خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  هرانا؛ بیخبری از وضعیت احمد عسگری پس از ۱۰ روز

هرانا؛ بیخبری از وضعیت احمد عسگری پس از ۱۰ روز

خبرگزاری هرانا – پس از گذشت ۱۰ روز احمد عسگری اجازه تماس و یا ملاقات با بستگان خود را پیدا نکرده است.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، احمد عسگری فعال دانشجویی و از دانشجویان رشته روابط بین الملل دانشکده علوم سیاسی تهران مرکز، ۱۰ روز پیش و در یکی از پارکهای تهران بازداشت شد.

یکی از نزدیکان وی به گزارشگر هرانا گفت: “وی از بیماری صرع رنج میبرد و تا کنون هیچ‌گونه تماس تلفنی ای با منزل نداشته و هیچ گونه اطلاعی از وضعیت وی نداریم. مادر احمد حتی به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس نیز مراجعه کرده، اما هیچ نتیجه ای از محل نگهداری و علت بازداشت وی بدست نیامده است.”

وی ادامه داد: “یک منبع غیر رسمی به خانواده احمد عسگری گفته است که وی با اتهامات خطرناکی همچون رابطه با گروههای مخالف نظام جمهوری اسلامی روبرو می‌باشد.”

احمد عسگری شب پنج‌شنبه ۳۰ خرداد ماه در پارک فدک تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

مامورین امنیتی پس از بازداشت، این فعال دانشجویی را به منزلش برده و ضمن تفتیش منزل، لوازم شخصی وی را ضبط کرده و با خود میبرند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    ماده ۹۲ کنوانسیون حقوق زندانیان:  زندانی محاکمه نشده باید اجازه داشته باشد بلافاصله خانواده خود را از بازداشت، مراحل محاکمه و از احوال خود مطلع کند. همچنین تمام امکانات مناسب برای برقراری ارتباط با خانواده و دوستان و نیز ملاقات حضوری، با نظارت و با در نظر گرفتن مقررات زندان و حفظ امنیت و نظم زندان، می بایست برای وی مهیا باشد.
•    ماده ۱۸۰ آئین‎نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور: کلیه محکومان و متهمان تحت نظارت کامل و طبق مقررات این آیین‏نامه مجاز به داشتن ارتباط با بستگان و آشنایان خود می‌‏باشند و این ارتباط بوسیله ملاقات و مکاتبه‏‌ها انجام می‌‏پذیرد.

· ماده ۹۲ کنوانسیون حقوق زندانیان: زندانی محاکمه نشده باید اجازه داشته باشد بلافاصله خانواده خود را از بازداشت، مراحل محاکمه و از احوال خود مطلع کند. همچنین تمام امکانات مناسب برای برقراری ارتباط با خانواده و دوستان و نیز ملاقات حضوری، با نظارت و با در نظر گرفتن مقررات زندان و حفظ امنیت و نظم زندان، می بایست برای وی مهیا باشد.

ماده ۱۸۰ آئیننامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور: کلیه محکومان و متهمان تحت نظارت کامل و طبق مقررات این آیین‏نامه مجاز به داشتن ارتباط با بستگان و آشنایان خود می‌‏باشند و این ارتباط بوسیله ملاقات و مکاتبه‏‌ها انجام می‌‏پذیرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید