خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۳, 8th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۳/۰۶/۲۳ ساعت ۱۴:۴۳:۴۷

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  تعلل محیط زیست در برابر آلودگی کارخانه سیمان بجنورد سؤال برانگیز است

تعلل محیط زیست در برابر آلودگی کارخانه سیمان بجنورد سؤال برانگیز است

خبرگزاری هرانا – عضو شورای شهر شیروان از تعلل اداره کل حفاظت محیط زیست در برابر آلودگی کارخانه سیمان بجنورد انتقاد کرد.

به گزارش هرانا، اسماعیل حسین‌پور در گفتگو با خبرنگار مهر، از بی‌توجهی این کارخانه به محیط زیست انتقاد کرد و گفت: این کارخانه در ساعاتی از شبانه روز با خارج کردن الکتروفیلتر‌ها از مدار، نسبت به رهاسازی گرد و غبار کارخانه اقدام می‌کند که سبب آسیب‌رسانی جدی به مردم، محیط زیست و باغات و محصولات کشاورزی می‌شود.

عضو گروه مشاورین استاندار در امور شهری تصریح کرد: نباید برای تولید و اشتغال سلامت مردم به فراموشی سپرده شود چرا که به‌رغم نصب الکتروفیلترهای این کارخانه گرد و غبار ناشی از فعالیت این کارخانه تأسف‌آور و سؤال برانگیز است.

رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر شیروان با انتقاد از تعلل اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی در برخورد با آلودگی ناشی از فعالیت کارخانه سیمان بجنورد افزود: انتظار این است همه در چارچوب قانون حرکت کنیم و از محیط زیست انتظار می‌رود با نظارت مستمر و بهتر بر روند فعالیت این کارخانه اجازه ندهد مردم و محیط زیست بیش از این دچار آسیب شوند.

وی گفت: قرار گرفتن این کارخانه در مسیر بادهای غالب که از غرب به شرق در جریان است سبب شده است که در ساعات مختلفی از شبانه روز مردم شاهد گرد و غبار ناشی از کارخانه سیمان باشند و این در دراز مدت می‌تواند سبب بروز مشکلات حاد تنفسی و زیست محیطی برای مردم شیروان و روستاییان ساکن در مجاورت کارخانه شود.

حسین‌پور با تأکید بر ضرورت بهره‌گیری از تکنولوژی‌های نوین برای کاهش گرد و غبار این کارخانه افزود: به‌رغم تأیید و تأکید مسئولان مبنی‌بر نصب الکتروفیل‌تر در این کارخانه و استاندارد سازی کارخانه برای غبارگیری، آزادسازی غبار کارخانه در برخی ساعات و ایام هفته به یک رویه تبدیل شده که جلوگیری از ادامه این روند مستلزم نظارت بیشتر محیط زیست و سایر نهادهای مسئول است.

کارخانه سیمان بجنورد در فاصله ۳۵ کیلومتری شهر بجنورد و ۱۸ کیلومتری غرب شیروان در حاشیه جاده اصلی بجنورد – شیروان قرار دارد.

این کارخانه سالانه یک میلیون و ۶۹۰ هزار تن سیمان تولید می‌کند که سیمان‌های تولیدی آن شامل نوع تیپ یک، دو، سه، پنج و پوزولانی است که به مصرف داخلی رسیده و بخشی نیز به کشورهای آذربایجان، ترکمنستان، افغانستان و قزاقستان صادر می‌شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید