خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  موسوی بجنوردی: بهائیان حقوق شهروندی ندارند

موسوی بجنوردی: بهائیان حقوق شهروندی ندارند

خبرگزاری هرانا – محمد موسوی بجنوردی، عضو مجمع روحانیون مبارز و رئیس دائرهالمعارف بزرگ اسلامی روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، با اشاره به فرمان ۸ ماده‌ای آیت الله خمینی گفته که بهائیان حقوق شهروندی ندارند و از حق تحصیل آزاد هم نباید برخوردار باشند.

بنا به گزارش هرانا، این عضو مجمع روحانیون مبارز، از تشکل‌های اصلاح طلب ایرانی، درباره تدوین منشور حقوق بشر شهروندی که توسط حسن روحانی رئیس جمهوری کنونی ایران ارائه شد، به خبرگزاری فارس گفت: «ما در ۵-۶ جلسه این متن را که بعدا آقای رئیس جمهور در تلویزیون آن را اعلام کرد، تدوین کردیم و روح آن را از فرمان ۸ ماده‌ای امام گرفتیم و این فرمان را به عنوان یک دستورالعمل، پیش روی خود قرار دادیم و قدری آن را باز کردیم.»

او گفته که مسیحیان، یهودیان و زرتشتیان از حق شهروندی برخوردارند، چون ادیان ابراهیمی هستند.

روح‌الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی در آذر ۱۳۶۱ خورشیدی فرمان هشت ماده‌ای را برای اجرا در قوای سه‌گانه نظام جمهوری اسلامی ایران صادر کرد. هدف از این نامه حفظ و رعایت حریم خصوصی از سوی نیروهای حکومتی بود.

آیت الله موسوی بجنوردی در مصاحبه خود ادامه داد: «البته در زمان تدوین، برخی ایرادات هم به این منشور گرفته شد. مثلا اینکه وقتی گفته می‌شود همه شهروندان حق تحصیل دارند، آیا این حق به عنوان مثال شامل حال بهائیان هم می‌شود؟»

موسوی بجنوردی در ادامه این گفت‌وگو اعلام کرده که برخی سعی می‌کنند از آیت الله خمینی چهره‌ای خشن معرفی کنند در صورتی که او «بسیار رئوف بوده‌است.»

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید