خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  پنج میلیون بوته مرتعی در استان فارس در آتش سوخت

پنج میلیون بوته مرتعی در استان فارس در آتش سوخت

خبرگزاری هرانا – مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس از بروز آتش سوزی در اراضی مرتعی و حفاظت شده ماله گاله استان فارس خبر داد و گفت: متاسفانه بر اثر بی‌توجهی و عدم حمایت برخی از نهادهای مسوول برای مهار آتش پنج میلیون بوته مرتعی در آتش سوخت.

به گزارش هرانا، حسینعلی ابراهیمی کارنامی روز جمعه در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایرنا بیان داشت: این آتش سوزی که در دو مرحله رخ داد اراضی مرتعی و جنگلی منطقه ماله گاله را در برگرفت و به اراضی پایین دست و دامنه‌ها کشیده شد.

وی با بیان اینکه ۱۸۰ هکتار از درختان جنگلی و گیاهان مرتعی در این آتش سوزی سوخته است گفت: این آتش سوزی که در نوع خود مهیب و گسترده بود ابتدا توسط نیروهای محیط‌بان و نیروهای بومی و محلی مهار شد اما دوباره شعله ور شد و سرانجام ساعت سه بامداد جمعه مهار شد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس خاطر نشان کرد: ارتفاعات کوه دلو از جمله مناطقی است که در این آتش سوزی اسیب فراوان دیده و برای گردآوری نیروهای امدادی ما آنقدر تنها بودیم و از کمک و حمیات نیروهای سایر ارگان‌ها و دستگاه‌ها بی‌بهره ماندیم که با دستور مستقیم استاندار فارس و نیروهای ارتش آتش را مهار کریدم.

ابراهیمی کارنامی با بیان اینکه سهل انگاری و عامل انسانی می‌تواند علت بروز این آتش سوزی باشد گفت: محیط زیست بودجه خاصی برای مهار آتش سوزی ندارد اما شایسته است ارگان‌ها و نهادهایی که در این رابطه مسوولیت دارند و امکانات و تجهیزات در اختیار دارند کمک بیشتری به محیط زیست کنند.

منطقه حفاظت شده ماله گاله در غرب استان فارس و در شرق منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان قرار دارد این منطقه به لحاظ غنای پوشش گیاهی و جنگلی به عنوان منطقه حفاظت شده جنگلی تحت مدیریت قرار گرفته است.

گونه‌های غالب آن بلوط و بنه بوده و این منطقه آخرین حد رویش جامعه بلوط در زاگرس می‌باشد وسعت این منطقه حدود ۵۲ هزار هکتار بوده و دارای آب و هوای نیمه خشک سرد در مناطق پست و نیمه خشک مرطوب در ارتفاعات می‌باشد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید