خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زنان  >  بیکاری زنان در ایران ۴۴ درصد شد

بیکاری زنان در ایران ۴۴ درصد شد

خبرگزاری هرانا – با وجود کاهش ۲۸۰ هزارنفری تعداد جوانان جویای کار زیر ۳۰ سال کشور در فاصله یکسال گذشته، اما بیکاری جوانان همچنان بحرانی و بیش از ۲ برابر نرخ بیکاری عمومی است. نرخ بیکاری جوانان تا ۳۰ ساله در تابستان امسال بین ۲۰ تا ۲۳ درصد و نرخ بیکاری زنان جوان نیز بین ۳۹ تا ۴۳. ۶ درصد بود. براساس آخرین گزارشات مقامات دولتی، نرخ بیکاری جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی دستکم ۴۳ درصد است.

به گزارش هرانا به نقل از مهر؛ براساس جدید‌ترین گزارش مرکز آمار ایران تعداد بیکاران جوان زیر ۳۰ سال ایران در فاصله یکسال گذشته به میزان ۲۸۰ هزار و ۵۶۴ نفر کاهش یافته است. جمعیت بیکاران مطلق تا ۲۹ ساله کشور در تابستان ۹۲ به تعداد یک میلیون و ۷۳۰ هزار و ۱۵۴ نفر بوده که این تعداد در تابستان امسال ب یک میلیون و ۴۴۹ هزار و ۸۹۰ نفر کاهش یافته است.

 یکی از مهم‌ترین مسائلی که درباره بازار کار ایران به عنوان یک مشکل جدی وجود دارد، جمعیت بالای متقاضیان کار جوان زیر ۳۰ سال است. در واقع، این گروه سنی مهم‌ترین و جدی‌ترین گروهی است که به دنبال کار هستند و حل مسئل بیکاری در این بخش، به معنای عبور کشور از بحران بیکاری خواهد بود.

اینکه صد‌ها هزار جوان جویای کار در کشور هفته‌ها، ماه‌ها و بلکه سال‌ها را منتظر یک فرصت برای ورود به بازار کار باشند در مقابل کشش پایین جذب کارجویان از سوی بازار کار کشور، باعث نوعی انباشت بیکاری در کشور شده و متاسفانه هر ساله نیز بر آمار بیکاران جوان کشور افزوده شده است.

براساس آخرین اعلام مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله کشور برابر با ۲۲. ۹ درصد و نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله نیز معادل ۲۰. ۲ درصد است که این میزان بیش از ۲ برابر نرخ بیکاری عمومی کشور و نشان دهنده ادامه بحران بیکاری جوانان است.

ورود سالیانه دستکم یک و نیم میلیون نفر به دانشگاه‌ها و خروج آن‌ها در یک دوره ۲ تا ۴ ساله به امید یافتن شغل از دانشگاه، مسئله‌ای است که به دلیل فراهم نبودن زمینه‌های اشتغال کارجویان جوان در حال حاضر به عنوان یکی از مهم‌ترین چالش‌های کشور شناخته می‌شود.

این مسئله نه تنها برای جامعه، بلکه برای خانواده‌ها نیز به عنوان یک معضل بزرگ و بعضا لاینحل باقی مانده و اغلب خانواده‌ها امروز با بیکاری جوانان تحصیل کرده دانشگاهی مواجه بوده و از آن به عنوان یکی از نگرانی‌های پدران و مادران یاد می‌شود.

اینکه جوانانی پس از سال‌ها درس خواندن در دانشگاه‌ها، هیچ تقاضایی از سوی بازار کار برای اشتغال نداشته باشند، این مسئله باعث از بین رفتن توان ازدواج و تشکیل خانوده شود، آن‌ها تا سال‌ها وابستگی مالی به خانواده داشته باشند و روز‌ها را بدون اینکه استفاده از از آن ببرند در منازل به سر ببرند، ناراحتی بزرگی است که بسیاری از والدین را می‌آزارد.

پدری با ناراحتی می‌گفت دو فرزند دختر و پسرش پس از اخذ مدارک دانشگاهی و اشتغال موقت در مراکز دولتی، بیکار شده و با تعدیل نیرو مواجه شده‌اند. وی با نگرانی نسبت به آینده فرزنداشن از بالا رفتن سن آن‌ها اظهار نگرانی می‌کرد و عنوان می‌کرد فرزندانش دچار افسردگی و سرخوردگی به دلیل از دست دادن شغلشان و ناتوانی در یافتن شغل جدید شده‌اند و این مسئله به چالشی بزرگ در خانواده وی تبدیل شده است.

علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به تازگی اعلام کرده است که در حال حاضر ۱۰۶ هزار تحصیل کرده در مقاطع کار‌شناسی ارشد و دکترا در بخش کشاورزی بیکار هستند. این مسئله به معنی هدر رفتن سال‌ها تلاش، هزینه و عمر جوانانی است که به امید فردایی روشن، بهترین سال‌های عمرشان را در پشت می‌زهای دانشگاه‌ها از دست داده‌اند.

ربیعی در جدید‌ترین گزارش خود بیکاری جوانان را یکی از بزرگ‌ترین مشکلات کشور برشمرده و عنوان کرده است: ذائقه کارجویان نسبت به بازار کار تغییر کرده و ناگزیریم برای خروج از بحران بیکاری، مهارت آموزی را در کشور تقویت کنیم.
وی همچنین از ورود ۴ میلیون فارغ التحصیل جدید دانشگاهی در آینده نزدیک به بازار کار سخن گفته و افزوده است: رابطه بین بازار کار و جب فارغ التحصیلان دانشگاهی در ایران پایین و حداکثر تا ۲۵ درصد است.

به دلیل عدم ایجاد زیرساخت‌های لازم در بازار کار، رشد منفی اقتصاد، تحریم‌ها، سوء مدیریت، نبود برنامه ریزی درازمدت در دولت‌های گذشته برای آینده اشتغال کشور، ورود بدون ضابطه صد‌ها هزارنفر به دانشگاه‌ها، عدم تطابق آموزش‌ها با نیاز بازار کار، واردات بی‌رویه به کشور، توسعه نیافتگی صنعت و تولید و در نتیجه سرمایه گذاری‌های ناکافی در طول دهه‌های اخیر باعث شده تا در زمان ورود جمعیت جوانان متولد دهه ۶۰ به بازار کار، فضاهای کافی برای اشتغال آن‌ها وجود نداشته باشد.

در واقع از بین رفتن تعادل در عرضه و تقاضای نیروی کار که طی سالیانه متمادی و بلکه دهه‌های اخیر در ایران شکل گرفته، باعث شده است تا به اندازه تقاضاهای کاری در ایران، فرصت وجود نداشته باشد و از این رو هزاران کارجو به درهای بسته بازار کار برخورد کنند.

کار‌شناسان بازار کار می‌گویند پیک تقاضا برای کار در ایران تا سال‌های آینده ادامه خواهد یافت و در صورتی که اشتغال زایی مناسبی صورت نگیرد، به معنای ادامه بحران بیکاری در ایران تا سالیان متمادی و سال‌های آغازین سده آینده خواهد بود.
حمید حاج اسماعیلی کار‌شناس بازار کار با بیان اینکه بیکاری در ایران همچنان در وضعیت پیک تقاضا است گفت: نرخ بیکاری جوانان و فارغ التحصیلان کشور در بهترین حالت، ۲۵ درصد است.

این کار‌شناس بازار کار اظهارداشت: در حال حاضر، بازار کار به دنبال جذب جوانان خلاق و با انگیزه برای واگذاری تصدی‌های اندک شغلی موجود است و این وضعیت اشتغال برای می‌انسالان را با دشواری‌ها و پیچیدگی‌های بیشتری مواجه می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه به دلیل باقی ماندن مسئله بیکاری در کشور، جمعیت بیکاران جوان در حال افزایش است و نمی‌توان خیلی به آمارهای موجود استناد کرد. مسئله کاهش حدود یک میلیون نفری جمعیت فعال اقتصادی در فاصله یکسال گذشته از مسائلی است که هنوز پاسخی به آن داده نشده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید