خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۴, 19th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۰۳/۲۵ ساعت ۱۶:۲۲:۴۹

    خانه  > slide, زندانیان  >  ضرب و شتم وکیل توسط مأموران اعزام؛ تشریح جلسه بازپرسی محمد مقیمی

ضرب و شتم وکیل توسط مأموران اعزام؛ تشریح جلسه بازپرسی محمد مقیمی

خبرگزاری هرانا – محمد مقیمی، وکیل دادگستری که امروز برای جلسه بازپرسی به دادسرا اعزام شده بود، هنگام ملاقات و مقابل چشمان خانواده اش از سوی مأموران اعزام مورد خشونت و ضرب و شتم واقع شد.

بنا بر اطلاع منابع هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح امروز، بیست و پنجم خردادماه، محمد مقیمی از زندان رجایی شهر کرج، با دستبند و پابند به شعبه ۴ بازپرسی دادسرای اوین اعزام شد.

به گفته یکی از منابع هرانا، آقای مقیمی در این جلسه، از بازپرس پرونده رضازاده، مطابق اصل ۳۲ قانون اساسی، ابلاغ اتهامات و دلایل بازداشت را خواستار شد ولی بازپرس از ابلاغ و تفهیم اتهام بر اساس موازین قانونی خودداری کرده و صرفا به مکتوب کردن جلسه اکتفا نمود.

بازپرس پرونده در پاسخ اعتراض آقای مقیمی و تذکر نسبت به قوانین داخلی و همچنین معاهدات حقوق بشری بین المللی از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی درباره حق دادرسی عادلانه و مخصوصا بحث تفهیم اتهام، گفته است که از قوانین بین المللی بی اطلاع است و نسبت به قوانین داخلی نیز فعلا حضور ذهن ندارد.

آقای مقیمی در خصوص اتهام رابطه نامشروع مادون زنا( دست دادن با موکله، زن غیر محرم شرعی)، دفاع کرده است که مطابق عرف و اخلاق و آداب و رسوم، با هرکس شرایط اقتضا کند دست خواهد داد و در آینده نیز چنین خواهد کرد، به گفته منابع هرانا این بخش از دفاعیه نیز با اصرار بازپرس پرونده و دفاع آقای مقیمی، در صورتجلسه مکتوب شده است.

خانواده آقای مقیمی که به دادسرای اوین مراجعه کرده بودند، قصد ملاقات با وی را داشتند که مأموران اعزام با اعمال خشونت، مانع انجام ملاقات شدند و در پاسخ به اعتراض وی اقدام به ضرب و شتم این وکیل دادگستری نمودند.

آقای مقیمی، روز شنبه ۲۳ خرداد ماه، زمانی که برای ملاقات موکلش آتنا فرقدانی در زندان اوین مراجعه کرده بود، به دلیل دست دادن، با اتهام روابط نامشروع مادون زنا (دست دادن با موکله، زن غیر محرم شرعی) مواجه و بازداشت و به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد، وی دیروز به سالن ۳۱ بند ده زندان رجایی شهر انتقال یافت.

برای آقای محمد مقیمی، قرار کفالت بیست میلیونی صادر شده است و در صورت موافقت بازپرس پرونده، این امیدواری وجود دارد که وی به زودی آزاد شود.

خانم آتنا فرقدانی، موکل آقای مقیمی که اخیرا به دلیل فعالیت های مدنی به ۱۲ سال و نه ماه حبس محکوم شده است نیز دیروز به دلایل و اتهامات مشابه به دادسرای اوین اعزام شده بود، به گفته مشاوران حقوقی هرانا، اتهام روابط نامشروع مادون زنا می تواند تا ۹۹ ضربه شلاق را به همراه داشته باشد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید