خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  هرانا؛ روزشمار نقض حقوق شهروندان بهایی اسفندماه ۱۳۹۱

هرانا؛ روزشمار نقض حقوق شهروندان بهایی اسفندماه ۱۳۹۱

خبرگزاری هرانا – در تدوام سرکوب اقلیت مذهبی بهایی گزارشی ماهانه از سوی واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران منتشر می‌شود که گزارش زیر نقض حقوق بهائیان در دی ماه سالجاری است.

متن این گزارش به قرار زیر است:

۲ اسفندماه: «سماء رئوفی» شهروند بهایی ساکن سنندج هنگام خروج از منزل توسط ماموران امنیتی بازداشت و به ستاد خبری اداره اطلاعات شهر مزبور منتقل شد.

۵ اسفندماه: «پانیذ فضل علی» دانشجوی بهایی در حال تحصیل ترم ۶ در رشته مهندسی صنایع از دانشگاه علم و صنعت واحد مرکزی به علت اعتقاد به آئین بهایی از دانشگاه اخراج شد.

۱۲ اسفندماه: در پی نپوشیدن لباس زندان از اعزام «کامران رحیمیان» و «فواد خانجانی» جهت ملاقات بستگانشان از زندان رجایی شهر به زندان اوین ممانعت بعمل آمد.

–    دادگاه «عدنان رحمت پناه» شهروند بهایی ساکن شیراز به اتهام تبلیغ علیه نظام برگزار شد. لازم بذکر است نامبرده از آذر ماه سال جاری همچنان در بازداشت به سر می‌برد.

۱۵ اسفندماه: چهار دانش آموز بهایی ساکن سمنان به نامهای «سینا فنائیان»، «آرمین الله وردی»، «رامین امیری» و «یونس خانجانی» توسط ماموران امنیتی از کلاس درس خارج شده و به ستادخبری اداره اطلاعات شهر مزبور منتقل شده که پس از چند ساعت بازجویی آزاد شدند.

–    در طی ۱۵ روز گذشته منازل و محل‌های کسب تعدادی از شهروندان بهایی ساکن شیراز توسط مامورین امنیتی مورد تفتیش و بازرسی قرار گرفت.

–    ماموران امنیتی به نیابت از سمنان به منزل «گلرخ فیروزیان» شهروند بهایی اهل سمنان که چندین ماه است در تهران ساکن شده مراجعه و قصد بازداشت نامبرده را داشتند ولی بدلیل عدم حضور وی محل را ترک نمودند.

۲۱ اسفندماه: «گلرخ فیروزیان» شهروند بهایی ساکن تهران پس از معرفی خویش به دادسرای انقلاب سمنان به دستور بازپرس پرونده بازداشت و به اداره اطلاعات سمنان منتقل شد.

–    دو خواهر بهایی ساکن مشهد به نامهای «نیکا خلوصی» و «نوا خلوصی» که در ۵ مهرماه در مشهد بازداشت شده بودند پس از پنج ماه بازداشت موقت محاکمه شدند.

۲۲ اسفندماه: ده شهروند بهایی ساکن تهران در ارتباط با موسسه علمی آزاد بهاییان به نامهای: «آزیتا رفیع‌زاده»، «پیمان کوشکباغی»، «نازنین نیکوسرشت»، «نسیم باقری»، «طلوع گلکار»، «احمد گلزار»، «عباس طائف»، «حسن ممتاز»، «نگین قدمیان» و «احمد بهشتی» به دادسرای تهران احضار که دو نفر از ایشان پس از اخذ تعهد آزاد و هشت نفر دیگر پس از تفهیم اتهام به قید وثیقه آزاد شدند.

۲۳ اسفندماه: «نوید خانجانی» در پی نپوشیدن لباس زندان برای اعزام به دادگاه انقلاب مورد ضرب و شتم شدید مامورین زندان رجایی شهر قرار گرفت.

۲۸ اسفند ماه: دو شهروند بهایی ساکن گرگان به نامهای «مونا امری» و «روفیا پاکزادان» پس از تفتیش منزل و ضبط کتب و عکسهای مذهبی توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت شدند.

۲۹ اسفند ماه: به هیچکدام از زندانیان بهایی در ایران جهت ایام نوروز مرخصی داده نشد.

–    سماء رئوفی پس از ۲۷ روز بازداشت از اداره اطلاعات سنندج آزاد شد.

–    شیدرخ فیروزیان که در ۲۴ بهمن ماه توسط اداره اطلاعات سمنان بازداشت شده بود پس از معرفی خواهرش – گلرخ فیروزیان- آزاد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید