خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  عفو بین‌الملل: ایران مقام دوم جهان و رتبه اول منطقه در مجازات اعدام

عفو بین‌الملل: ایران مقام دوم جهان و رتبه اول منطقه در مجازات اعدام

خبرگزاری هرانا – عفو بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش خود سال ۲۰۱۲ را سال ناکامی فعالان حقوق بشر در مبارزه علیه مجازات اعدام در جهان دانسته است. طبق این گزارش ایران با دست‌کم ۳۱۴ تن اعدامی پس از چین بیشترین شمار اعدام را داشته است.

به گزارش خبرگزاری آلمان به نقل از سازمان عفو بین‌الملل، مبارزات فعالان حقوق بشر در سراسر جهان علیه مجازات اعدام با ناکامی روبرو بوده است. این سازمان در تازه‌ترین گزارش خود نوشته است که در سال ۲۰۱۲ در کشورهای بوتسوانا، گامبیا، هند، ژاپن و پاکستان پس از سال‌ها بار دیگر مجازات اعدام به اجرا درآمد.

عفو بین‌الملل با این‌حال اضافه کرده است که ۱۴۰ کشور در حال حاضر مجازات اعدام را یا به صورت عملی یا به صورت قانونی لغو کرده‌اند.

عفو بین‌الملل تخمین می‌زند که سال گذشته بار دیگر کشور چین بیشترین آمار اعدام را داشته است. در این گزارش شمار اعدامیان در چین «هزاران تن» تخمین زده شده که به تنهایی بیش از مجموع شمار اعدامیان در دیگر نقاط جهان بوده است.

بر اساس آمار ارائه شده در سال ۲۰۱۲ به استثنای چین، دست‌کم ۶۸۲ نفر در ۲۱ کشور به دار آویخته شده‌اند و دست‌کم یک‌هزار و ۷۲۲ تن در ۵۸ کشور به اعدام محکوم شده‌اند.

پس از چین، سه کشور دیگر مجموعا سه چهارم اعدام‌‌ها در سراسر جهان را به خود اختصاص داده‌اند: ایران (دست‌کم ۳۱۴ مورد)، عراق (دست‌کم ۱۲۹ مورد) و عربستان سعودی (دست‌کم ۷۹ مورد). پس از این سه کشور آمریکا (۴۳ مورد) و یمن (دست‌کم ۲۸ مورد) در فهرست کشورهائی قرار گرفته‌اند که ببیشترین اعدام‌ها را داشته‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل تخمین می‌زند که شمار واقعی اعدام‌ها در ایران در سال گذشته میلادی بسیار بیشتر از مواردی بوده است که در گزارش این سازمان به آن‌ها اشاره شده است.

از سال ۲۰۰۹ به دلیل مخفی‌نگه داشتن اطلاعات در مورد مجازات اعدام از سوی مقامات چینی، آمار دقیقی از اعدام‌های به اجرا درآمده در چین در گزارش عفو بین‌الملل ذکر نمی‌شود.

«روند لغو اعدام ادامه دارد»

تهیه‌کنندگان این گزارش در خصوص از سر‌گیری مجازات اعدام در برخی از ایالات آمریکا ابراز تأسف کرد‌ه‌اند. اولیور هندریش، یکی از کار‌شناسان عفو بین‌الملل در آلمان با این‌حال اضافه می‌کند: «در مجموع روند لغو اعدام همچنان ادامه دارد.»

لتونی از جمله کشورهایی بود که در سال گذشته مجازات اعدام را به طور کامل لغو کرد. در آمریکا نیز ایالت کانکتیکات به عنوان هفدهمین ایالت در این کشور مجازات اعدام را برچید.

به گزارش عفو بین‌الملل در سنگاپور مجازات اعدام همچنان در حالت تعلیق است، در ویتنام کسی در سال گذشته به دار آویخته نشد و کشور غنا نیز در صدد است تا در قانون اساسی جدید خود مجازات اعدام را لغو کند.

عفو بین‌الملل همچنین در این گزارش به کشورهایی همچون افغانستان و بلاروس اشاره کرده که در آنان بازداشت‌شدگان به دلیل «اعترافات اجباری» به مرگ محکوم می‌شوند. در کشورهای گامبیا، کره شمالی و سرزمین‌های فلسطینی نیز به نقل از این گزارش شهروندان به اتهام «خیانت به کشور» به دار آویخته می‌شوند.

روابط خارج از ازدواج، همجنسگرایی، اعتقادات مذهبی در ایران، توهین به مقدسات در پاکستان، سرقت سنگین در کنیا و جرائم اقتصادی در چین از جمله اتهاماتی هستند که به گزارش عفو بین‌الملل شهروندان این کشور‌ها را راهی چوبه دار می‌کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید