خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۲, 9th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۲/۰۴/۲۴ ساعت ۱۱:۱۹:۱۰

    خانه  > زندانیان  >  مخالف دادستانی تهران با مرخصی مجید توکلی، فعال دانشجویی زندانی

مخالف دادستانی تهران با مرخصی مجید توکلی، فعال دانشجویی زندانی

خبرگزاری هرانا – در حالی که در ماه‌های گذشته بار‌ها دادستانی تهران اعلام کرده بود که وزارت اطلاعات با مرخصی مجید توکلی مخالفت می‌کند، اکنون منابع دانشجویی گزارش می‌دهند که دادستان تهران به مخالفت و کارشکنی در مرخصی این فعال دانشجویی پرداخته است.

بنا به گزارش دانشجو نیوز، پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ماه امسال، دادستانی تهران به خانواده مجید توکلی اعلام کرده بود به وزارت اطلاعات به دلیل حساسیت زیاد بر روی “پرونده سنگین” مجید توکلی با مرخصی وی مخالفت می‌کند.

این ممانعت در حالی صورت می‌گرفت که در شهریورماه سال ۱۳۹۱، وثیقه‌ای به مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان برای مرخصی وی صادر و تودیع شده بود.

یکی از دوستان مجید توکلی گزارش داده، که تلاش اعضای خانواده توکلی برای دیدار با دادستان تهران در هفته گذشته ناکام مانده است. وی می‌گوید: “اکنون نوبت دادستانی تهران است که با مرخصی مجید مخالفت کند”.

سکوت خانواده مجید خواهد شکست

در همین زمینه یکی از نزدیکان خانواده توکلی نیز می‌گوید که “اگر به مجید مرخصی ندهند و به این شکنجه خانواده به واسطه پاسکاری بین وزارت اطلاعات و دادستانی ادامه دهند خانواده توکلی هم این سکوت را خواهد شکست و تمام اتفاقات و نامه نگاری‌های انجام شده را منتشر خواهد کرد”.

مجید توکلی تاکنون بیش از ۵. ۳ سال از دوران محکومیت خود را بدون هیچ گونه مرخصی سپری کرده است.

مادر این فعال دانشجویی به دلیل بیماری قادر به سفر نبوده و از ابتدای بازداشت مجید توکلی از دیدار وی محروم مانده است. علاوه بر این با قطع تماس‌های تلفنی زندانیان سیاسی رجائی شهر، از شنیدن صدای فرزندش نیز محروم مانده است.

خانم توکلی چندی پیش در گفتگویی با دانشجونیوز خواستار این شده بود که در روزهای ملاقات اجازه تماس تلفنی به پسرش داده شود.

مادر مجید توکلی که صدایش در بغض دوری از فرزندش پیچیده بود، اظهار داشت: “اگر می‌تونستم به ملاقات مجید برم سینه خیز هم بود می‌رفتم، ولی من بیمار چه کار کنم. کی جوابگو من هست، این فریاد من کی باید بشنوه، رسیدگی کنه، به گوش کی برسه؟”

سه بار بازداشت و ۵. ۸ سال زندان

مجید توکلی، دانشجوی رشته مهندسی کشتی سازی دانشگاه صنعتی امیر کبیر (پلی تکنیک تهران)، در ١۶ آذر سال ١٣٨٨برای سومین بار بازداشت شد.

عضو سابق شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر، پس از سخنرانی در جمع دانشجویان این دانشگاه در مراسم سالگرد روز دانشجو، در حالیکه قصد خروج از درب دانشگاه را داشت، همراه با ضرب و شتم شدید ماموران امنیتی بازداشت شد.

وی در دی ماه‌‌ همان سال به اتهام “اجتماع و تبانی علیه نظام”، “تبلیغ علیه نظام”، “توهین به رهبری” و “توهین به ریاست جمهوری” در شعبه ١۵دادگاه انقلاب اسلامی به هشت سال حبس تعزیری، پنج سال محرومیت از فعالیت سیاسی و پنج سال ممنوعیت از خروج از کشور محکوم شد. او هم چنین در دادگاهی دیگر به ریاست قاضی مقیسه، به علت انتشار نامه از داخل زندان به مناسبت روز دانشجو، به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به شش ماه زندان دیگر محکوم شد.

برنده جایزه صلح دانشجویی پیش از این نیز دو بار بازداشت شده است. وی بار نخست در اردیبهشت سال ٨۶، در ماجرای جعل نشریات دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، بیش از ١۵ ماه را در زندان گذراند. او هم چنین در بهمن ماه سال ٨٧، در مراسم سالگرد درگذشت مهندس بازرگان، در مقابل حسینیه ارشاد مجددا بازداشت شد و ١١۵روز را در سلول انفرادی گذراند.

مجید توکلی، هم اکنون در زندان رجایی شهر کرج دوران محکومیت خویش را، بدون هیچ گونه استفاده از مرخصی از ابتدای بازداشت، در تبعید می‌گذراند و از حق دسترسی به تماس تلفنی نیز محروم است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید