خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۲, 13th of June 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۲/۰۲/۲۳ ساعت ۱:۴۹:۱۰

    خانه  > زندانیان  >  هرانا؛ ممانعت مسئولین زندان از اعزام مصطفی نیلی به مرخصی پس از فوت پدر

هرانا؛ ممانعت مسئولین زندان از اعزام مصطفی نیلی به مرخصی پس از فوت پدر

خبرگزاری هرانا – با وجود در گذشت پدر مصطفی نیلی، مسئولین زندان تا کنون از اعزام وی به مرخصی برای شرکت در مراسم ترحیم، خودداری کرده اند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲۱ اردیبهشت ماه پدر زندانی سیاسی زندان رجایی شهر کرج مصطفی نیلی فوت میکند و با این وجود مسئولین زندان تا لحظه تنظیم این خبر از اعزام وی به مرخصی جهت شرکت در مجلس ترحیم وی خودداری کرده اند.

مصطفی نیلی از بازداشت شدگان ۷ دی ماه ۸۸ (تاسوعا) است که پس از ۴۰ روز بازداشت با قید وثیقه از زندان آزاد شده و از تیرماه ۸۹ در حال گذراندن حبس خود در زندان است.

مصطفی نیلی، فعال دانشجویی سال‌های ۸۱ تا ۸۳ دانشگاه بین‌المللی قزوین و مدیر مسئول نشریه “مهر” بود که در زمان فعالیت او، این نشریه را به اتهام توهین به رهبری توقیف و وی را از مدیر مسئولی آن عزل کردند. نیلی از اعضای ستاد “شهروند آزاد” مهدی کروبی در انتخابات سال ۸۸ بوده است.

وی که در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب توسط قاضی ابوالقاسم صلواتی و تایید شعبه ۵۴ تجدید نظر به سه سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شده تا کنون حدود سه سال از محکومیت خود را سپری کرده است.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • بخش دوم ماده ۴۴ کنوانسیون حقوق زندانیان: زندانی می بایست بلافاصله از مرگ خویشاوندان، نزدیکان و دوستانش و یا بیماری جدی یکی از آنها مطلع شود. در صورت بیماری مهم از یکی از بستگان نزدیک و یا مرگ خویشاوندان نزدیک زندانی باید مجاز باشد هر زمان که شرایط اجازه می دهد برای رفتن به بالین و مراسم او از مرخصی استفاده کند و تحت اسکورت یا به تنهایی حضور بهمرساند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید