خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  هرانا؛ بازداشت و بی‌خبری از دوتن از بستگان یک زندانی سیاسی

هرانا؛ بازداشت و بی‌خبری از دوتن از بستگان یک زندانی سیاسی

خبرگزاری هرانا – مامورین امنیتی ۱۰ روز پیش رضا و علی اکبری منفرد را بازداشت و تا کنون از ایشان هیچ گونه اطلاعی در دست نیست. این دوتن برادر و برادر‌زاده مریم اکبری منفرد زندانی سیاسی بند زنان زندان اوین می‌باشند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حدود ۱۰ روز پیش مامورین امنیتی رضا و علی اکبری منفرد (پدر و پسر) را بازداشت کرده و به مکان نامعلومی منتقل نموده‌اند.

این دو تن که از بستگان مریم اکبری منفرد زندانی سیاسی بند زنان اوین می‌باشند، تا کنون اجازه تماس با خانواده خود را پیدا نکرده‌اند و با وجود پیگیری خانواده ایشان به مراجع امنیتی از سرنوشتشان هیچ گونه اطلاعی در دست نیست.

گفتنی است، پیش‌تر چهار تن از خواهران و برادران رضا اکبری منفرد که خود از زندانیان سیاسی دهه ۶۰ می‌باشد در قتل عام زندانیان سیاسی در دهه ۶۰ اعدام شده‌اند.

مریم اکبری منفرد که در اعتراضات به نتیجه انتخابات ۱۳۸۸ بازداشت و به اتهام ارتباط با سازمان مجاهدین خلق در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به ۱۵ سال زندان محکوم شد، هم اکنون در بند زنان زندان اوین بسر می‌برد.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    بند ۱ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هرکس حق آزادی و امنیت شخصی دارد. هیچ کس را نمی‌توان خودسرانه دستگیر یا بازداشت کرد.
•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•    بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
•    ماده ۹۲ کنوانسیون حقوق زندانیان: زندانی محاکمه نشده باید اجازه داشته باشد بلافاصله خانواده خود را از بازداشت، مراحل محاکمه و از احوال خود مطلع کند. همچنین تمام امکانات مناسب برای برقراری ارتباط با خانواده و دوستان و نیز ملاقات حضوری، با نظارت و با در نظر گرفتن مقررات زندان و حفظ امنیت و نظم زندان، می‌بایست برای وی مهیا باشد.
•    ماده ۱۸۰ آئین‎نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور: کلیه محکومان و مته‌مان تحت نظارت کامل و طبق مقررات این آیین‏نامه مجاز به داشتن ارتباط با بستگان و آشنایان خود می‌‏باشند و این ارتباط بوسیله ملاقات و مکاتبه‏‌ها انجام می‌‏پذیرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید