خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کودکان  >  ۸۷ درصد کودکان تحت پوشش سازمان بهزیستی بد سرپرست هستند

۸۷ درصد کودکان تحت پوشش سازمان بهزیستی بد سرپرست هستند

خبرگزاری هرانا – مدیرکل کودک و نوجوان سازمان بهزیستی با اعلام اینکه برای هر کودک واجد شرایط فرزند خواندگی ۷ زوج متقاضی وجود دارد، گفت: در حال حاضر ۸۷ درصد کودکان تحت پوشش سازمان بهزیستی بد سرپرست هستند.

به گزارش مهر، حمیدرضا الوند گفت: در حال حاضر حدود ۲۳ هزار کودک فاقد سرپرست صلاحیت موثر تحت پوشش این سازمان بوده و در خانه های کودک و نوجوان زندگی می کنند و ۱۳ هزار و ۵۰۰ نفر از این کودکان در خانواده های واجد شرایط ساماندهی شدند و حدود ۹۵۰۰ از این کودکان نیز در ۵۹۰ خانه بهزیستی ساماندهی شده و خدمات می گیرند.

او از خروج ۵۰۰ کودک تحت پوشش مراکز سازمان بهزیستی خبر داد و گفت: این افراد به مدت ۵ سال تحت نظارت مستمر مددکاران سازمان قرار می گیرند.

او با اشاره به اینکه سالانه یک تا ۲ درصدکودکان تحت پوشش از چرخه حمایت خارج و تشکیل زندگی مستقل می دهند، گفت: بیش از ۶۰ درصد این فرزندان در درون خانواده های جایگزین و ۴۰ درصد نیز در خانه های کودک و نوجوان بهزیستی زندگی می کنند.

او از پرداخت ۱۱ میلیون تومان وام ترخیص خبر داد و گفت: ۷ میلیون تومان از بودجه ملی و ۱۱ میلیون تومان از بودجه استانی برای تشکیل زندگی مستقل پرداخت می شود.

مدیر کل کودک و نوجوان سازمان بهزیستی با تاکید بر اینکه ۸۵ درصد خانه کودک و نوجوان توسط بخش غیردولتی و به صورت هیات امنایی اداره می شوند، گفت: در تمام این خانه ها تیم تخصصی وجود دارد و مدیریت آن برعهده فردی است که مددکاری و یا لیسانس داشته باشد به طوریکه به ازای هر ۸ تا ۱۰ کودک یک مربی تربیتی مسوولیت بچه ها را برعهده دارد.

به گفته الوند، به ازای نگهداری هر کودک در خانه های غیردولتی ماهیانه ۲۲۵ هزار تومان از سوی سازمان بهزیستی برای تامین بخشی از هزینه های این کودکان پرداخت می شود و مابقی از محل درآمدهای موسسه تامین می شود.

این مسوول در سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه ۸۷ درصد کودکان بد سرپرست هستند، گفت: سالانه حدود یک هزار تا ۱۲۰۰ نفر از کودکان که فاقد جد پدری هستند و هویت خانوادگی شان مشخص نیست به سرپرستی دائم سپرده می شوند که حدود ۱۳ درصد کودکان سازمان را شامل می شوند.

او گفت: بهزیستی طی چند سال گذشته زمینه واگذاری کودکان بد سرپرست به خانواده ها را فراهم کرده است بطوریکه تعداد این کودکان طی چندین سال افزایشی نداشته است و با ورود کودک جدید زمینه خروج را برای تعدادی دیگر فراهم می شود.

الوند گفت: براساس آمارهای بدست آمده در کشور در ازای هر کودک واجد شرایط سرپرستی، ۷ زوج متقاضی فرزند خوانده هستند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید