خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  ۱۵ هزار کارتن‌خواب در تهران

۱۵ هزار کارتن‌خواب در تهران

خبرگزاری هرانا – در میان کارتن خواب‌ها هم مترجم دیده می‌شود، هم فارغ التحصیل دانشگاه دولتی، هم کار‌شناس ارشد ادبیات. کنار ما زندگی می‌کنند، همین نزدیکی‌ها. زیر پل‌ها، داخل پارک‌ها، حاشیه اتوبان‌ها، زیرگذر‌ها و… همه دار و ندارشان از زندگی چند تکه لباس کهنه پاره و یک کارتن مقوایی است که اگر هوا گرم باشد زیراندازشان می‌شود و اگر سرد باشد حکم رواندازی را پیدا می‌کند که از سرمای استخوان‌سوز شب‌های زمستان به آن پناه ببرند.

به گزارش هرانا به نقل از جام جم، آمار‌ها تکان دهنده است، ۱۵ هزار کارتن خواب در پایتخت رقم ناچیزی نیست که بتوان بسادگی از کنار آن گذشت بخصوص وقتی برای اولین بار آمار رسمی کارتن خواب‌های پایتخت اعلام می‌شود آن هم از زبان شهردار تهران.

کارتن خواب‌هایی که خیلی‌هایشان نه بی‌سواد هستند و نه بزهکار فقط از بد زمانه به زندگی کارتن خوابی تن داده‌اند.

در میان کارتن خواب‌ها هم مترجم دیده می‌شود، هم فارغ التحصیل دانشگاه دولتی، هم کار‌شناس ارشد ادبیات و… همین کافی است برای رسیدن به این واقعیت تلخ که اگرچه حالا خیلی‌هایشان به وضع فلاکت باری افتاده‌اند، اما هر کدام از آن‌ها روزی برای خودشان کسی بودند.

هر چند در سال‌های اخیر سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران با احداث گرمخانه‌هایی در سطح شهر شرایطی فراهم کرده که کارتن خواب‌ها بتوانند حداقل یک وعده در روز غذای گرم بخورند، حمام بروند و در صورت نیاز تحت معاینات پزشکی قرار بگیرند، اما این تنها کاری نیست که از دست سازمان‌های مسئول برای بهبود وضع زندگی کارتن خواب‌ها می‌توانست انجام شود.

اگرچه احداث گرمخانه‌ها برای اسکان موقت کارتن خواب‌ها تجربه موفقی بود، اما به دلیل ظرفیت محدود این مراکز و نوع کارکرد آن‌ها، امکان نگهداری و حمایت دائم از این افراد در گرمخانه‌ها وجود ندارد و ناچار این افراد روز‌ها باید این مراکز را ترک کنند و دوباره خیابان گرد شوند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید