که امکان ثبت طلاق توافقی بدون مراجعه به مشاوره دیگر ممکن نیست.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از تسنیم، پرنیان قوام اظهار داشت: “قانون حمایت از خانواده ملزم کرده است که تمام مراجعان برای طلاق توافقی به دادگاه درخواست می‌دهند به مشاوره مراجعه کنند، به این معنا که دیگر طلاق توافقی بدون مراجعه به مشاوره امکان ثبتش وجود ندارد”.

رئیس اداره مددکاری و خدمات مشاوره‌ای معاونت فرهنگی قوه قضائیه با اشاره به اینکه بعد از مراحلی که مطرح شد و بعد از آزمون و جذب مشاوران، کسانی که به دادگاه مراجعه می‌کنند باید پیش مشاور رفته و چند جلسه با آنها صحبت شود و اگر افراد اختلال‌های شخصیتی و رفتاری دارند مشاوران جلسات را بیشتر برگزار کنند و این امر را به قاضی اعلام کنند که امید سازش وجود دارد یا خیر، در واقع مشاوره دادگاه قصد خواهد داشت که میزان طلاق به‌خصوص طلاق توافقی را کاهش دهد.

قوام ادامه داد: “در قانون حمایت از خانواده مطرح شده که کسانی که حکم طلاق و گواهی امکان عدم سازش را از دادگاه می‌گیرند فرصت دارند در یک مدت زمانی مشخص صیغه طلاق را در محضرها ثبت کنند؛ برای حکم طلاق حدود شش ماه و برای گواهی امکان عدم سازش حدود سه ماه فرصت دارند”.

وی در خصوص تفاوت حکم طلاق و گواهی امکان عدم سازش گفت: “طلاق دو نوع است، طلاق توافقی و غیرتوافقی؛ در طلاق غیرتوافقی همیشه افراد به داوری ارجاع می‌شوند که داور باید از اقوام و بالای ۳۰ سال سن داشته و شرایط لازم را داشته باشد و اگر اقوام وجود نداشت می‌توانند از دادگاه برای داوری کمک بگیرند، در حقیقت داور موظف است جلساتی را برگزار کرده و زوجین را به سازش بکشاند‌ ولی در طلاق توافقی رده‌بندی وجود دارد که گاهی به‌درخواست زوجه و ‌گاهی به‌درخواست زوج است”.

دفاتر ازدواج و طلاق بدون حکم دادگاه نمی‌توانند صیغه طلاق را جاری کنند

رئیس اداره مددکاری و خدمات مشاوره‌ای معاونت فرهنگی قوه قضائیه بیان کرد: “طلاق توافقی که به‌درخواست زوج باشد بعد از مشاوره و اثبات عدم سازش دادگاه گواهی امکان سازش را ارائه می‌دهد و اگر طلاق توافقی به‌درخواست زوجه باشد باید ماهیت دعوا مشخص شده و طی جلسات مکرر برای سازش ادعای زن باید ثابت شود و بعد حکم طلاق را می‌دهد، در واقع حکم طلاق برای طلاق توافقی است که از سوی زوجه ارائه می‌شود و گواهی عدم امکان سازش مربوط به طلاق توافقی از سوی زوج است. در گواهی عدم امکان سازش ۳ ماه فرصت وجود دارد تا افراد به سازش کشیده شوند و در حکم طلاق این فرصت ۶ماهه است. در واقع این فاصله برای این است که اقوام و ریش‌سفیدها بتوانند افراد را از طلاق منصرف کنند”.

قوام ادامه داد: “دفاتر ازدواج و طلاقی که بدون حکم دادگاه صیغه طلاق را صادر کنند براساس قانون به مجازات درجه ۴ قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شوند، در حقیقت برای آنها حبس بیش از ۵ تا ۱۰ سال و جریمه نقدی ۱۸۰ تا ۳۶۰ میلیون ریال و همچنین انفصال از خدمات عمومی و دولتی در نظر گرفته می‌شود”.

وی با اشاره به اینکه فرصت سه‌ماهه و ۶ ماهه که مربوط به طلاق توافقی است فرصت خوبی است تا دوباره زوجین به زندگی مجدد بازگشته و صلح و سازش بین آنها برقرار شود، افزود: “در طلاق توافقی طبق قانون مراجعه به مشاوره الزامی است، قاضی هم نمی‌تواند بدون رأی مشاوره حکم طلاق توافقی را صادر کند چرا که باید مدارک لازم در خصوص مشاوره به قاضی ارائه شده تا قاضی رأی خود را ارائه دهد. بدون رأی مشاور حکم صادر نخواهد شد”.

 

مطالب مرتـبط

یک نظر

  1. من با دو فرزند قربانی قوانین پست ازمحلال خانواده در جمهوری نااسلامی شما هستم .دو سال تمام بدون اینکه در هیچ جلسه ای در شعبه حقوقی یک شهرستان قروه قاضی باشد بدون حضور وی تنها گفته های ما ثبت شد و اخرین جلسه به شعبه جزایی که ربطی به خانواده نداشت یک قاضی احمق به نام زمانی گفت شما چون اهل تسنن هستید این زن شیعه می باشد حق دارد پیش شما برنگردد و اصلا اشتباه با شما ازدواج کرده..این در حالی است که من با دوبچه 9 و 3 ساله تمام زندگی وسیله امرار معاش و هر چه داشتمو نداشتم از دست دادم سهمم از این زندگی دو فرزند که طیق گفته ی دادگاه و قوانین اسلامی مادر هیچ وظیفه ای در قبال آنها ندارد و خودت باید از آنها نگهداری کنی.این در حالی است که در سایر کشورها حتی فرزندان حرامزاده دارای حق بر گردن مادر هستند..شما سیستم قضایی اگه اسلامی بودید اینهمه طلاق وجود نداشت به گور پدرتون خندیدید.جنابتکارانی که طی دو سال رحمی بر من و فرزندانم نکردید و حتی برای آزادی از زندان به خاطر طلای خودم ماشین اژانسم را فروختم ..بیکار .خانه دار .پدر دو بچه .پرداخت مهریه ماهانه.با مدرک لیسانس.اگه به قیامت اعتقاد داشتید فقط یک جلسه قاضی برای امر مهم ما در نظام من دراوردی خانوادتان وقت میگذاشتید.با آدرس ایمیل میتونید منو پیداکنید و هر غلطی دلتون خواست برای توهین به قوانین جنگلیتون در خدمت حاضرم..لعنت خدا بر شما

نظر بگذارید